שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

איי שלמה

מאת גור מצפי

למי שלא מכיר מדובר בקבוצה של כ- 1,000 איים בגדלים שונים שנמצאת פחות או יותר בקצה העולם. כמה בקצה העולם? בערך 3 שעות מזרחית לאוסטרליה, שעה אחרי פפואה. כהכנה לטיול נסיתי לברר קצת על המקום, שאלתי בקבוצת הפייסבוק, פניתי לאושיות טיולים ישראליות ולאף אחד לא היה מידע, פשוט כי אף אחד לא מגיע לשם.

מטוסים מגיעים להוניארה הבירה מבריזביין או מפיג'י. ישנן טיסות פעמיים בשבוע. מהארץ לקח לי להגיע כמעט יומיים, עם שתי עצירות. קשוח. אין צורך בויזה. האיים נמצאים ממש על קו המשווה אז הטמפרטורות בהתאם, לרוב סביבות 38-40 מעלות, ובין 90 ל- 100 אחוזי לחות.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

המטבע שמשמש אותם הוא דולר איי שלמה – השווה בערך ל- 40 אגורות שלנו. ההתנהלות באי למעט המלון וכמה בתי קפה נעשית במזומן בלבד. ניתן להוציא מזומן בכמה כספומטים או להמיר דולרים אמריקאים בבתי המלון. יורו לא רלבנטי. העלויות פה של אוכל יחסית מאוד זולות אלא אם מדובר באוכל מערבי ואז הוא ממש יקר.

ועכשיו להפתעה הראשונה. באיי שלמה אין כמעט כבישים, למעט כמה מאוד מטרים של אספלט פה ושם, הכל שבילים ודרכים לא סלולות, מלאים בורות. רכב שאינו 4X4 לא יחזיק, בטח כשיוצאים מהעיר. רוב האנשים מתניידים בארגזים של טנדרים חשופים לגמרי, כשלפעמים נדחסים כ- 20 איש על טנדר אחד.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

בתי המלון לפחות בהוניארה, שם אני התאכסנתי לא מציעים הרבה בחירה שכן ההיצע מינימלי. למיטב ידיעתי יש רק שניים סבירים. אל תצפו למשהו מפנק. צריך לומר שמגיעים מעט מאוד תיירים למקום הזה אם כי יש לו את כל הפוטנציאל להפוך לגן עדן.

האיים מוגדרים כאזור מלריה וכמות היתושים בוודאי מחוץ לעיר היא לא הגיונית. לכן רצוי ומומלץ להתייעץ עם רופא לפני שמגיעים וחשוב ביותר למרוח כל יום תכשיר נגד יתושים וגם לרסס בחדר.

האנשים באיי שלמה סופר דופר נחמדים. תמיד מחייכים, תמיד מברכים לשלום באנגלית סבירה. שירותיים. מה שכן, הכל נורא איטי. לוקחים את הזמן. אחרי שמתרגלים לזה, זה נחמד לאללה.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

האוכל באיי שלמה אסייתי אבל הארד קור. בעיני טעים לאללה. מלא דגים, אורז בשר ועוף בשלל צורות והכל אותנטי וטעים. בנוסף יש מלא פירות טרופים מעולים כמו קוקוס, אננס ופפאיה. כמעט בכל חור יש דוכן קוקוס לשתיה וזה כיף גדול.

מאחר ומדובר באיים ממש מבודדים, רק כעת חווים את גל האומיקרון פה. התבקשתי להציג תעודת מתחסן בכניסה.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

אז מה עושים באיי שלמה?

האטרקציה הכי גדולה פה היא צלילה. האיים היו מוקד הקרבות בין ארה"ב ויפן במלחמת העולם השני . יש פה המון היסטוריה במקום וכחלק מזה, כמות מטורפת של אוניות ומטוסים טבועים שהפכו את המקום לאטרקצית הצלילה הכי גדולה בעולם. לפני הקורונה היו כאן מספר מועדונים שמשכו צוללי אקסטרים ולפי מה שאני מבין זה לאט לאט מתחיל לחזור.

אתרי הצלילה העיקריים נמצאים דווקא באיים הקטנים יותר וצריך לצאת לשם בשייט נפרד ליום או יותר. האנשים שאירחו אותי באי אמרו שמדובר במשהו ממש בלתי רגיל. מעבר לזה הרבה שנורקלים. אני יצאתי עם מקומי מהוניארה לחוף שנמצא חצי שעה צפונה (MBONEGE) ושנרקלתי מעל ספינה קטנה טבועה, חוויה.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

האטרקציה הנוספת היא הטבע. יש פה ג'ונגל מטורף, עם צמחיה שלא רואים בכל מקום, מלא מים, ציפורים ובקיצור טבע פסיכי. אני יצאתי לטרק יומי של 8 קילומטרים למפלים יפיפיים, באמת מהיפים שראיתי. הדרך לא הייתה קלה אבל בהחלט מהממת. שכרתי מדריכה מקומית שעשתה את כל המסלול בג'ונגל יחפה לגמרי. העלות של יום כזה הייתה בערך 200 שקל והצריכה נסיעה של כשעה מחוץ לעיר.

בקיצור, הייתה לי חוויה מיוחדת ממש. נהניתי מכל רגע. המשפט "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" מעולם לא היה נכון יותר.

מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם.

שבוע באיי שלמה, החוויה של גור

השאירו תגובה