סיפורה של שכונה: לה בוקה, בואנוס איירס

לה בוקה, ארגנטינה

כל מי שמבקר בבואנוס איירס חווה את המקום על צבעיו העזים, מוזיקת הטנגו ומופעי הרחוב המלהיבים. גלריות בסמטאות, מסעדות ובתי קפה ממגנטים המזמינים את התייר פנימה.

בראשית המאה ה-19 על אדמת הביצות, סמוך לנמל הישן לשפת נהר ריאוצ'לו הנשפך לריו דה לה פלטה. קמה שכונה של מהגרים מאיטליה. העוני והצפיפות משלו בכיפה, מטבחים ושירותים משותפים היו כורח המציאות. הזנות והפשע הפכו לנחלת השכונה. נמל חדש נבנה והמקום דעך אט. סולידריות חברתית הביאה להפגנות כנגד ההזנחה ולהקמת גופים התנדבותיים כמו כיבוי אש וספורט. כאן מבצרה וביתה של קבוצת "לה בוקה". מכאן צמח מרדונה האגדי.

באחד במרץ  1890 (כך אומרים), בפתח בית יתומים מקומי הונח סל ובתוכו תינוק. אמו הביולוגית הניחה על גופו הזעיר צעיף גזור באלכסון. שמשמעותו: לא אחזור לקחת את הילד. בפתק נכתב שמו: בניטו.

התינוק גדל עד גיל שבע בבית היתומים ואומץ על ידי מנואל קינקלה – עובד הנמל שעסק בפריקת פחם. אמו יוסטינה מולינה – אישה חסרת השכלה ממוצא אינדיאני, חכמה, סייעה לבעלה לנהל עסק לממכר פחם.

הילד פרק עם אביו פחם מהספינות וזכה לכינוי ה"יתוש" בגלל מהירות עבודתו. לצד העבודה הקשה ביום החל ללמוד ציור בערב, נופי הנמל: ספינות, סוורים והשכונה שימשו בסיס לעבודותיו.

לה בוקה, בואנוס איירס
By by Ester Inbar, available from

בשנת 1920 זכה בהכרה כאמן ופירסם את יצירותיו בפריז ורומא. מוסוליני היה אחד ממעריציו.

לקראת אמצע המאה ה-20 התכנסה במועצת העיר ישיבה דרמטית. מסביב לשולחן, שועי העיר, בעלי ממון, עורכי דין, קבלנים. כולם מכווני מטרה להפוך את השכונה המוזנחת והענייה ל"מנהטן" של העיר. בניהם ישב בניטו קינקלה מרטין בן השכונה.

נשלפו תוכניות עליהן עבדו שנים ואף פורט מסלול פינוי דיירי השכונה. לאחר הצגת המיזם, מקבל הצייר את רשות הדיבור ובקצרה הופך את הקערה על פיה. למורת רוחם של כרישי הנדל"ן הוא מציע לבטל את התוכניות ולשמר את השכונה -אחת הראשונות בעיר בואנוס איירס כנכס היסטורי ארכיטקטוני.

בניטו חזר לשכונה ושכנע את שכניו לצבוע את בתיהם בצבעים בהירים, השמועה מספרת שהיה זה משאריות צבע שנותרו מצביעת הספינות. לעירייה הציע להפוך את רחוב קמינטו רחובה הראשי של השכונה ל"מוזיאון פתוח".

השכונה התאוששה, משכה תיירות עירונית ובינלאומית והפכה לשם דבר. תינוק שהונח בפתח בית יתומים, אומץ על ידי זוג קשה יום והפך לצייר מפורסם. הציל שכונה ואיפשר לנו לפגוש את ראשית ההתיישבות האירופאית בבירת ארגנטינה.

Some rights reserved by Secretaría de Cultura de la N

השאירו תגובה