על "אוכל" ו"בישול" איטלקי

אוכל איטלקי

המקור לפוסט המעניין הבא היא כתבתו של גבריאלה ריאל סולבאטורה במגזין "פנורמה איטליה". רק תירגמתי, שיפצרתי והבאתי בפניכם.

כאשר גאריבלדי, בשנת 1861, איחד לבסוף את איטליה, כתב מאסימו ד׳אז׳ליו (ראש ממשלת סרדיניה פימונטה שהוחלף לאחר שלוש שנים על ידי קאבור יריבו): "סוף סוף יצרנו את איטליה. עתה עלינו לייצר את האיטלקים"

איטליה, ידועה כמדינה אשר בכל אחד מחבלי הארץ שלה, הערים, העיירות והכפרים – נוצרו סגנונות מטבח ייחודיים לכל אחד מהם. לכל מקום, אופן ההכנה המיוחד והטיפוסי לו של הכנת רטבים, ייצור הפסטה, הנקניקים, הבשרים והנקניקיות, הגבינות ומוצרי המאפה השונים. תוך שימוש מיטבי בחומרי הגלם האיכותיים של האיזור.

ולכן, אין בנמצא "מטבח איטלקי" או "בישול איטלקי" במובן הכללי שלו. מדובר בעצם, במאות "מטבחים" ו"בישולים" של אוכל איטלקי. יתרה מזו, האוכל שנפגוש כיום במטבחים האיטלקיים השונים, הינו תוצאה של שיפור, טיוב ושכלול במשך שנים רבות. לרוב בדרך של "ניסוי וטעייה", עירוב של רעיונות חדשים יחד עם הישנים, תוך שימוש מושכל ברכיבים טריים וחדשים שהביאו ליצירת מה שאנו מכירים כיום.

הנה מספר עובדות משעשעות המיוחסות לאוכל האיטלקי:

1. רק קרוב לשנת 1700 הובאו העגבניות הראשונות לאיטליה.

2. הסלט המפורסם ה "INSALATA CAPRESE" איננו קשור במאומה לגבינות צאן (באיטלקית CAPRA). הוא מתייחס לשימוש גאוני בעגבניות, מוצרלה, שמן זית ובזיליקום. הומצא על ידי שף מקומי מן האי קאפרי (ומכאן שמו).

3.התירס – הגיע לאיטליה, קרוב לשנת 1600 והוא משמש כרכיב העיקרי של מוצרי המטבח האיטלקי ובראשם ה "POLENTA" .

4. ישנם מעל ל-450 סוגים שונים של צורות פסטה. וקרוב לוודאי, אותו מספר של סוגי רטבים המתלווים אליהם.

5. את הפסטה, טוענים האיטלקים, יש לאכול "AL DENTE" (מילולית= על השן). מכיוון שכך היא לא רק טעימה יותר, אלא נוחה יותר לעיכול.

6. ה"חורים" וה" שקערוריות" בסוגי הפסטה השונים, כמו גם העיצובים המיוחדים שלהם. הם אינם רק בשל הצורך בעיצובים מיוחדים. מטרתם "להחזיק" את הרוטב בו מוגשת הפסטה. בעוד שהקצוות הזוויתיים שלהם משמשים כתרווד או כיעה להגשתה לפינו.

7. באופן כללי ניתן לחלק את סוגי הפסטה ל-2 קטגוריות עיקריות: הקצרה ( CORTA) כדוגמת הריגאטוני, פנה, פרפלה, וכדומה. והארוכה ( LUNGA) כדוגמת הספגטי.בוקאטיני, לינגוויני וכדומה.

8. את הפסטה הקצרה (CORTA) ניתן לחלק ל-2 קטגוריות נוספות: זו החלקה (PASTA LISCIA) וזו המחורצת (PENNE RIGATI) החלוקה הינה בעיקר לצורך יצירת מיזוג טוב יותר עם הרוטב.

9. האיטלקי הממוצע באיטליה, אוכל כ-17 קילו פסטה בכל שנה. בעוד שהממוצע במדינות המערב עומד על כ-5.5 ק"ג פסטה לשנה לסועד.

וכדאי אולי,לסיים בציטוט מדבריו של השף הצרפתי הנודע – פול בוקוז:

"המטבח הצרפתי יאבד את חנו וכוח המשיכה שלו – ברגע שהשפים במטבח האיטלקי, יבינו את השימוש הנכון שיש בכוחם לעשות בשפע חומרי הגלם והאיכות והזמינות שלהם שעומדים לרשותם".

[accordions title="הצטרפו לטיול בנאפולי וחבל קמפניה עם אבי פוקס"]

הצטרפו לטיול בנאפולי וחבל קמפניה עם אבי פוקס

[/accordions]

השאירו תגובה