ראש השנה התשע"ו: בברלין חיים כ-10,000 ישראלים, למעלה מ-20,000 בגרמניה כולה

בברלין חיים

המספרים יש לומר, היו מנופחים. הערכות של 15,000 ישראלים בברלין צמחו ל-20,000 והיו מי שהפליגו עד 40,000 ישראלים בברלין. "בכל מקום שומעים עברית," הפכה מאמירה פופולרית לתימוכין מוכח לאומדן. אבל היה מי שפיקפק. סמוך לראש השנה שעבר, הבלוגר ניימן 3.0 כתב בבלוג שלו כי לדעתו ההערכות כולן מופרכות ואינן מתבססות על דבר מלבד על עצמן. "מה זה הערכה בעיתונות הישראלית?" הקשה ניימן. "מספר שמישהו המציא הרגע?"

ניימן שהלך לבדוק בעיריית ברלין ובלשכת הסטטיסטיקה של ברלין ברנדנבורג חזר עם מספרים נמוכים בהרבה. הבעיה היתה שגם לרשויות לא היו תשובות מדויקות מפני שאין חובה להירשם כישראלי בעירייה. בכל זאת, על ידי שימוש בנתונים שסופקו ושילוב של מספר הישראלים בעלי אזרחות פולנית או רומנית או צרפתית (שוב, הערכה בלבד) החיים בעיר הסכים ניימן להציע מספר אופטימי מאוד, לדעתו, של כ-9500 ישראלים בברלין.

משוואה בנעלם אחד

היה מי שביקר את "שיטת" המדידה הלא מדעית של ניימן אבל גם אנחנו, כאן, ביקשנו לבדוק את המספר העצום של 20,000-30,000 ישראלים בברלין ולצורך כאן השתמשנו בשיטת מדידה שונה בתכלית. במקום ללכת לרשויות ולחפש מספרים, הזמנו את המספרים אלינו. כלי מדידה מדויק של גוגל סיפק לנו את זירת הפעולה. תוכנית Ad Words שנועדה לתת למפרסמים כלים לבדוק פופולריות של מילות מפתח במנוע החיפוש של גוגל מציעה בין היתר את הכלי Keyword Planner שמשרטט תמונה מדויקת של מספר החיפושים של מילה מסוימת, גם לפי איזור, שפה וכו'. יכולנו לבודד למשל את מספר החיפושים של מילה מסוימת בשפה העברית בלבד, ובעיר ברלין בלבד ולהשוות את התוצאות לחיפושי אותה מילה בשפה העברית בישראל. מכיוון שידוע כמה אנשים חיים בישראל, הפכנו את המשוואה למשוואה קלה בנעלם אחד.

התחלנו עם המושג מזג האויר. הנחנו שגם בברלין וגם בישראל מחפשים באותה מידה את נתוני מזג האויר. בדקנו את תוצאות חודש ינואר ואת חודש יולי בנפרד כדי לאפשר ניכוי של מספר הישראלים המגיעים לברלין בקיץ בתור תיירים. הנה הטבלה.

חיפושי 'מזג אויר' בינואר חיפושי 'מזג אויר' ביולי מס' דוברי עברית מקום
1560 1620 ? ברלין
3520 4250 ? גרמניה
3600000 514500 6250000 ישראל

התוצאות היו מבלבלות. בין היתר מפני שהיה פער גדול בין חיפושי ינואר ליולי, דווקא בישראל. חישוב של המשוואה יכול היה להציע כל מספר בין 3000 הנמוך ל-20,000 הגבוה. היתה בעיה נוספת והיא שישראלים החיים בגרמניה עשויים לחפש את המושג מזג אויר באנגלית או בגרמנית, זאת משום שהנתונים מגיעים מהעיתונות ומשירות החיזוי הגרמני.

המשכנו הלאה. חיפשנו מילה שאינה מציעה תנודתיות בין העונות ושישראלים החיים בגרמניה יכתבו אותה בעברית ולא באנגלית או בגרמנית. מבין המילים שהצענו בלט שמו של שלמה ארצי.

שלמה ארצי בינואר 'שלמה ארצי' ביולי מספר דוברי עברית מקום
630 740 ? ברלין
1130 1500 ? גרמניה
327000 383000 6250000 ישראל

מתוך 8.3 מיליון תושבים בישראל, 6.25 הם יהודים על פי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה ומהווים באופן טבעי קבוצה כוללת לדוברי העברית וחשוב יותר לניסוי שלנו, למחפשים בעברית בגוגל. בתוך קבוצה זאת נמצאים למעלה ממיליון ילידי רוסיה שהגיעו לישראל החל משנות התשעים ורבים מהם מעדיפים לדבר ולכתוב בשפה הרוסית. מכיוון שגם בהגירה לגרמניה קבוצה זאת מיוצגת ביחס לאוכלוסיה בישראל, לא הורדנו מהמספר.

המכפיל שמתקבל מחלוקה של מספר דוברי העברית המקסימלי בישראל למספר החיפושים של השם 'שלמה ארצי' בגוגל הוא 17.5. שלמה ארצי אם כן, יציב לא רק בתור זמר מוביל, אלא גם בתור מושא חיפושים לאורך השנה כולה, ללא תנודות. הכפלה של חיפושי ברלין ב-17.5 מביא ל-12,000 ישראלים פוטנציאלים בעיר.

חצי ממספר הישראלים בגרמניה

המספרים של גרמניה אגב, היו לאורך שלבי הניסוי כפולה של שתיים או שלוש ממספרי ברלין, ומכיוון שהם כוללים בתוכם גם את ברלין ניתן להסיק כי מספר דוברי העברית בגרמניה זהה עד כפול ממספר דוברי העברית בברלין, ובכל אופן לא גדול מזה.

המשכנו למילה נוספת שסביר כי החיפוש שלה יהיה בעברית ולא בגרמנית וזאת המילה אמא. חיפושי מילה זאת כוללים ביטויים כמו מתנה לאמא, להיות אמא, היריון וכן הלאה. אמא היא מילה שגם למהגרים שנמצאים שנים רבות בארץ זרה מדברת חזק יותר בשפת המקור.

הנה הטבלה:

חיפושי 'אמא' בינואר חיפושי 'אמא' ביולי מס' דוברי עברית מקום
400 500 ? ברלין
900 1070 ? גרמניה
286000 290000 6250000 ישראל

המילה אמא, אולי הרגשית ביותר בשפה העברית מתגלה כמילת חיפוש יציבה מאוד לאורך כל השנה גם בישראל וגם בברלין (ובכל מקום בעולם, כמובן). הפעם המכפיל הוא 21.5 ותוצאה המשוואה שלנו היא 10,000 בקירוב.

חזרנו אל ניימן. הערכתו של הבלוגר בדבר 9,500 ישראלים (ביניהם גם דוברי רוסית וערבית)  שחיים בעיר נראית מדויקת אם מתחשבים בכך שמאז השנה שעברה תוספת של 500 ישראלים נראית סבירה בהחלט.

כך או כך, גם אם המספרים נמוכים מההערכות, בעיקר בישראל, וגם אם היתה פה מניפולציה ממניעים פוליטיים או א-פוליטיים, הקהילה הישראלית בברלין ממשיכה לגדול וממשיכה לחזק את עצמה תוך מתן דגש על תרבות והוויה עברית כפי שלא בא לידי ביטוי בכל קהילה ישראלית אחרת בעולם.

אלף פחות או אלף יותר, נאחל לכל הישראלים בברלין שנה טובה, שנה של יצירה, אהבה, שקט, שלווה וביטחון לעשות כל מה שאתם רוצים.

חג שמח!


 

השאירו תגובה