עליה חדה במחירי השכירות בברלין. לא כולם מצליחים לעמוד בתשלומים

הסטודנטית מברלין שכירות

בברלין לא מחכים בכיליון עיניים לאינדקס מחירי השכירות שיוצג בשבוע הבא שכן השורה התחתונה כבר ידועה. על פי מקורות בתקשורת המקומית הנתון הבולט שיוצג בדו"ח הוא שינוי לרעה עבור שוכרי הדירות. בשנתיים האחרונות עלו מחירי השכירות בברלין בכ-10%. זוהי עלייה חדה הרבה יותר מאשר בשנים שקדמו.

ריינר וילד, ראש איגוד השוכרים, מרואיין קבוע בכתבות על מצבם ההולך ומחמיר של השוכרים מצוטט כבר כמי שמכריז: "יותר ויותר שוכרים חוששים בקשר לדירה שלהם."

החוק לבלימת מחירי השכירות אינו בולם

ב-24 החודשים האחרונים האמירו מחירי השכירות בברלין ממחיר של 5.84 אירו למ"ר למחיר של 6.40 אירו למ"ר ואולם מה שמדאיג יותר מחציית רף שישה אירו למ"ר היא המגמה שמכוונת גבוה יותר אל שבעה ואולי שמונה אירו למ"ר ("קר") בהמשך.

למרות החוק שנועד לבלום את מחירי השכירות בפועל אין תהליך של בלימה. אולי זה בגלל הויתורים בחוק עצמו שלפיהם דירות חדשות או דירות שעברו שיפוץ מקיף לא נכללות בו. גם המגבלה של העלאה של שכר הדירה בלא יותר מעשרה אחוזים לשוכר שמתחיל חוזה חדש אינה מוכיחה את עצמה בשטח.

במפלגת הירוקים כבר מקדימים להגיב ואומרים כי עשרה אחוזים יותר במחירי השכירות פירושם שעבור הרבה ברלינאים קיים קושי של ממש לעמוד בתשלום שכר הדירה. אצל חלק יתבטא הדבר בכניסה למעגל העוני. "אנחנו צריכים חוק לבלימת מחירי שכירות שבאמת יכול לבלום," סיכמו שם.

גם במפלגת Die Linke תקפו והכריזו שהחוק לבלימת מחירי השכירות היה זיוף.

 

השאירו תגובה