פוטסדאם: ארמון ססיליינהוף

ארמון ססיליינהוף

ארמון ססיליינהוף ( Schloss Cecilienhof) אשר נקרא על שמה של הדוכסית ססיליה אוגוסטה מריה, דוכסית מקלנבורג-שוורין ממשפחת המלוכה הגרמנית מבית ההוהנצולרן בפוטסדאם, הוא המקום בו נקבע הסדר הבינלאומי החדש לאחר מלחמת העולם השניה במסגרת "ועידת פוטסדאם".

הארמון נבנה בסגנון אנגלי-כפרי על-ידי קיסר גרמניה וילהלם השני עבור בנו, יורש העצר הנסיך וילהלם. בנייתו של הארמון נמשכה כשלוש שנים והסתיימה בשנת 1917. משפחת הנסיך התגוררה בארמון זה רק שנה אחת.

בעקבות מהפכת נובמבר של 1918 בה הפכה גרמניה לרפובליקת ויימאר נאלצה משפחת המלוכה לעזוב את גרמניה ולעבור להולנד. אך בשנת 1926 החזירה ממשלת רפובליקת ויימאר את הארמון למשפחת הנסיך, לאחר שזה ויתר על זכויותיו על כס המלכות.

כאן, באולם הגדול של הארמון ישבו "שלושת הגדולים", מנהיגי בעלות-הברית המנצחות, סטאלין, טרומן וצ'רצ'יל בין ה-17 ביולי ל-2 באוגוסט והחליטו כיצד תיראה גרמניה ואף אירופה כולה לאחר הניצחון על גרמניה הנאצית ב-8 למאי 1945.

הועידה אורגנה בעיקר ע"י הסובייטים ולמרות התנגדותו של צ'רצ'יל לקיים את הוועידה באזור הכיבוש הרוסי, התעקשותם של סטאלין וטרומן לקיים את הוועידה ליד ברלין לא השאירה לראש הממשלה הבריטי הרבה ברירה…

אחת ההחלטות החשובות של הועידה הייתה חלוקתה של גרמניה וברלין למזרח אשר יהיה תחת השפעה סובייטית ולמערב אשר יהיה תחת השפעה של ארה"ב ומערב אירופה. החלטה זו, היא שיצרה רבים מהמשברים שיבואו בשנים שלאחר מכן במהלך המלחמה הקרה.

כיום משמש הארמון כמוזיאון וניתן לראות את האולם בו התקיימה ועידת פוטסדאם וכן לטייל בגנים המרהיבים ובפארק הסמוך.

צאו לטייל בברלין עם אייל נחשון

השאירו תגובה