22 עובדות וטיפים על יוון שאתם מוכרחים לקרוא

טיפים על יוון

יוון זה הכי Greece בעולם

מתחילת דרכה, יוון לא היתה ישות מדינית או פוליטית אחת. למעשה היה מדובר בשבטים ובהמשך ערים שונות שהמשותף להן הייתה התרבות וכמובן השפה היוונית. אז למה בעברית אנחנו קוראים למדינה יוון בעוד היוונים מכנים עצמם Elada ובאנגלית כידוע זה בכלל Greece?

הסיבה היא גיאוגרפית. האיים היוניים שבהם גרו יוונים (בסמוך לחופי טורקיה) היו הקרובים ביותר לארץ ישראל ומן הסתם המפגש הראשוני היה עם אותם שבטים איוניים. גם בערבית אגב ההתייחסות היא אליהם (אליונאן). לעומת זאת השבטים היוונים הראשונים שהרומאים נתקלו בהם היו Graecia ומכאן נגזר שם המדינה Greece.  

הטרוגני זה יווני?

יוון היא מדינה הומוגנית מאוד. 98 אחוז מהאוכלוסייה היא ממוצא אתני יווני. בעבר הייתה אוכלוסייה טורקית גדולה אבל זאת נעלמה בעקבות חילופי האוכלוסין בין יוון לטורקיה.

הרבה איים

ביוון למעלה מאלפיים איים אבל פחות מעשרה אחוזים מהם מיושבים. רובם עדיין מחכים לכם שתגלו אותם בעצמכם, אבל קודם כל אתם צריכים לענות על השאלה מה הייתם לוקחים איתכם לאי בודד יווני.

ולא פחות ערים

יוון העתיקה הייתה מורכבת מ-1500 ערים שונות, כל אחת עם מערכת חוקים משלה ולפעמים גם עם כוח צבאי משלה. הגדולה והמוכרת מכולם היתה אתונה. פעמים רבות היו נכנסות הערים לעימותים וויכוחים ביניהן. תקופת הערים העצמאיות (פוליס) היא גם התקופה שבה החלו להופיע ניצני הרעיון הדמוקרטי – כלומר העם הוא זה ששולט ולא מלך.

לא משעמם

הנה כמה דוגמאות לפעילויות וסיורים של חברת Get your guide, רק בשביל הטעימה.

חצי יוון

ואם כבר אתונה, 40% אחוז מהתושבים ביוון גרים באזור אתונה.

קל לקרוא

מלבד מתנת הדמוקרטיה וחירות הפרט, רעיונות יווניים אשר שינו את ההיסטוריה לתמיד, יוון הצטיינה בהנחלת חשיבה ביקורתית, מודרנית שעזרה לפתח את מדע הרפואה, את הפילוסופיה, מדעי הטבע, הספרות ועוד. הכתב היווני שהתפתח אומנם מהכתב השמי (הכנעני) הוסיף את הרעיון של אותיות שמסמלות תנועה (Vowels) – תוספת שייעלה את תהליך הקריאה ובהמשך הפכה אותו לבסיס עבור שפות כמו רוסית, לטינית (ויתר השפות שהתפתחו ממנה כמו איטלקית, צרפתית, אנגלית), גרמנית ועוד.

טיפים על יוון


תסתבנו עם זה

יוון היא לא רק יצרנית מצטיינת של שמן זית (השלישית בעולם), היא גם המובילה בתחום ייצור ספוגי הים. אם אתם אוהבים להסתבן בספוגים ולהקציף את הסבון יש סיכוי טוב שזה מייד אין גריס.

נשארים בבית

הסיבה שאין הרבה בתי אבות ביוון קשורה בעובדה שסבא וסבתא גרים על פי רוב עם המשפחה ולא בבית נפרד. לא רק סבא וסבתא נשארים בבית, למעלה מ 60% מהיוונים עד גיל 35 גרים עדיין עם הוריהם.

אילו ציפורים

לא רק תיירים מגיעים מכל העולם ליוון אלא גם ציפורים. המיקום הנוח בין אירופה שהופכת קרה בחורף לאפריקה ואסיה משמש תחנה להרבה מאוד ציפורים שעוצרות לקוויקי במיקונוס, לסבוב או כרתים (או אלפיים איים אחרים…) וממשיכות הלאה בדרכן.

גילו את יוון

וכמה תיירים מגיעים? בהערכה, פי שניים ממספר התושבים. כל שנה.

יד סגורה

הנה עוד עובדה שהיא גם טיפ למטיילים. אם אתם ביוון ורוצים לנופף לשלום ליווני מקומי, לעולם אל תעשו את זה בכף יד פשוקה. במקום, עדיף לעשות צורה של אגרוף, אחרת זה ייתפש כעלבון.

נשארים בבית 2

אחוז הגירושים ביוון הוא הנמוך ביותר באירופה.

ממלפפון ועד תאטרון

בתקופה הארוכה שבה הייתה ארץ ישראל תחת תחת השפעת התרבות היוונית נכנסו הרבה מאוד מילים מהשפה היוונית לשפה העברית. אחדות מהן הן :בסיס, חלודה, כרטיס, סימן, פזמון, וילון, ספסל, דפוס, סכין, ספוג, עוגן, פנס, פנקס, קומקום, טופס, סנגור, קטגור, פרקליט, אטליז, סימטה, איצטדיון, תיאטרון ואפילו כרוב, מלפפון, מנטה, פטרוזיליה, קקטוס, אספרגוס, איריס ויקינטון. ישנם גם ביטויים כמו חוקים דרקוניים, עבודה סיזיפית תיבת פנדורה ועוד.

ממרמלדה ועד גלקסיה

התרבות היוונית היתה חזקה מספיק כדי להשפיע לא רק על האזור ועל השפה שלנו אלא על העולם כולו. גם מילים כמו אקדמיה, אקרובט, ציניות, דינוזאור, אירופה, גלקסיה, מרמלדה, מוזיקה, נרקיסיזם, סרקזם, מרתון ועוד רבות אחרות הגיעו לאנגלית (לפעמים דרך שפות מתווכות כמו הלטינית) מהיוונית.

אז מה זה למשל דינוזאור ביוונית? חיבור של שתי מילים שמשמעותן לטאה נוראה… ודמוקרטיה? חיבור בין עם וכוח. 

גם אירופה זאת המצאה יוונית

עוד קצת על המילה אירופה. שכאמור הגיעה מהיוונית. זהו צירוף של שתי מילים, במקרה הזה עין ורחבה (מהמילה עין או Ops ביוונית מגיעה גם המילה אופטיקה). לפי המיתולוגיה היוונית זאוס התאהב בנסיכה עם עיניים גדולות ויפות, הפך עצמו לשור לבן והנסיכה התיישבה עליו. כך הם יצאו לטיול אל המקום שהיום נמצאת בו אירופה. הסיפור הקטן והנחמד הזה שיש בו הרבה יוון הונצח על מטבע ה-2 אירו היווני.

טיפים על יוון


כמה חוף

יוון אינה המדינה העשירית בשטחה בעולם, רחוק מזה, אבל קו החוף שלה – בעיקר בזכות ריבוי האיים – הוא העשירי באורכו בעולם. אם מחברים יחד, מגיעים ליותר מעשרת אלפים קילומטר של קח חוף.

תביא שור

האולימפיאדה שהחלה במאה השמינית לפני הספירה לא הייתה רק אירוע של ספורט אלא גם של הקרבת שוורים לאל זאוס. 100 שוורים הוקרבו בכל פעם שהספורטאים התקבצו כדי להטיל כידון או להתחרות בריצה.

הצד השני של המטבע

המטבעות היוונים נשאו בתחילת הדרך את דיוקנם של אלים שונים. אלכסנדר הגדול החליט שהוא מספיק גדול בשביל להטביע עליהם את דיוקנו במקום האלים.

כאן גרה משפחת שמש

חופשה ביוון היא הימור בטוח למדי עבור ישראלים, אירופאים או תיירים מכל מקום אחר בעולם שכן 250 ימים בשנה הם ימי שמש.

מי שלא פוחד, כחול

היוונים חזקים באמונות תפלות. אחת העתיקות שבהם היא האמונה כי צבע טורקיז מרחיק את השטן. האמונה הזאת קיימת גם בקרב אוכלוסייה ערבית באיזור המזרח התיכון וקשה לדעת מי השפיע על מי, אך מכיוון שביוון הצבע הזה שולט יותר, אפשר להניח שהיו אלה היוונים.

טעם של פעם

עוד תחום שיוון מנצחת בו בקלות הוא תחום המוזיאונים לארכיאולוגיה. יש כאן יותר מאשר בכל מדינה אחרת.\

חג או לא חג?

יוון  היא המדינה היחידה שבה חוגגים את יום ה-"לא". זהו יום זיכרון לסירובה של יוון לאולטימטום של איטליה ב-1940 – ימי מלחמת העולם השנייה. ביוונית זה נשמע: טו אוכי. 

השאירו תגובה