24 סיבות לעזוב הכול ולעבור להולנד

כתבה וצילמה: יעל מתתיהו

עיר בירה מנצחת

עיר הבירה היא אמסטרדם! איזה כיף שהעיר היפה והמרגשת הזו היא עיר הבירה שלכם.

אירופה זה כאן

כשגרים בהולנד ניתן בקלות רבה ובזול לקפוץ לסופ"ש בפריז או ברלין. הולנד נמצאת במרחק נסיעה או טיסה קצרה מכל מדינות אירופה. מחירי הטיסות בתוך אירופה זולים עד מגוחכים וניתן למצוא כל הזמן מציאות במחירים של 25 אירו לכיוון, כמעט לכל עיר באירופה.

מקומיים ונהנים

בהולנד תמצאו דילים מעולים לחופשות. חוץ מעשרות אתרי אינטרנט רגילים שמוכרים חופשות וכרטיסי טיסה, קיימים גם כמה אתרי אינטרנט למקומיים בלבד שמציעים חופשות, מלונות וכרטיסים לאתרים ולפארקים בזול ובאמצעות מכירה פומבית, החל מ-1 אירו. בנוסף ישנה  אפשרות לקנות כרטיס מוזיאונים למקומיים בלבד שעולה כ-35 אירו לשנה, הכרטיס מסובסד על ידי הממשלה שמטרתה להנגיש ולאפשר צריכת תרבות ואומנות לכל אזרח. הכרטיס מאפשר כניסה חינם לרוב המוזיאונים בהולנד.

חיה ותן לחיות

בהולנד קיימת סובלנות רבה כלפי האחר, אפשר לחיות בדרך שהכי מתאימה לכם. הליברליות והפתיחות הידועות אפשרו והפכו את הסמים הקלים והזנות לחוקיים  אבל אל תטעו, זה לא אומר שהכול מותר.

דת ומדינה לא הולכים ביחד

הפרדה בין דת למדינה וסובלנות דתית היתה תמיד חלק חשוב מהיהסטוריה ההולנדית אבל מה זה אומר? שלמעשה אין חוקי דת במערכת החוק או המשפט. בבתי הספר הציבוריים אין לימודי דת אבל עדיין קיים החופש לחיות על פי אמונתכם ודתכם ואנשים מאמינים זכאים תמיד לימי חופש לחגוג את החגים. כאמור, תוכלו להאמין במה שתבחרו, כל עוד אינכם כופים את אמונתכם על האחר. ישנם בתי ספר פרטיים שמשלבים חינוך ממלכתי ודתי, כמו למשל בית הספר היהודי באמסטלווין, ליד אמסטרדם, אבל אם תבחרו בו תאלצו לשלם שכר לימוד גבוה בהרבה ממה שתשלמו בבית הספר הציבורי.  

עובדים בכדי לחיות ולא חיים בכדי לעבוד

בהולנד קיימת מודעות גבוהה לחשיבות ההפרדה בין עבודה לחיים הפרטיים. מספר שעות העבודה הממוצע הוא כשבע שעות ביום. ברגע שיצאתם ממקום עבודתכם אין זכות לאף אחד ליצור אתכם קשר בענייני עבודה ולהטריד אתכם מחוץ לשעות העבודה. זה נכון גם לגבי המורים ושאר עובדי מערכת החינוך. רוצים ליצור קשר עם המורה? תאלצו לחכות ליום למחרת בבית הספר או אם זה דחוף מאוד אולי תוכלו לשלוח למורה אימייל. לאיש אין את מספר הטלפון הישיר של המחנכת  ואף אחד לא יעלה על דעתו ליצור עימה קשר אחרי שעות הלימודים.

צילום: יעל מתתיהו

דמי אבטלה גבוהים

בהולנד החוקים תמיד לטובת העובדים. איבדתם את מקום העבודה? אל דאגה, דמי האבטלה בהולנד גבוהים, מאפשרים לחיות בכבוד ויתנו לכם שקט עד שתמצאו את מקום העבודה הבא.

אוקיי… גם המיסים

המיסים בהולנד אינם נמוכים ומגיעים עד ל 40% ממשכורת הברוטו, אבל התמורה גבוהה. מקבלים החזרים לפי גובה ההכנסה ועל דברים רבים כמו גני ילדים, חוגים, צהרונים, ביטוח בריאות ועוד.

קחו משכורת אקסטרה

בתור שכירים תיהנו ממספר ימי החופשה מהגבוהים בעולם, כחודש בשנה. ישנם גם דמי חופשה ובנוסף רוב השכירים מקבלים משכורת 13, שזה חודש שכר נוסף בשנה. 

קבלו תמיכה ללמוד הולנדית

יותר מ-80 אחוזים מהאוכלוסיה דוברת אנגלית כשפה שניה. בבתי הספר לומדים אנגלית מגיל צעיר ובנוסף גם גרמנית וצרפתית .  אם אתם חיים בערים הגדולות, בטח באמסטרדם, ניתן לפעמים לשכוח שהשפה היא הולנדית. ההולנדים ישמחו לדבר אתכם באנגלית אבל אם תרצו לחיות בהולנד להכיר את התרבות, את האנשים, לגדל בה ילדים ובאמת להתערות בחברה, תהיו חייבים ללמוד את השפה. אל דאגה, גם בזה תקבלו תמיכה מממשלת הולנד שמעודדת תושבים חדשים ללמוד הולנדית. חשוב לדעת: אם תרצו לקבל אזרחות, תהיו חייבים לעבור מבחן שפה והתאזרחות לא פשוט שכולו, כמובן, בשפה הולנדית.

חינוך ליגה

כיתות לימוד קטנות, שתי מחנכות לכל כיתה בבתי הספר היסודיים (כל מחנכת באה בימים שונים) – שיטה שנועדה למנוע לחץ ועומס על המורים ובכך לייעל את עבודתם עם הילדים, שכר הלימוד השנתי נמוך מאוד, אין הוצאות על ספרי לימוד וציוד לבית הספר (מקבלים הכול, החל מעפרונות עד לספרים ומחשבים). התשלום השנתי לבית הספר היסודי הוא כ-40 אירו וכולל גם את הציוד וגם את כל הסיורים כולל את הטיול השנתי. מעבר לזה לא תשלמו אירו אחד נוסף. בתיכונים אין צורך לקנות ספרים רק מחברות וציוד פשוט, התשלום השנתי הוא 300 אירו לשנה בממוצע, תלוי כמובן בבית הספר ובמסלול שנבחר וכולל גם את הטיול השנתי (מספר ימים לאחת ממדינות אירופה). הלימוד באוניברסיטאות , בעבר היה בחינם וכיום מדובר בסכום סביר ובמקרה הצורך תמיד ניתנות הלוואות ועזרה. 

תירגעו, יש חומוס

המזל הגדול שיש כאן מבחר גדול של מטבחים מכל העולם, כמו המטבח האינדונזי ומטבחים אחרים כך שאתם לא צריכים לסמוך על המטבח ההולנדי דווקא… מצרכי היסוד איכותיים וטובים. יש הרבה ייבוא. פירות וירקות מגיעים מכל העולם והם לא יקרים. מתגעגעים לנגב חומוס? אל דאגה, לאחרונה נפתחו באמסטרדם ובעוד ערים גדולות מסעדות מזרחיות עם חומוס טוב. חוץ מזה, הטורקים בכל מקום, דואגים לשווארמה טובה ולחנויות מלאות בתבלינים ובכל מה שאנחנו הישראלים אוהבים לקנות ולבשל, והמחירים זולים. 

יעל מתתיהו
צילום: יעל מתתיהו

אפשר גם בלי רישיון נהיגה

מערך התחבורה הציבורית בהולנד נפלא. לא מאוד זול אבל יש תמיד מבצעים. עם הרכבות ניתן להגיע לכל מקום והתחבורה הציבורית בתוך ערים מעולה. ישנם הרבה הולנדים שחיים ללא רכב ומשלבים רכיבה על אופניים ונסיעה בתחבורה הציבורית.

ואפשר גם עם…

אם תנהגו בכבישים הראשיים לא תראו או תרגישו בורות או מהמורות. הכול מאוד שמור ומטופל באופן קבוע. יחד עם זאת אין כבישי אגרה. מה שכן יש זה מס חודשי קבוע ללא קשר לכמות הקילומטרים שתעשו. המס נקבע לפי משקל הרכב, שנת היצור וסוג הדלק. ככל שהרכב גורם לשחיקה או זיהום סביבתי רב, המס יהיה גבוה יותר. לא רוצים לשלם את המס על הרכבים? גם זה אפשרי. קנו רכב חשמלי. ממשלת הולנד מעודדת לעבור לרכבים חשמליים ולכן הם פטורים מהמס. המטרה, שהאזרחים יבחרו ברכבים קטנים, חסכוניים וידידותיים לסביבה. התכנון של ממשלת הולנד הוא כי בתוך עשר שנים כל הרכבים על הכבישים במדינה יהיו חשמליים.

הם לא מ-צפ-צ-פים

הנהיגה בכבישי הולנד רגועה ונעימה. ו….בהולנד לא מצפצפים! הנהגים אדיבים, נותנים זכות קדימה ואחוז התאונות הוא מהנמוכים בעולם. הולנד נמצאת במקום הרביעי בעולם בבטיחות בכבישים. 

אופניים מעל הכול

האופניים הם כלי תחבורה לכל דבר. כך גם מתייחסים אליהם. אפילו ראש הממשלה ושאר חברי הקבינט מגיעים מדי פעם על האופניים למשרד. התשתיות נפלאות. שבילי האופניים פרוסים לאורכה ולרוחבה של הולנד. ניתן לרכוב מקצה לקצה על שבילי האופניים בבטחה ובשקט. השבילים לרוב מבודדים מהכבישים, בטוחים ונוחים. לרוכבי האופניים יש תמיד עדיפות, הם מלכי הכביש. לפעמים כששבילי האופניים משתלבים והופכים לחלק מהכביש ניתן לראות רכב או אפילו משאית או אוטובוס נוסעים בשקט ובסבלנות אחרי רוכב אופניים. זה מראה יומיומי ורגיל לחלוטין. הילדים בגיל חטיבת הביניים רוכבים לבית הספר בבטחה ואין אופניים חשמליים. למשל, הבת שלי וכל שאר הילדים בכפר, רוכבים מדי בוקר, כמעט בכל מזג אוויר, 17 קילומטרים לבית הספר ועושים את אותה הדרך בסוף היום שוב בחזרה.

לא עפים על מותגים

ההולנדים הם כאלה בכל התחומים, יש שיגידו חסכנים ואף אולי קמצנים .בהולנדית אומרים DOE MAAR GEWOON שפירושו, תעשה את זה פשוט, רגיל ,לא מסובך ולא נוצץ. גם אם יש לך הרבה כסף, אל תשוויץ ואל תעשה שואו אוף. תהיה צנוע ואל תנקר עיניים. בהולנד אין תחושה ולחץ להוציא הרבה כסף על מותגים מחשש שתרגישו שאתם פחות שווים או מחוץ למירוץ .גם אם אין את הטלפון הכי חדש או המותג הכי פופולרי זה בסדר ובעיני המקומיים, אולי אפילו עדיף.

מדינה עם הפסקה

שעות העבודה והפתיחה של אתרים ועסקים אינם בלתי מוגבלים, ולמעשה הכול נסגר מוקדם. אנשים רגילים לכך ולכן גם לא מצפים שהכול יהיה זמין כל הזמן. זה אולי נשמע כמו חיסרון למי שרגיל שהכול זמין 24 שעות ביממה, אבל מצד שני זה גם אומר שבתור שכיר לא תעבוד עד מאוחר ובתור בעל עסק תוכל לחזור הביתה בשעה סבירה בכדי להיות עם המשפחה או להינות מזמן פנוי. בסופי השבוע הכול פתוח. שבת הוא יום שנחשב ליום הקניות, ובערים הגדולות בלבד החנויות נפתחות גם ביום ראשון אבל רק עד השעה 17:00-18:00. כמו שציינתי בהולנד "חייבים לנוח" ולכן יום שני הוא יום המנוחה לעסקים, מסעדות ולאתרים שעובדים כל סוף השבוע. רבים מהמוזיאונים סגורים ביום הזה. בערים הקטנות רוב החנויות והעסקים נפתח ריםק בשעה 13:00 וישנם מקומות רבים שבוחרים להישאר סגורים.

שקוף שזה הולנד

בהולנד יש חוקים וכללים לכל דבר. הכול ברור מראש והחוקים נשמרים על ידי הרשויות ועל ידי האזרחים. ההולנדים מאוד ממושמעים וקיימת הבנה ששמירה על הכללים היא לטובת כולם ויוצרת סדר חברתי. החוק והכללים, בכל מקום, תקפים לכולם ואורח החיים הזה גורם לשקט נפשי ,לביטחון בידיעה שכולם שווים בעיני החוק, אם זה בבנקים, במשרדי ממשלה או בחברות שמספקות שירותים. כולם מקבלים את אותו היחס והתמורה. 

חמניה בהולנד
צילום: יעל מתתיהו

גם פה יש מילקי (זול)

שכר שעת מינימום הוא כ-9,00 אירו .בסכום הזה ניתן לקנות די הרבה בסופרמרקט ובחנויות אחרות. בהולנד זה לא סכום מבוטל. אם המחיר של ארוחה במקדונלדס היא תמיד האינדיקציה לגובה יוקר המחיה, הרי שבהולנד תשלמו על ארוחה עיסקית כ6-7 אירו וארוחת ילדים תעלה לכם 4 אירו בלבד.  זוכרים את מחאת המילקי? בהולנד הוא יעלה לכם כ-0.40 סנט. המחירים בסופרמרקט שפויים וסבירים, גם מחירי מוצרי צריכה אחרים נמוכים. חוץ מזה תשמחו לשמוע שישנם סיילים מטורפים כמה פעמים בשנה והמחירים בהם מגיעים עד ל-80% הנחה, מחירי הדיור סבירים ביחס למשכורות ורכישת בית או דירה אינה חלום רחוק.

הדואר בא מהר

הדואר בהולנד כמו כל דבר אחר, מסודר ויעיל. שלחתם מכתב או חבילה? הם יגיעו תוך יום אחד ליעדם. הזמנתם משהו באינטרנט? רוב האתרים הגדולים בהולנד שולחים את המוצרים באותו היום או ביום למחרת וכאמור תוך 24 שעות המוצר אצלכם. בנוסף, כל החבילות מגיעות עד הבית ואין צורך ללכת לסניף או לנקודת שירות.

קוד לבוש רופף

ההולנדים אינם ידועים כמובילים בתחום האופנה ובוודאי שלא כעם בעל סטייל ושיק כמו שכניהם. בהולנד ישנם כללים מסוימים ללבוש בסביבת העבודה, שלא כולל טי-שירטים. זה נכון גם לגבי אירועים רשמיים. ההולנדים נראים טוב ולבושים יפה אבל רבים לא מאוד מקפידים על צו האופנה האחרון. מותגים, בגדים מחויטים ולמעשה הכל מותר ומקובל ואיש לא יתרגש אם ביומיום לא תמיד תיראו כאילו יצאתם מקטלוג אופנה מהודר ועכשווי.

פח לכל דבר

בהולנד הכול ירוק ונקי, ההולנדים שומרים על הטבע, לא מלכלכים שומרים על סדר וניקיון בכל מקום. בקרו פעם במוסך הולנדי ותידהמו מהסדר והניקיון שבו. ישנה מודעות רבה למיחזור ולאיכות הסביבה. בכל בית ישנם ארבעה פחים שונים: לנייר, לפלסטיק ומוצרים נלווים, לאשפה ירוקה (מהגינה ושאריות אוכל) ולשאר הדברים. מתכות, מוצרי חשמל וחומרים מסוכנים חובה לזרוק בנפרד ולהביא למרכז המיחזור. גם המים באגמים ובתעלות נקיים ונבדקים על בסיס קבוע ומי השתייה בהולנד נקיים וטעימים. 

חופש גם לפרות

ישנם הרבה חוקים שדואגים לכך שהחיות שמיועדות לתעשיית הבשר יגדלו ברווחה ובכבוד. אם תסעו ברחבי הולנד, תראו בכל ימות השנה את הפרות והכבשים בשדות אוכלים עשב ומסתובבים חופשי בחוץ מה שגורם למוצרי החלב והבשר להיות איכותיים ובריאים.

הוד רוממותו

מלך הולנד ווילאם אלכסנדר עובד כטייס בחברת התעופה ההולנדית KLM. הוא טס באופן קבוע ואם יתמזל מזלכם, תראו אותו מסתובב בשדה התעופה סכיפהול ואולי אפילו הוא יהיה זה שיטיס אתכם לחופשתכם הבאה.

תגובה אחת על הפוסט “24 סיבות לעזוב הכול ולעבור להולנד

השאירו תגובה