מחירי הנדל"ן הנוסקים מקלקלים לענף ההיי טק בברלין את הסיכוי להרוויח מ-'ברקזיט'

היי טק ברלין

זאת אמורה היתה להיות שנה מצוינת לברלין בכל מה שקשור למשיכת עסקים מלונדון. זה לא סוד שברלין כמו פריז, פרנקפורט וערים אחרות בעיקר במערב אירופה מנסה להעביר אליה חברות שפועלות בלונדון וחוששות מהעתיד של בריטניה מחוץ לאיחוד האירופי. אלא שמשהו קצת השתבש בשנה האחרונה ונחשו מי אשם? נכון, הנדל"ן.

ברלין שיש מי שכבר הכתיר אותה כבירת הסטארט אפים של אירופה הצליחה להפוך עצמה לאופציה אטרקטיבית לעסקים שחושבים לצאת מלונדון. במחצית השנייה של 2015 חמש חברות עשו את המעבר עם כל העובדים שלהן. עוד לפני ברקזיט היו מי שראו בברלין מקום טוב לנסות לעבור אליו בגלל התמיכה שיש בעיר מצד קהילת ההיי טקיסטים והעזרה שהרשויות מעמידות. ההחלטה של בריטניה על התנתקות מהאיחוד האיצה את התהליך והיתה אמורה להפוך את ברלין לבחירה קלה עבור חברות רבות נוספות.

ירידה בשנה האחרונה

העיר עצמה עושה הרבה כדי להשפיע על מקבלי החלטות בצד הבריטי להגיע לכאן. על פי העיתון הכלכלי הנדלסבלאט נמצאות הרשויות במגעים עם יותר מארבעים חברות במטרה להעביר אותן מעבר לתעלה. אפשר אפילו לומר שישנה "חוצפה" ברלינאית קלה שמתבטאת בפעילות של משרד ברלינאי בתחומי לונדון שכל מטרתו לשכנע את הבריטים בעלי חברות ההיי טק  לעבור לברלין.

התמיכה מוצאת ביטוי גם בסכומי הסיוע, כ-580 מיליון אירו בשנת 2014, יותר מ-720 מיליון אירו בשנת 2015 אבל רק 552 מיליון אירו בשנת 2016. את הירידה החדה יחסית בסיוע, 24% פחות, מסבירים בברלין בעליית מחירי הנדל"ן. חברות שמתעניינות במעבר לברלין רוצות גם לרכוש את הנכסים שמתוכם יפעלו. כששוק הנדל"ן הופך לחוץ יותר, משימת הקנייה של הנכסים הופכת קשה לחברות החדשות ופעמים רבות הן מוותרות.

32 אחוזים מהמשרות החדשות

עדיין, בברלין ממשיכים להביט לעבר הנעשה בבריטניה. חברות סטארט אפ נוטות להעסיק יותר עובדים מאשר חברות בענפים אחרים. בשנת 2016 אחד מכל שלושה מקומות עבודה חדשים בברלין נוצר על ידי חברת סטארט אפ. כעת השאלה היא איזו מגמה תהיה חזקה יותר, הנטישה של חברות סטארט אפ את בריטניה לטובת ברלין (וערים אחרות בגרמניה) או עליית מחירי הנדל"ן שתמשיך להאט את התהליך.

מי שבינתיים לא מתרגש מעליית מחירי הנדל"ן הם החברים מ-Tech Crunch שהחליטו להעביר את האירוע שלהם Disrtupt מלונדון לברלין. אחרי שלוש שנים בלונדון מודים ב-Tech Crunch שחוסר הוודאות לגבי עתיד הסצינה בלונדון ולעומת זאת הצמיחה המהירה של הסטארט אפ ("כמו עשב") בברלין הביאו אותם להחליט על העתקת האירוע לברלין בחודש דצמבר 2017.

השאירו תגובה