מסלול: 3 ימים באתונה. איך להגיע, מה לראות, מה לעשות

טיול לאתונה

המסלול שלנו באתונה כולל אתרים היסטוריים ולא סתם היסטוריים אלא כאלה שבהם מתחילה התרבות המערבית. לצדם, שווקים, שכונות ותיקות וצבעוניות, כיכרות וכמובן אוכל יווני מקומי שהישראלים לא צריכים הרבה זמן כדי להתרגל אליו.

לפני שניגש למסלול עצמו, בואו נבדוק איך מגיעים משדה התעופה הבינלאומי למרכז העיר אתונה. ובכן, באתונה מאז המשחקים האולימפים האחרונים פותחה מערכת מטרו יעילה וחדישה שבה תוכלו להגיע ממש עד מרכז העיר, למשל לכיכר סינטגמה, בתוך שלושת רבעי שעה.

בכל חצי שעה יוצאת רכבת מטרו לכיוון העיר וכרטיסים נמכרים בעלות של עשרה אירו לנוסע. זוהי דרך טובה להימנע מתנועה ערה, סואנת ולפעמים גם מסוכנת שמאפיינת את אתונה. עוד אופציה היא רכבת פרוורית חשמלית שאורך הנסיעה בה והמחיר דומים למטרו.

אפשר להגיע גם באוטובוס, בנסיעה שאורכת בין חצי שעה לשעה, תלוי ביעד שלכם בתוך העיר. כאן העלות תהיה רק 6 אירו.

יש גם מוניות שיעלו לכם באיזור 40 אירו כל עוד אתם מגיעים בשעה נורמלית. תעריף לילה ייקר את העלות ל-55 אירו. אפשר גם להזמין מבעוד מועד הסעה מיוחדת עם נהג שיחכה לכם בשדה התעופה כשהמחיר שעשוי להיות דומה למונית רגילה.  

אם אתם מתכוננים מראש, מרבית תוכניות ההנחות, מסוג city pass כוללות גם שימוש בתחבורה ציבורית.

אקרופוליס והפרתנון
אקרופוליס והפרתנון

יום 1

השיטה לטייל באתונה, אם יש לכם רק מספר ימים בודדים, היא מלמעלה למטה, כלומר מהגבעה הגבוהה או "העיר הגבוהה" הלא היא אקרופוליס לכיוון העיר עצמה. האקרופוליס שימש כבר לפני אלפי שנים כמקום בטוח ומוגן מפני תוקפים ובהמשך, בעת היוונית העתיקה הוקמו המקדשים והמקום הפך לקדוש. פה התחילה הדמוקרטיה ופותחו והרעיונות שהפכו בהמשך לתרבות המערב.

המבנה המוכר ביותר על הגבעה הוא הפרתנון שהוקם לכבודה של האלה אתנה. זהו המקדש שבוודאי כבר ראיתם פעמים רבות בתמונות של אתונה וללא ספק המבנה המזוהה ביותר עם העיר וההיסטוריה האדירה שלה. על פי האגדה המקומית הייתה זאת אתנה הבתולה שהעניקה לעיר את כל עושרה.

במבט מלמעלה על העיר תוכלו להתרשם מאתונה של היום.

כרטיסים לאקרופוליס, כולל דילוג על התור

כרטיסים לאקרופוליס עם הדרכה ודילוג על התור

כרטיסים לאקרופוליס, רגיל

למרגלות הפרתנון עוד שני מקומות שכדאי לבקר בהם ולא להחמיץ, גם אם נדמה לכם שספגתם מספיק מהסיפור ההיסטורי המקומי. אחד הוא מוזיאון האקרופוליס – מבנה חדש עם הרבה אלמנטים של זכוכית שמאפשרים להשקיף אל הפרתנון שנמצא כ-250 300 מטר ממנו. חוץ מהפרטים הארכיאולוגים החסרים – אלה שהבריטים לקחו במאה ה-19 ומוצגים כיום במוזיאון שלהם, תוכלו לראות את כל שאר הפרטים שהתגלו בשטח האקרופוליס לאורך השנים.

שלוש הקומות של המוזיאון הן שילוב מרתק בין ישן לחדש והמוזיאון עצמו הוא מבנה שאפשר להתרשם ממנו לא מעט.

עוד אטרקציה עם הרבה פאר היסטורי היא האודאון של הרודס אטיקוס. כידוע, לא רק הדמוקרטיה והפילוסופיה התחילו ממש כאן, בנקודה הזאת, גם אמנות התיאטרון נולדה פה ובמשך אלפי שנים (למעשה גם כיום) הוצגו כאן מופעים והצגות ונערכו טקסים.

אחר הצהריים, נרד ממרום ההיסטוריה למרגלות האקרופוליס שם נמצאת שכונת הפלאקה (Plaka), אחת מאותן שכונות ותיקות יותר של אתונה שבה שאפשר ללכת ברוגע ולא לדאוג ממכוניות שועטות (תופעה שבאתונה כדאי תמיד להתייחס אליה). יש כאן טברנות נעימות, מסעדות, חנויות, בתי קפה וכל מה שצריך כדי ליהנות כשבראש עדיין מתחלפות התמונות המרשימות מגבעת האקרופוליס.

פלאקה, אתונה
פלאקה, אתונה

יום 2

את היום השני נפתח בכיכר סינטגמה. מכאן מוכרת לכם התמונה המפורסמת של חילופי המשמרות של החיילים היוונים הלבושים בתלבושת המסורתית.

כאן נמצאים אתר הנצחה לחיילים שנהרגו במלחמות ויש פה גם גן לאומי שהוא מקום מפלט נהדר באתונה הרועשת. עוד נמצא פה בניין הפרלמנט שבו נערכים חילופי המשמרות שהזכרנו. הטקס הקצר נערך מדי שעה בדיוק.

כיכר סינטגמה היא הנקודה המרכזית ביותר באתונה המודרנית. מכאן אפשר ללכת כרבע שעה לכיוון האגורה העתיקה – זהו האזור ההיסטורי שהיה בעבר מרכז החיים המסחרי, התרבותי, הפוליטי והאינטלקטואלי של יוון העתיקה. קשה לדמיין את הרצף, מאותה התקופה ועד ימינו אבל המקום הזה מעולם לא הפסיק להתקיים או לרחוש פעילות.

מכיכר סינטגמה אפשר להמשיך לשכונת פסירי – עוד שכונה יוונית שכיום היא פנינה לתיירים. כדאי לדעת שבעבר היו הרחובות של פסירי מקום מפוקפק למדי ללכת בו. אבל כמו שכונות נחשלות רבות, גם לפסירי קרה הנס והיא התחדשה והפכה לאחת השכונות הצבעוניות והתוססות ביותר.

בשכונת פסירי תוכלו ליהנות מאומנות ברחובות המחודשים של השכונה ואווירה טובה. שכונה נוספת שאתם רוצים לטייל בה היא מונסיטרקי (Monastiraki) שבה גם כיכר מרכזית והרבה (ממש הרבה) ציורי קיר שעושים רושם של מוזיאון גרפיטי…  אמנם אלה לא ציורים שקשורים להיסטוריה אלא דווקא לחיים המודרניים ולתובנות שיש לאמנים המקומיים עליהם ועדיין זוהי תצוגה ששווה שיטוט. בשכונה יש גם שוק שנקרא שוק מונסיטרקי ומדי יום ראשון הוא הופך לשוק פשפשים. מקום טוב למצוא בו עתיקות גם אם לא בני 2000 שנה אלא רק 50 או 60 שנה.

מקום נוסף שכדאי לבקר בו הוא השוק המרכזי של אתונה. שוק מקורה שמאפשר לכם בעיקר לחפש בשר או דגים, הכל טרי טרי.

חילופי משמרות, אתונה
חילופי משמרות, אתונה

יום 3

לפני שניפרד מאתונה, עד כמה השלמות הכרחיות.

את הבוקר נפתח בבית קברות, דווקא. Kerameikos Cemetery הוא בית קברות מהמאות 4-5 לפני הספירה וקבורים בו אזרחים ממעמדות שונים של יוון בעת ההיא. אז היה בית הקברות בשולי העיר, מחוץ לחומה. כאלף קברים מצויים בו ואולי כדאי לשקול לקחת סיור עם מדריך שיסביר לכם עוד על המקום.

משם נמשיך למוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של יוון. לא צריך להרחיב במילים למה כדאי לראות את המוזיאון הלאומי של יוון והמקום לא יאכזב אתכם בזכות תצוגות מרתקות של אלפי פסלים, חפצים ופריטים יוצאי דופן.

אחרי הפסקת צהריים נסיים את המסלול במקדש זאוס – אותו מקדש שנהרס אבל עדיין מציג חמישה-עשר עמודים דוריים ענקיים בגובה של 18 מטרים כל אחד. המבנה הוקם במשך מאות שנים וכשעמד על כל רגליו היו לו לא פחות מ- 105 כאלה…  המקדש נבנה לכבוד זאוס אביהם של האלים האולימפיים.

את הערב מומלץ לסיים באחת השכונות האותנטיות, פלאקה, מונסטירקי או פסירי. בשכונות אלה תוכלו גם לסעוד בצהריים. סופלקי מקומי עם ירקות וגבינת צזיקי יכול לעלות החל משני אירו. גם זול וגם טעים.

שיהיה ביקור מוצלח…

פעילויות וסיורים באתונה

השאירו תגובה