נקודות חן בקפריסין: הכפר אתיאנו (Athienou)

כפרים בקפריסין

הכפר אתיאנו (Athienou Village) הוא אחד מארבעה כפרים הנמצאים בתוך אזור החיץ של האו"ם, שלושת האחרים הם Pyla, Troulloi ו-Deneia. כיום בכפר יש אוכלוסייה של כ – 5,000 איש ומאז 1990 מקום משכנו של אתאינו קולג' – פרויקט ארכיאולוגי נחשב, בניין העירייה של העיר כולל מוזיאון של היסטוריה ותרבות מקומית שהוקם בשנת 2008.

הכפר ממוקם באמצע הדרך בין לרנקה (33 ק"מ) לבין ניקוסיה (38 ק"מ). ניתן להגיע אל הכפר באמצעות מסלול A3 ו – B17, או מסלול A2 ו – B2.

הכפר מיושב מאז התקופה הניאוליתית, והוא המשכו של העיר העתיקה בממלכה של גולגוי Golgoi.

לכפר יש היסטוריה עשירה של גידול חיטה ולחם והוא מפורסם בזכות הלחם המסורתי הטעים שלו  – הידוע מקומית בשם 'אתניטיקו', כמו גם מוצרי החלב שהמבקרים בכפר יכולים לצפות בהם. כמו כן, יש טכניקות תחרה מיוחדות בעבודת יד הידועה בשם 'תחרה של Venis' ורקמות אתיאנו Athienou Lace (המכונה 'oloplouma'). אלה שונים מ- Lefkara (המכונה לפקריטיס) והם עשויים באופן בלעדי לאתיאנו.

הכפר נוסף לרשימת המורשת התרבותית הבלתי של אונסק"ו.

אתרים מעניינים אחרים כוללים את האתר הארכיאולוגי של אתיאנו-מלורה (Athienou-Malloura), המוזיאון העירוני של קליניקיו וכמה מבנים ישנים ומשוחזרים – כולל טחנת קמח מסורתית, המשמשת כיום מוזיאון לשיטות המסורתיות של ייצור קמח.

הכנסיות של אתאינו, של פנאגיה קריסליוסא, אגיוס פוקאס ואגיוס גאורגיוס בולטות במיוחד על האייקונים והפרסקאות ההיסטוריים.

טיול מעניין באתיא וAthienou נכלל במסגרת תוכנית חוויות חינם חורף וכולל תצוגת יצור חלומי Halloumi ומומלץ ביקור במוזיאון מאלפאל Mallpal Kallinikeio ובתחנת הקמח.

רבים חושבים כי השם של הכפר אתיאנו Athienou, נגזר המילה היוונית העתיקה, "Atta" (יוונית: Αττα) או "Atha" (יוונית: Αθθα), כלומר סלע גדול, שאפיינה את האדמה הסלעית של הכפר. אחרים מאמינים כי השם ניתן על ידי קבוצה של אתונאים (נוסעים מאתונה), שהגיעו והתיישבו בכפר, כדי לזכור את עירם המקורית.

על פי התיאוריה השם נובע מלוזיאן Lusignan בשם Etienne, שגר באזור, והאנשים שגרו בכפר הזכירו את ביתו כ"בית של אטיין (יוונית:" Στου Ετιένου ", stou etiennou) ו בשנים מאוחרות יותר השתנה השם לאתינו.

רוצים לטייל עם סמי בקפריסין? הקליקו כאן

השאירו תגובה