משכורות בגרמניה: האם המקצוע שבחרתם הוא טופ או פלופ?

עבודה בגרמניה

רשימת עשרת המקצועות המובילים בגרמניה מבחינת שכר ולצדה רשימת עשרת המקצועות (הפופולריים) הכי פחות מרוויחים מלמדת שהלימודים האקדמאים שווים הרבה כסף לאורך שנות הקריירה שלכם. אבל חשוב לבחור מקצוע שלא סובל מהצפה של היצע ומחסור בביקוש

אתר האינטרנט Gehalt.de מפרסם כמדי שנה את רשימת עשרת המקצועות שבהם מרוויחים הכי פחות בגרמניה ואת אלה שבהם מרוויחים הכי הרבה. הנתונים מבוססים על כ-200,000 משכורות שנבדקו לצורך המחקר.

התוצאות אמנם לא מפתיעות אבל כמו תמיד מעניינות. ברשימת עשרת המקצועות המרוויחים ביותר נמצאים רק מקצועות שדורשים השכלה אקדמאית ולהיפך במקצועות שבהם מרוויחים הכי מעט. ההיצע הגדול של מלצרים או אנשי שירות חדרים במלונות משאיר את המשכורות על הרף הנמוך יותר ואם אתם מבקשים לעצמכם שכר גבוה, כדאי שתחפשו מקצועות שבהם יש הרבה פחות היצע.

עשרת המקצועות שבהם מרוויחים הכי הרבה כוללים רופאים בכירים שמרוויחים בגרמניה קצת יותר מ-120 אלף אירו לשנה. המשכורת החציונית שלהם עומדת על 116,937 אירו, כלומר חצי מהרופאים הבכירים מרוויחים מעל סכום זה. המשכורת שלוקח רופא בכיר הביתה עשויה להיות גבוהה ב-100,000 אירו לשנה מזאת שמביא החדרן במלון.

רופאים מומחים מגיעים למקום השני עם משכורת חציונית של כ-78,000 אירו, פער גדול למדי גם בינם לבין הרופאים הבכירים.

גם אנשי הכספים למעלה

מנהלי קרנות במקום השלישי עם משכורת חציונית של כ-75,000 אירו ומשכורת ממוצעת של כ-84,000 אירו. התפקיד שלהם כולל בנייה של אסטרטגיות השקעה, קבלת החלטות לגבי אילו ניירות ערך יש לרכוש ולכמה זמן ועוד. משכורת דומה גם למנהלי כספים שאחראים על נושא מימון החברה, הערכת סיכונים, קביעת שווי החברה, חשבונאות, השקעה ועוד.

מנהלי חשבונות בכירים מגיעים למשכורת ממוצעת של כ-77,000 אירו (חציונית 72,609) ואחריהם מהנדסי פטנטים עם משכורת חציונית נמוכה במעט אבל משכורת ממוצעת גבוהה יותר. מן הסתם, יש פטנטים ויש פטנטים.

סוגרים את רשימת עשרת המקצועות המרוויחים ביותר בגרמניה הם סוכני הביטוח עם משכורת ממוצעת של מעט יותר מ-74,000 אירו, מנהלי מכירות איזוריים עם משכורת שנעה בין שבעים לשמונים אלף אירו לשנה ועורכי דין ומהנדסי תפעול עם משכורת חציונית שמגיעה כמעט ל-70,000 אירו.

לא למדת, לא קיבלת

כאמור לכל המקצועות המובילים דרושה השכלה ותקופת לימודים ארוכה. ברשימת המקצועות שנחשבים ל-פלופ, לפחות מבחינת השכר השנתי אפשר למצוא את החדרנים בבתי המלון עם משכורת חציונית של 19,373 אירו לשנה, עובדי מטבח ומסעדות שעובדים קשה אבל מקבלים רק כ-20,000 אירו לשנה (משכורת חציונית), הספרים שקוצצים את שערותיכם מקבלים בגרמניה רק כ-21,000 אירו לשנה והמלצרים מסתדרים עם חציונית של 22,272 וממוצעת של 23,239.

אנשי ה-Call Center שביניהם גם ישראלים לא מעטים שנהנים מעבודה שנעשית לפעמים אפילו בשפה העברית מקבלים כמעט -25,000 אירו לשנה, בערך כמו קופאים ואנשי קבלה בבית מלון, עוד שני מקצועות שמאכלסים את רשימת הפחות מרוויחים בגרמניה.

סוגרים את הרשימה, דווקא מהכיוון היותר מרוויח שלה הם הטבחים עם משכורת ממוצעת של יותר מ-27,000 אירו, סייעים של רופאי שיניים עם משכורת ממוצעת של מעל 28,000 ונהגים שמרוויחים כמעט 29,000 אירו לשנה.