15 עובדות שלא ידעתם על הקולוסיאום

הקולוסיאום

1. זאת עבודה עברית

הקולוסיאום היה האצטדיון הגדול ביותר בעולם בתקופתו. בנייתו החלה בשנת 70 על ידי הקיסר אספסיאנוס ואם השם נשמע לכם מוכר מימי בית הספר, אולי זה בגלל שאספסיאנוס היה האיש שפיקד על דיכוי המרד הגדול של היהודים ברומאים והיה גם אביו של טיטוס. במילים אחרות מגדולי הצוררים שקמו לעם היהודי. טיטוס פתח רשמית את הקולוסיאום בשנת 80 לספירה במופע של 100 ימי קרבות.

הקולוסיאום, על פי הסברה, נבנה במשך שנתיים (עד שנת 72) לא בזכות הטוטו אלא בזכות שלל בית המקדש היהודי בירושלים. הכתובת אפילו חרוטה על המבנה, "בזכות שלל המלחמה". גם על שער טיטוס הסמוך יש תיאור גרפי של הניצחון וביזת השלל, כולל מנורת שבעת הקנים, המזבח ועוד.

אם זה לא מספיק לכם בשביל להרגיש שמדובר ביצירה משלנו, אז אז גם כוח העבודה היה ככל הנראה 60,000 יהודים שעבדו יומם וליל עד להשלמת הפרוייקט.

2. וגם זירת קרבות סופר אכזרית

בימיו "המפוארים", בין 40 ל- 70 אלף איש צפו בכל פעם בתחרויות גלדיאטורים ובתצוגות קרב או שחזורים של קרבות היסטוריים ודרמות מיתולוגיות. רק בשנה הראשונה, בה נחנך המבנה, נהרגו 9,000 חיות בר באותם קרבות. המספרים מרקיעים כשמחשבים את מספר ההרוגים (גם גלדיאטורים), שנמנו בו לאורך שנות פעילותו. היו בכנסייה אפילו מי שרצו להכריז על הקולוסיאום כעל מקום קדוש בגלל שנהרגו בו נוצרים רבים ("מרטירים"), אך הדבר לא התבצע בפועל. אפשר לנחש שגם יהודים רבים, מבין בני העיר, מצאו בו את מותם. 

3. הוא בליגה של (הכי) גדולים

ב-2007 נבחר כאחד משבעת פלאי תבל החדשים, לצד פטרה, הטאג' מהאל, החומה הסינית, פסל ישו בריו דה ז'ניירו, מאצ'ו פיצ'ו ופירדמית אל קסטיליו בצ'יצן איצה. 

4. יש לו בכלל שם אחר

השם האמיתי של הקולוסיאום הוא בכלל האמפיתיאטרון הפלאבי, על שם השושלת הפלאבית שממנה הגיעו אספסיאנוס וטיטוס. אולי בגלל שהשושלת הפלאבית לא היתה מיוחסת במקורה (מה שגרם לטיטוס להאדיר את הניצחון שלו בירושלים כדי לזכות ביותר נקודות), העדיפו הרומאים לבחור שם אחר שישמש את המקום. השם קולוסיאום מגיע בהשראת הפסל של הקיסר נירון שהתנשא לגובה 40 מטרים ונבזז לאורך ההיסטוריה.

5. המיקום לא נבחר במקרה

נירון הוא גם הסיבה למיקום של האמפיתיאטרון. הרבה שנים לפני הקמתו, גרו במתחם אנשים בצפיפות, אבל בעקבות שריפה שפינתה את השטח, הוקמה בריכה מלכותית לקיסר שהיה שנוא העם והאצולה. כדי למחוק את זכרו, החליטו על הקמת המבנה במקום הבריכה המלכותית.

כרטיסים לקולוסיאום כולל דילוג על התור + קומת הארנה והפורום הרומאי

6. לא תמיד הוא היה כזה מפואר

במאה ה-16 וה-17 האפיפיור סיקסטוס החמישי רצה להפוך את המבנה למפעל צמר כדי לספק תעסוקה לזונות שלו רומא, אבל ההצעה לא יצאה לפועל.

7. לעולם לא ייערך בו אירוע גדול, שוב

עקב המצב ההנדסי הרעוע למדי של המבנה, בסך הכל מותר ל- 3000 מבקרים להיכנס בו בזמן. 

8. כרטיס לקולוסיאום הוא אף פעם לא רק כרטיס לקולוסיאום

נסו לקנות כרטיס כניסה לקולוסיאום ותגלו שגם הרומאים של היום יודעים לעשות את העבודה. כמעט כל הכרטיסים שתרכשו אונליין לפני הגעה למקום כוללים גם כניסה לשני אתרים שבלעדי תיירי הקולוסיאום היו אולי נשכחים, אבל בזכות החיבור יוצרים את הקונטקסט הראוי לביקור. שני הנספחים המכובדים הם הפורום הרומאי – אותו מרכז מסחרי, תרבותי ופוליטי של רומא העתיקה ולצדו גם גבעת הפלאטין, המקום בו הוקמה רומא לפי האגדה, על ידי רומולוס, לפני 3,000 שנה וגם, בין היתר, פיסת הנדל"ן הכי יקרה של אותן שנים עם נוף מרשים לקולוסיאום.

וכמה עולה כרטיס משולב לקולוסיאום ולפורום הרומאי? 30 אירו בקירוב, למשל דרך הקישור הזה. 

הקולוסיאום בלילה
הקולוסיאום בלילה. אופציה למי שמעדיף פחות תיירים

9. לא חייבים לראות אותו ביום

למי שלא אוהב להידחק בין המוני תיירים או שהטמפרטורה ברומא באמצע היום ובאמצע הקיץ גורמת לו להעדיף את החדר במלון, יש אפשרות גם לסיורי לילה בקולוסיאום. זוהי אופציה חדשה יחסית של השנים האחרונות שלא היתה קיימת בעבר.

חלק גדול מהסיורים האלה מגיעים עם צ'ופר שעל פי רוב לא מוצע בטיולי היום והכוונה לביקור בקומה התת קרקעית של הקולוסיאום, היכן שהגלדיאטורים וגם בעלי החיות הוכנו לפי היציאה לזירה. החל משעות הערב הקולוסיאום גם מואר מבחוץ מה שמוסיף לחווייה ולאוירה במקום.

עוד יתרון בשעות הערב הוא תור פחות ארוך בכניסה.

לפרטים על סיור לילה בקולוסיאום כולל הקומה התת קרקעית.

10. אפשר להיכנס חינם או בהנחה

אם החופשה שלכם נופלת על יום ראשון הראשון של החודש, דעו שהקולוסיאום נפתח בחינם למבקרים אבל המחיר הוא עמידה ארוכה בתורים. כרטיס רגיל בלי תוספות מסוג דילוג על התור או הקומה התת קרקעית או רצפת הארנה וכו' יעלה רק 12 אירו למבוגר. אם יש לכם אזרחות אירופאי בזכות הדרכון הפורטוגלי או הפולני שלכם ואתם בני 18 עד 25, תשלמו פחות. מתחת לגיל 18 ולנכים ועוזריהם הכניסה חינם.

11. יש בו מעלית

הקולוסיאום מונגש בעזרת מעלית שמגיעה לכל הקומות.

12. אין דילוג על הבדיקה הבטחונית

גם כרטיסים שמבטיחים דילוג על התור לא יעזרו לכם לפסוח על פני הבדיקה הבטחונית. מותר להכניס רק תיקים קטנים יחסית ובקבוקי פלסטיק, אבל ריקים. את הבקבוקים אפשר למלא מחדש בפנים.

כרטיסים לקולוסיאום כולל דילוג על התור + קומת הארנה והפורום הרומאי

13. צריך להזמין מקום

החל מינואר 2019 יש להזמין מקום לביקור בקולסיאום. כרטיסים שנמכרים מבעוד מעוד כוחם יפה בדרך כלל ליומיים. כרטיסים שנמכרים בקופה, כוחם יפה לאותו היום בלבד ובהתאם לחלונות הזמן שנותרו פנויים. משרד הכרטיסים במקום עשוי להיסגר אם לא נותרו חלונות זמן שניתן להזמין להם ביקור באותו היום.

14. פתוח רק 363 ימים בשנה

הימים היחידים בהם הקולוסיאום סגור למבקרים הם האחד בינואר וה- 25 בדצמבר. שעת הפתיחה היא תמיד 08:30 ושעת הסגירה משתנה לפי עונות השנה כשהסגירה המוקדמת ביותר היא בארבע וחצי בערב והמאוחרת ביותר בשעה שבע ורבע בערב. שעה לפני הסגירה, לא ניתן יותר להיכנס.

חוויית הקולוסיאום בלילה מאפשרת להיכנס גם החל משמונה בערב עד חצות (שעת כניסה אחרונה בשעה 22:50). מיוני עד ספטמבר הקולוסיאום פתוח מדי ערב, ביתר השנה, רק בערבים מסוימים.

15. לא צריך להגיע במונית ספיישל

כדי להגיע לקולוסיאום, קחו את המטרו של רומא עד תחנת Colosseo. עוד אפשרות: בצד הדרומי של הקולוסיאום, ב- Piazza del Colosseo יש תחנת טראם שאליה מגיעים קווים 3 ו- 8. גם קווי האוטובוס 51, 75, 85, 87, 117 ו- 118 שמגיעים לתחנות Celio Vibenna או Colosseo יביאו אתכם קרוב.

השאירו תגובה