בתי הספר הדו-שפתיים בברלין מבטיחים לעשות את החיים של הילדים שלכם קלים יותר

הכנה לעתיד היא כמובן גם היכולת של בוגר בית הספר לתקשר בעולם של היום ובזה של המחר. בתי הספר הדו-שפתיים בברלין שמתחלקים לציבוריים ופרטיים יודעים שיש להם קלף מנצח ביד וכמעט כל אחד מהם מדגיש את היתרון בהמשך הדרך שיש למי שיודע גרמנית ואנגלית על בוריין. קל יותר למצוא עבודה, קל יותר להמשיך ללימודים גבוהים ובכלל קל יותר להסתדר בעולם הגדול.

בין בתי הספר הפרטיים בעיר, אחד המוכרים הוא ברלין בילינגוואל סקול. כמו ביתר בתי הספר הדו-שפתיים אנגלית וגרמנית משמשות במהלך הלימודים לסירוגין כך שהמקצועות השונים נלמדים בשתי השפות. בבית ספר זה התלמידים יכולים לבחור גם שפה אחת זרה מבין צרפתית וספרדית או אפילו ללמוד את שתיהן. דמי הלימוד לא זולים במיוחד, החל מ-100 יורו ועד 600 יורו על פי הכנסת המשפחה. בנוסף יש התחייבות למספר שעות של התנדבות הורים בבית הספר בכל חודש (ניתן להמיר בתשלום) ועוד מספר הוצאות של כמה עשרות יורו בחודש.

ברלין בילינגוואל סקול ממוקם בשני מבנים שונים בברלין שמנוהלים כיחידה אחת, האחד ברחוב ויינשטראסה (יסודי) ואחד ברחוב רודיגרשטראסה (תיכון). בתיכון מתחילים יום הלימודים בשעה 08:30 וכוללים 38 שעות שבועיות. במערכת הקבועה, ארבע שעות גרמנית, ארבע אנגלית, ארבע שעות מתמטיקה, שעה היסטוריה, שעה גיאוגרפיה, שעתיים אמנות, שעתיים מוסיקה, שלוש שעות ספורט, בנוסף לשיעורי מדע וסדנאות.

אופציה אחרת היא בית הספר הציבורי ע"ש ג'ון קנדי שבו לומדים בין היתר ילדי עובדי השגרירות האמריקאית. גם כאן מדובר בבית ספר יסודי ובבית ספר תיכון כשדגש מושם על פעילויות ספורט ותחרויות. כך למשל, נבחרת הטניס המעורב (נערים ונערות) של בית הספר זכתה במקום הראשון בברלין. יש גם פעילויות חתירה בנהר, כדורסל וכמובן העשרה בתחומי אמנות ותרבות. בתור הורים לא תתחמקו ממעורבות חובה בתוכנית בית הספר אבל תוכלו להתנחם בעובדה שבית הספר מתוקצב על ידי המדינה מה שיחסוך לכם הרבה מאוד יורו בכל חודש. העובדה הזאת ודאי עוזרת למשוך תלמידים. כ-1600 ברי מזל התקבלו לאחר שהוריהם הגישו בקשה וזכו בהגרלה מבין כלל הבקשות שהוגשו.

אם חפצה נפשכם באווירה מעט יותר בינלאומית (או פחות אמריקאית) עבור ילדיכם נסו את ה-ברלין קוסמופוליטן סקול. כ-600 תלמידים מלמעלה מארבעים מדינות לומדים בבית הספר ששם את הדגש על אמנויות, מדע ומוסיקה. גם נלסון מנדלה סקול מכוון אל העולם הגדול. בבית הספר מדגישים כי למרות שהלימודים מתקיימים באנגלית ובגרמנית הם לא מעוניינים להעביר את המסר שזהו העולם, אלא מביטים הרבה מעבר לתרבויות הגרמנית והאנגלו-אמריקנית. בעיקר מחבבים שם פרוייקטים שנוגעים לאפריקה. בית הספר הוא חלק מרשת של בתי ספר הפועלים בחסות יונסקו.

https://www.youtube.com/watch?v=q4yUybgesT8

עוד בית ספר פרטי הוא ה-Phorms ברובע מיטה. דמי הלימוד נעים בין 130 יורו ל-350 יורו על פי רמת ההכנסה ותוכלו למצוא בו מסגרת מקיפה לילדיכם החל מהפעוטון דרך בית הספר היסודי ועד לתיכון. מעקב אחר דף הפייסבוק של הבית ספר יאפשר לכם להציץ לפעילויות השוטפות, לזרם תמונות ולפוסטים שעולים בתדירות יפה.

בית ספר מבוקש נוסף הוא הברלין אינטרנשיונאל סקול בו לומדים כ-800 תלמידים מ-60 מדינות ואשר ממוקם בדאלם, בדרום מערב העיר. בית הספר מתגאה בשיעורים גבוהים של תלמידים הממשיכים לתארים גבוהים.

ומה עם בית ספר בעברית?

בתי הספר הדו שפתיים מציעים בעיקר את השילוב אנגלית-גרמנית. קיימים גם בתי ספר ליפנים, שוודים, איטלקים, יוונים וכמובן טורקים. עדיין אין בית ספר שמציע תוכנית משולבת עם עברית. כנראה שהקהילה הישראלית בברלין תצטרך לגדול בעוד כמה אלפים עד שיוזמה כזאת תצא אולי לפועל וילדי ישראלים יוכלו ללמוד בבית ספר שמחזק לא רק את השפה המקומית אלא גם את השפה בה מדברים הוריהם ובני משפחותיהם.

חדר האוכל בבית הספר הפרטי Phorms, ברלין. ומתי יהיה בית ספר שילמד בעברית?

תגובה אחת על הפוסט “בתי הספר הדו-שפתיים בברלין מבטיחים לעשות את החיים של הילדים שלכם קלים יותר

  1. מיכל אומר:

    לבית חב״ד יש בית ספר יהודי קטן בשפנדאו שמלמד את התלמידים עברית. הוא נמצא קומה מעל הגנים שלהם ועד כמה שאני יודעת הוא פרטי. יסודי עד תיכון, והתלמידים לובשים מדים מלאים (וצנועים). למרות שמלמדים שם תכנים דתיים יש גם תלמידים ממשפחות חילוניות

השאירו תגובה