10 סוגי סיורים בברלין שכדאי להכיר

הסיור הקלאסי של אמיר בברלין

הסיור הבסיסי

השם הנפוץ ביותר לסיור זה הוא "המיטב של ברלין". מספר חברות משתמשות בו בצורות שונות ולמיטב ידיעתנו הוא שייך במקור לחברת הטיולים של נדב, (אבל אתם מוזמנים לתקן אותנו אם אנחנו טועים). בסיור זה שמתקיים ברגל ותוך שימוש בתחבורה ציבורית (יש גם גירסה עם אוטובוס צמוד) תוכלו להכיר את האטרקציות המרכזיות של ברלין כמו החומה, הרייכסטאג, שער ברנדנבורג, כיכר פריז, האנדרטה לזכר היהודים שנרצחו באירופה, צ'ק פוינט צ'ארלי, אי המוזיאונים, עמוד הטלוויזיה וכל שאר האתרים שיכולים להיכנס תחת הכותרת המיטב. את הסיור תוכלו לקחת כאמור עם חברת הטיולים של נדב אבל גם עם אמיר בברלין ("הסיור הקלאסי"), עם הטיולים של אורן, עם אמיר סטקלוב (כולל סשן צילומים) ולמעשה כל יתר החברות.

לא יודעים באיזה סיור לבחור? תנו לנו למצוא בשבילכם

הסיור היהודי

גם סיור זה מופיע במספר שמות אבל הרעיון דומה. מסע בעקבות ההיסטוריה המפוארת של יהודי גרמניה והגורל האכזרי שלהם עם עליית הנאציזם. אורן כהנוביץ' שמוציא סיורים תחת המותג "הטיולים של אורן" כתב על הסיור היהודי באתרו:

אחד הדברים שחשוב לי להדגיש לגבי הסיור היהודי זה שהסיור בעיר. הוא לא במוזיאון, הוא לא במחנה ריכוז או השמדה. הסיור במקום בו חיו פעלו ויצרו דורות של יהודים. יש לנו נטייה לעסוק בסופם. אבל בכך אנחנו עושים להם עוול. החיים של היהודים בגרמניה היו הרבה יותר מאשר הדרך לאושוויץ. הסיור יעסוק גם בסופם אבל בעיקר בחייהם.

את הסיור תוכלו לקחת עם אורן (בחורף רק כסיור פרטי, בשאר השנה גם בתוך קבוצה) וגם עם הטיולים של נדב, אמיר בברלין, ברלין טורס לאה, אייל נחשון, אייל אדלמן, יואב ספיר, אביחי בקר ועוד.

הסיור האלטרנטיבי

יש מי שמגיע לברלין ומעדיף להתרכז פחות בימים ההם ויותר בימים האלה. לא שאפשר לנתק אבל בכל זאת ברלין האלטרנטיבית היא ישות צבעונית ובועטת שתמיד מעניין לגלות אותה. בדרך כלל סיור אלטרנטיבי בברלין יכלול ביקור בשכונות טרנדיות, סקירה של אמנות גרפיטי (ברלין משופעת באמנות הזאת), הצצה למתחמי תרבות וכן מבט אל יצירות אדריכלות שלא משתלבות עם הסטנדרט העירוני (או שאולי זה הסטנדרט?). לסיור האלטרנטיבי תוכלו להצטרף למשל עם חברת ארטרנטיב שמתמחה בסיורים במרחב העירוני עם דגש על מבט אמנותי, אבל גם פה מדובר באחד הנושאים הפופולריים למטיילים לצד הסיור הבסיסי והסיור היהודי וגם יתר החברות המובילות מציעות אותו ברפרטואר הסיורים שלהן, כך למשל גם אמיר בברלין וחברת הטיולים של נדב.

צילום: אלטרנטיב ברלין

התמונה למעלה, מתוך פוסט של ארטרנטיב ברלין: "לכל ילד זכות להגנה מפני כל ניצול הפוגע ברווחה שלו, להגנה סוציאלית במקרה של עוני, להגנה מפני כל סוג של אלימות. עבודה של Felix/ mathias gefahrt"

הסיור הקולינרי

בניגוד לסיור היהודי או הסיור הבסיסי שבהם אותם האתרים מחכים לכם תמיד באותו המקום, הסיור הקולינרי מציע משהו אחר. כאן, כל חברה או מדריך שתבחרו, יקחו אתכם לחוויה שונה בתכלית. האוכל והטעימות שמחכים לכם לאורך המסלול עם חברת הטיולים של נדב לא בהכרח מזכירים את אלה שמהם תוכלו להתרשם בסיור למיטיבי לסת עם אמיר בברלין או בסיור הקולינרי המבוקש של איתי נוביק – מומחה קולינרי מקומי שמקדיש את כל סיוריו לנושא האוכל.

הנה כמה מילים ששלח לנו נוביק:

הסיור שלי טווה את ההיסטוריה הקולינרית של ברלין וברנדנבורג ומתחקה אחרי ההתפתחות שלה דרך השווקים של העיר ומוסדות אוכל מרכזיים. משוקי האיכרים שהתפתחו עם היווצרות העיר ועד לבתי הכלבו המפוארים של תחילת המאה העשרים… הסיור עורך כארבע שעות ומלווה בהסברים תיאורטיים וטעימת מאכלים מייצגים בחלק מהמקומות. מטעימת גבינות מקומיות, דרך האוכל הטורקי ומאפיינים אזוריים יחודיים.

סיור אוכל בברלין
קרדיט צילום: איתי נוביק

הסיור הקולינרי על גרסאותיו השונות והטעימות לרוב עולה יותר מאשר הסיור הבסיסי ובחלק מהמקרים ניתן לקחת אותו רק כסיור פרטי. טווח המחירים נע בין 20 אירו למשתתף בקבוצה ל-80 אירו למשתתף בסיור פרטי.

לא יודעים באיזה סיור לבחור? תנו לנו למצוא בשבילכם

הסיור לפוטסדאם

עיר הארמונות והגנים ההיסטורית שממוקמת מדרום מערב לברלין היא יעד פופולרי נוסף לסיורים. בחברת הטיולים של נדב מדגישים כי בחורף אין פרחים והארמונות סגורים אז… אולי כדאי לחכות לאביב ולקיץ. את הסיור לפוטסדאם תוכלו לקחת גם עם אמיר בברלין.

התחרות בין החברות והמדריכים על התייר הישראלי חזקה כמו שבוודאי כבר התרשמתם. הנה למשל מוצר ייחודי של אורן כהנוביץ', טיול לפוטסדאם באופניים.

הטיול לדרזדן (ושמורת הבסטאי)

את הטיול לדרזדן תוכלו לקחת רק עם אוטובוס או רכב צמוד ומדובר בטיול של יום שלם וכזה שעולה יותר מן הסיורים הרגילים בעיר, בהתאם לאורכו (החל מ-50 אירו למשתתף)

אייל אדלמן, למשל, מציע לקחת אתכם מהמלון אל דרזדן הנמצאת כ-200 קילומטר דרומה מברלין (כשעתיים וחצי נסיעה), בדיוק באמצע הדרך מברלין לפראג. עוד כ-30 קילומטר לכיוון דרום מזרח מחכה שמורת טבע שנקראת הבסטאי (Bastei).

בחברת הטיולים של נדב מבטיחים שהטיול לדרזדן יוצא גם אם יש רק משתתף אחד – אין מינימום משתתפים. זהו הטיול היחידי שבו צריך להירשם מראש על מנת שידעו בחברה איזה אוטובוס הם צריכים להזמין.

הנה כמה מילים על הטיול לדרזדן של נדב שבו לא נכללת שמורת הבסטאי ועולה כ-50 אירו.

הטיול לדרזדן מתמקד בפנינות הבארוקיות של העיר העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית. טיול לדרזדן אינו שלם כמובן אם לא ראיתם את ארמון הצווינגר המפואר. במסגרת הסיור הרגלי בעיר דרזדן נראה גם את כנסיית גבירתנו, בית האופרה של זֶמפֶּר ועוד, אולם לא נתעלם גם מהתפתחויות עכשוויות ומדרזדן של היום.

סיור לדרזדן
דרזדן

אצל אמיר בברלין לא מוותרים על הבסטאי, מחיר הסיור אצלם 69 אירו למשתתף כולל נסיעה וכניסה לשמורת הבסטאי.

סיורים מצולמים

יש מי שאוהב להגיע לברלין ולחפש בה שורשים או משמעות היסטורית או תרבותית ויש מי שפשוט רוצה לנצל כל רגע כדי לאסוף זיכרונות ואם אפשר גם לעשות Book של תמונות נבחרות – כאלה שאפשר לקבל עליהן הרבה לייקים אחר כך בפייסבוק.

גיא גרוס שמיתג עצמו בתור החוויה הברלינאית וגם אמיר סטקלוב (Go on Berlin) הם שני מדריכים שמתמחים בתחום הזה של הסיורים ונותנים מענה לצורך שקיים אצל קבוצה לא קטנה של מטיילים. הצילומים שלהם תמיד נראים מרהיבים ומקצועיים והתוצאות עושות חשק לוותר על כמה אטרקציות חשובות בברלין לטובת איזו תמונה חד פעמית של קפיצה שמחה באויר או מונטאז' יצירתי ליד האיסט סייד גאלרי.

סיור מצולם בברלין
צילום: אמיר סטקלוב Go on Berlin

מחירי סיור צילום פרטי (לא קיים סיור צילום קבוצתי עדיין, לידיעת מחפשי הרעיונות) גבוהים בהרבה ממחירי הסיורים הרגילים ויכולים להגיע ל-180 אירו לזוג.

סיורי ערב ולילה חווייתיים

בקטגוריה הזאת נכללים מספר סוגי סיורים ביניהם סיור הבירות (או הברים) של אמיר בברלין או הסיורים הפרטיים של גיא גרוס שמתמחה בחיי הלילה של ברלין.

על פי רוב לא מדובר בסיורים שמתאמצים להכיר לכם את ההיסטוריה של העיר אלא בחוויה של כאן ועכשיו עם התמקדות בסצינת הבילויים והפנאי של הבירה (דה קפיטל, כן?).

סיורים בלעדיים

רפרטואר הסיורים בעברית בברלין די חוזר על עצמו. אם סיור מסוים מצליח עבור אחת החברות, קיים סיכוי לא רע כי בתוך זמן לא רב תצענה חברות מתחרות סיור דומה, אבל בכל זאת ישנם כמה "ילדים חורגים" – סיורים שעדיין לא שוכפלו ושחברה אחת (או שתיים) בלבד מציעות.

כך למשל סיור שפרוואלד של אמיר בברלין:

שמורת הטבע הביוספרית שפרוואלד, אשר מכונה גם ״ונציה הירוקה״ בזכות למעלה מ-970 ק"מ של תעלות מים העוברים בשטחה. אבל יותר מכל מפורסמת בזכות תעשיית המלפפונים החמוצים הנחשבים לטובים ביותר בכל גרמניה!.. בסיור נטעם מהמלפפונים המפורסמים, נערוך שייט על גונדולה כמו בונציה ונשמע סיפורים מהתקופה הקומוניסטית ואף נבקר בכנסיה שהפכה לבית כנסת בקוטבוס. 

הסיור מתקיים בין אפריל לאוקטובר בימי שני ושישי ב-09.00 בבוקר. משך הסיור כ-8 שעות.

גם לטיולים של נדב יש סיור שהוא "בייבי" פרטי משלהם ועדיין אין לו חיקוי בעברית וזהו הסיור בעקבות החומה וברלין הקומוניסטית. בסיור תוכלו לשמוע ולראות היכן פעלו המרגלים, לבקר בתחנת רכבת "רפאים", לראות את שחזור "רצועת המוות" וללמוד על התהפוכות שעברו על מזרח ברלין מאז נפילת החומה.

סיורי זיכרון

הסיור האחרון ברשימה שלנו מתאים גם לסעיף הקודם (סיורים בלעדיים) שכן גם לו אין חלופה וניתן לקחת אותו בעברית רק דרך חברת הטיולים של נדב. זהו הסיור לאתר מחנה זקסנהאוזן.

אתר ההנצחה זקסנהאוזן הוקם על מנת להנציח את זכרם של למעלה מ-200,000 אסירים, ביניהם יהודים רבים, שנלקחו על ידי הנאצים אל מחנה הריכוז זקסנהאוזן. המחנה שיועד בתחילה לאסירים פוליטיים, הפך למחנה אימונים וניסויים לפני פתיחת מחנות ההשמדה.

הימלר ראש הס"ס, הורה להקים את זאכסנהאוזן כ"מחנה לדוגמא". במהלך הסיור יקבלו המשתתפים מהמדריכים של נדב הסברים על אופיו הייחודי של של המחנה והתכנון הקפדני שנועד להכניע את האסירים ויחזו במקומות שבהם נעשו ניסויים בבני אדם ובאלה בהם הרצח הפך לפס יצור למוות – תאי הגזים והמשרפות.

לא יודעים באיזה סיור לבחור? תנו לנו למצוא בשבילכם

נדל״ן גרמניה

השאירו תגובה