נקודות חן בקפריסין: הכפר פיקרדו (Fikardou)

כפר בקפריסין

הכפר פיקרדו (Fikardou Village) הוא יישוב ישן ששמר על המאפיינים של ימי הביניים המסורתיים שלו. הוא ממוקם על המדרון המזרחי הדרומי של הרי הטרודוס, כ-40 ק"מ דרומית מערבית לניקוסיה. הכפר היום נטוש. וניתן להגיע אליו משני כבישים, אחד מקלירו והשני של קלו חוריו Kalo Chorio Klirou. בקרבת המקום נמצאים גם הכפר לאזניאס (Lazanias) המסורתי ומנזר מאכ'יריאס (Machairas).

הכפר נמצא בבעלות מחלקת העתיקות, בשנת 1978 הוכרז כאתר מורשת עולמית. בין 400AD – 800AD היו הרבה מהומות בהיסטוריה של האי בשל חוקים אנטי פגניים ופלישות ערביות. זה גרם לקבוצות מתנגדים שהתלכדו כדי למנוע דיכוי ולהתבסס על שלטון החרב ככלי הבסיסי להישרדות באזור ההררי הזה. השם המקורי של הרי מאכיראס הגיע מהמונח היווני "להילחם".

לפי האגדה, האזור נשלט על ידי שתי חמולות דומיננטיות: הקוריס מאזור קוריון (בשליטה על הצד המזרחי של ההר) והברייבס מאזור טמסוס (שהיו בשליטה על הצד המערבי של ההר) . בשנת 700 לספירה, מספר רב של קפריסאים שהיו שבויי מלחמה והוחזרו מקייזיקוס פרופונטיס, הצטרפו וחיזקו את כוחן של הקבוצות הנמלטות באזור, ואילצו את הממשלה לסלוח לחמולות אלה.

כפרים בקפריסין
צילום: שמואל גולד

השם של הכפר פיקארדו הגיע על פי המחקר ההיסטורי ומצביע על מוצא אחר: שם משפחתם של האדונים הפיאודליים של האזור מימי הלוסניאנים. האזכור המוקדם ביותר של המשפחה נמצא לאחר 1450 לספירה. בשנת 1473 מוזכר תומאס Fikardos כמו הקנצלר המלכותי הנוכחי על ערש דווי של ג 'יימס השני. הוא ביקש להיות הפטריארך של המשפחה הקשורה בהיסטוריה הפיאודלית של הכפר.

ואכן, כפרים רבים בקפריסין הם האחזקות הפיאודליות לשעבר עם שמות שניתן לעקוב אחר הפרנקים, הוונציאנים ואחרים, כלומר הכפרים הסמוכים גורי (משפחת אורי), לזניה (Lusignan). בכל מקרה, גרסה זו סבירה מאוד.

כפי שהכפר היה מינהלי למנזר מאכ'יריאס, בתקופת שושלת קומננוס (1081-1185). לדברי מקורות המנזר באותה תקופה, פירות ומטעי עצי זית הוקמו בפיקודו של ליטרודונטאס Lythrodontas ואחת הפעילויות הרווחיות העיקריות של תושבי פיקרדו Fikardou היה מסיק עצי זית צעירים מן היער. האבירים הטמפלרים Templar administrated היו הרוב באזור של פיטסיליה מ 1195 עד 1310. היום הכפר ריק מתושבים ובו מוזיאון מקומי קטן ומשמש כבמה לסדרות טלוויזיה.

רוצים לטייל עם סמי בקפריסין? הקליקו כאן

השאירו תגובה