קיבלתם רילוקיישן בגרמניה? זה לא אומר שהמשרה שלכם בטוחה בחצי השנה הראשונה

רילוקיישן לגרמניה

רונן ממינכן שואל:

שלום, טלי! אני מהנדס מחשבים במקצועי, עבדתי הרבה שנים בהייטק. הגעתי למינכן בגרמניה בעקבות רילוקיישן דרך החברה שעבדתי בה בישראל. אחרי חודשיים בתפקיד נראה לי שמשהו לא הולך פה לכיוון טוב, יש לי תחושה לא נעימה אני מרגיש שהולכים לפטר אותי.

כמה שאלות: יש לי דרכון רומני, אז אני לא מפחד שיגרשו אותי מגרמניה, אבל האם אוכל לקבל דמי אבטלה אם מפטרים אותי עכשיו? האם אוכל להישאר בגרמניה ולחפש עבודה אחרת? אני לא מבין מה עשיתי לא בסדר, הייתי עובד מאוד מוערך בישראל ופה מתייחסים אלי כאילו שאני לא מבין כלום ולא מצליח להתחבר עם הקולגות (וזה לא בגלל השפה כי כולם מדברים אנגלית). מה דעתך?

טלי ליכטנפלד
טלי ליכטנפלד

טלי משיבה

היי רונן,

תודה על שאלתך. אתחיל מהסוף ברשותך: הסיטואציה שלך לא נדירה. לצערי קורה לפעמים שעובדים מסכימים לעסקת רילוקיישן בלי לעשות תיאום ציפיות ראוי. יש פערים בין הגדרת תפקיד בישראל ובגרמניה, למשל מנהל פרויקט זו הגדרה מאוד רחבה, והפרשנויות שלה יכולות להיות מגוונות. אדם שמגיע מתפקיד של מנהל פרויקט בחברת תוכנה בישראל מגיע עם ציפיות מסוימות, מהתפקיד, האחריות והמשימות וחושב שבגרמניה הכול יהיה דומה. עומת זאת, כשהצוות בגרמניה מגייס את העובד הזה ומציע לו רילוקיישן, אזי הציפיות המקומיות מהעובד שונות לחלוטין.

בנוסף, יש פערי תרבויות שעובדים רבים לא טורחים לתת עליהם את הדעת לפני המעבר. לצערי עדין יש מעסיקים רבים שלא מציעים inter-cultural training וזה חבל. הנה כמה דוגמאות נפוצות מסיפורים ששמעתי: העובד הישראלי רוצה להראות שהוא פרואקטיבי ומסור לעבודה החדשה, הוא קופץ לשולחן של הבוסית שלו כמה פעמים ביום ושואל אותה שאלות, ניגש לקולגות ומבקש ללמוד מהם, מציע הצעות ייעול לתהליכים הקיימים בזמן ארוחת הצהריים עם הצוות. ופתאום הוא מפוטר ולא מבין מה עשה לא בסדר.

מהצד השני הצעדים הפרואקטיביים של הישראלי המסור נתפשו אצל העובדים בחברה הגרמנית אחרת לגמרי ממה שהתכוון. בגרמניה (ברוב החברות) לא מקובל להיכנס למשרד של הבוסית בספונטניות, לשבת על השולחן ולהתחיל לשאול אותה שאלות. היא לא תשמח. היא מצפה שתתאם איתה פגישה, תאסוף שאלות עד לפגישה השבועית הקבועה שלכם או תשלח לה במייל בצורה מסודרת. גם עם הקולגות, הספונטניות והראש הגדול של הישראלי עלולים להתפרש כחדירה לפרטיות, גסות רוח ואפילו אגרסיביות.

אני ממליצה ללמוד את התפקיד בשקט ובצניעות מהאנשים שעושים זאת כבר, לאסוף רעיונות לייעול ולכתוב אותם לעצמך, אבל לחשוב היטב מתי איך ואיפה אתה מציע אותם. אתה הרי כמובן לא רוצה לפגוע ולזלזל בקולגות שלך ובדרך שבה דברים נעשו בחברה עד כה.

במקרה שלך, הייתי ממליצה להתחיל בכך שתנסה להתבונן איך דברים נעשים, איך התקשורת מתבצעת בארגון בו אתה עובד. למרות הניסיון הרב שצברת בישראל, פה אתה רק עכשיו מתחיל את הדרך. גלה צניעות וכבוד. נסה לדבר בפתיחות עם האחראים עליך לגבי הציפיות ממך ושביעות הרצון ממך עד כה, שאל כיצד תוכל ללמוד את תפקידך באופן הטוב ביותר, בקש יעדים מוגדרים ותמיכה בהדרכה ובהשתלבות שלך בחברה.

בגרמניה מקובלת תקופת ניסיון של שישה חודשים. בדוק בחוזה שלך אם זה המצב, המשמעות היא שניתן בקלות (דו צדדית) להפסיק את העסקתך בתקופה הזו. אם אתה עדין בתקופת ניסיון אכן יש סיכוי גדול יותר להיות מפוטר, יחד עם זאת, גם סיכוי גדול עוד לשנות את דעתם עליך אם אכן זה המצב.

אפשרות נוספת היא שייתכן והקרירות שאתה חווה מהקולגות היא לא אשמתך. הגרמנים מתחממים לאט. והקשרים החברתיים במקום העבודה פחות מקובלים בהשוואה לישראל. נסה להזמין קולגות לבירה אחרי העבודה (אף גרמני לא מסרב לבירה) ולהתקרב לאט. כשתתקרב תוכל גם לחקור עוד על הבדלי התרבויות ולבקש מקולגות לתקן אותך כשאתה מתנהג בצורה שעלולה לפגוע במישהו. אולי תמצא קולגה שהוא לא גרמני ויוכל לשפוך אור על החוויה שלו בנוגע להשתלבות בחברה.

לגבי אבטלה: בדומה לישראל, על מנת לקבל דמי אבטלה רגילים צריך לעבוד לפחות שנים עשר חודשים בשנתיים האחרונות. יחד עם זאת, יש בגרמניה הטבות סוציאליות נוספות שאפשר לקבל אם אתה אזרח אירופאי, כמובן שזה תלוי בהרבה גורמים. למשל:

Unemployment Benefit II (Arbeitslosengeld II) / Social Benefit (Sozialgeld)

הכתובת לקבלת עוד מידע בנושא הוא הJobcenter.

תוכל בהחלט להישאר בגרמניה ולחפש עבודה אחרת, כאזרח אירופאי מותר לך לגור ולעבוד פה באופן חופשי על פי אמנת שנגן.

קורה לרבים שהם מגיעים לגרמניה עבור משרה מסוימת אבל מוצאים שהיא לא מתאימה להם ומחפשים כיוון חדש. בדרך כלל, הפעם השנייה כבר נראית אחרת.

מאחלת לך המון הצלחה!

השאירו תגובה