אפשר להגיד שזאת המצאה יהודית

בוקינג אמנם הוקמה בהולנד לפני 25 שנה, על ידי בחור נחמד בוגר אוניברסיטה מקומית שרק גילה את האינטרנט (ושאליו עוד נחזור בהמשך) אבל מאז עברו הרבה מים בנהרות אמסטרדם וכיום הנשיא והבוס הגדול שלה הוא גלן פוגל, בוגר אוניברסיטת הרווארד ויהודי מניו יורק. פוגל שימש בעבר כמנכ״ל פרייסליין האמריקאית, חברת אחות של בוקינג ובזמן היותו מנכ״ל זיהה את הפוטנציאל של בוקינג הבראשיתית וקנה אותה ביחד עם עוד חברה. הוא מיזג את שתי הרכישות לתוך פרייסליין, מצא להן שם חדש, בוקינג.קום ולמעשה יצר את ענקית הזמנת מקומות האירוח שאנחנו מכירים כיום.

המשכורת של פוגל על פי דיווחים שונים היא 7 מיליון דולר וחצי, מהם רק 160 אלף דולר כמשכורת ישירה והשאר כהטבות. פוגל גם פעיל בארגון YJC של אנשי מקצוע יהודים אמריקאים. 

הם אף פעם לא יקחו מכם כסף

למרות שכבר הזמנתם דרך בוקינג, ככל הנראה, כמה פעמים אם בארץ או בחו״ל, התשלום שלכם מעולם לא הגיע לבוקינג. שיטת העבודה שלהם היא שהכסף מגיע אליהם רק מהמלונות עצמם. בשיטה זאת אתם יכולים לשלם בזמן ההגעה, לבטל בקלות (הכסף ממילא לא אצל בוקינג, אז מה איכפת להם) ולוותר על הצורך לשלם מקדמה. בסופו של תהליך, לאחר ששילמתם למלון עצמו המלון ייאשר את קבלת התשלום ויפריש לבוקינג 15% מהסכום ששילמתם תוך התחייבות חוזית שלא להעלות את מחיר העיסקה לצורך התשלום לבוקינג. המשמעות היא שמחיר החופשה לא מתייקר כשאתם מזמינים לבוקינג (אולי דווקא יורד, בגלל התחרות בין המלונות והרצון להופיע טוב בבוקינג). בוקינג יאספו את כל העמלות של אותו היום וילכו לישון שלווים ומרוצים בסוף היום. בחישוב שנתי, זה יוצא להם 15 מיליארד דולר. 

הם לא זוכרים אתכם

עשרה ימים אחרי תאריך ההזמנה, מספר כרטיס האשראי שלכם נמחק מהמערכת של בוקינג.

הם גיבורים באירופה וקצת באסיה אבל הרבה פחות באמריקה

למרות שבוקינג אחזקות היא חברה אמריקאית (גם אם הם שומרים את המטה של בוקינג.קום בהולנד), המצב בארצות הברית הרבה פחות מזמין מבחינתם שכן שם המלונות הם תמיד חלק מרשתות ענקיות, כמו כל דבר באמריקה (סופרים, בתי מרקחת, השכרת רכב, רהיטים). רשתות אלה יכולות להציע מבצעים ותוכניות נאמנות שמייתרות את הצורך באתר מתווך ואכן האמריקאים נוטים להזמין ישירות דרך אותן רשתות. באירופה ישנן גם כן רשתות של מלונות אבל אלה הרבה פחות חזקות וגדולות מאשר באמריקה ובנוסף ישנם מלונות רבים שנמצאים בבעלות עצמאית. בוקינג עפים על החולשה הזאת ומנצלים את כוחם כענקית הזמנות של לינות באירופה. זאת גם הסיבה שישראלים אוהבים להזמין דרכם באירופה שהיא היעד המוביל לחופשה בחו״ל מבחינתם (מלבד הזמנות מקומיות בארץ). 

לגבי אסיה, שם רכשה בוקינג את חברת אגודה שעושה את מה שבוקינג עושה באירופה. כמובן, שניתן להזמין עם אגודה גם מלונות באירופה ועם בוקינג מלונות באסיה, אבל בגדול, בוקינג יכולים להרים את הגביע ולצעוק, אירופה בידנו.

העיסקה הראשונה שלהם היתה הכי טובה עד היום

לממציא של בוקינג, גרט יאן ברוינסמה נדרשו 9 שנות עבודה כדי למכור את הסטארט אפ שלו בשנת 2005 לחברת פרייסליין (כיום, בוקינג אחזקות) ולמנכ״ל שלה גלן פוגל. הוא קיבל 14 מיליון דולר לכל שנת עבודה עבור הרכישה שהיתה אחת העיסקאות הכי משתלמות בתולדות הרשת. כיום בוקינג.קום מכניסים שליש מסך ההכנסות של חברת האם. 

והנה הפנים של הממציא. 

הממציא של בוקינג

הם אתר התיירות עם הכי הרבה מבקרים באינטרנט

לבוקינג יש בסך הכול כשישה מיליון מלונות וצימרים (כמו גם פתרונות אירוח אחרים) ברשומות. מתוך הסך העצום הזה, מדי יום נסגרות מיליון וחצי עיסקאות לינה על פני 230 מדינות (אז בכל זאת, לא רק אירופה). מדי חודש האתר מקבל 100 מיליון מבקרים ועד כה נצברו כמאה מיליון חוות דעת של מבקרים על אותם שישה מיליון מקומות אירוח שבוקינג מציעים. כל אחד יכול לרשום את מקום האירוח שלו בבוקינג, בקישור הזה. על פי בוקינג, רישום מקום אירוח חדש אורך כרבע שעה בלבד.

השם המקורי של בוקינג היה…

bookings.nl

והקוד הראשון שלהם היה גנוב

יאן ברוינסמה הממציא של Bookings.nl לא הבין הרבה במלונאות בזמן שהגיע עם הרעיון לייצר אתר עם רשומות של מקומות אירוח. הוא אמנם עבד קצת במלון במקומי בהולנד אבל הכישרון שלו היה טכני. הימים היו ימי ראשית האינטרנט (יחסית) וברוינסמה העתיק את הקוד מהאתר של רשת הילטון כדי לייצר לעצמו משהו בסיסי לאתר החדש שלו.

הם קובעים את החוקים לכולם

מכירים את זה שאתם נכנסים לאתר הזמנות כלשהו ורואים התראה, חדר זה הוזמן 100 פעם במהלך 24 השעות האחרונות? ההתראה הזאת מופיעה בכל אתרי ההזמנות כיום אבל היא המצאה של בוקינג. המתחרים הגדולים שלהם (אקספדיה) משתמשים בזה וכאמור אין מי שיכול היום להימלט מהטריק הקטן והיעיל. לולא בוקינג סביר להניח גם שהייתם נאלצים לשלם מבעוד מועד, אפילו חודשים לפני הזמן. בוקינג היו אלה ששינו את החוקים וקבעו שאפשר לשלם במלון בזמן החופשה. גם כאן המתחרים נאלצו ליישר קו והלקוחות הרוויחו.

יש גם צד ישראלי

בעוד המטה של בוקינג נותר באמסטרדם, מרכזי הפיתוח של בוקינג נמצאים בניו יורק, מנצ׳סטר, סינגפור ותל אביב. בתל אביב אחראים בין היתר להרבה מתחום הבינה המלאכותית – היכולת של בוקינג להבין מה אתם צריכים ולהציע לכם את ההצעות המתאימות ביותר.

רוצים עוד כתבות כאלה אצלכם במייל? הירשמו לניוזלטר שלנו

השאירו תגובה