8 מוזיאונים בפריז שיעשירו את הטיול שלכם בעיר

מוזיאון הלובר בפריז

מאת עמית רופא, סיורים בעברית בפריז

פריז היא גן עדן לחובבי מוזיאונים ואומנות. יש בעיר למעלה ממאתיים מוזיאונים ויותר מאלף גלריות אומנות. אבל מכיוון שהזמן קצר והמלאכה מרובה כשמבקרים בעיר האורות, ולא תמיד קל לבחור לאן ללכת, נשאלת השאלה מה עושים? התשובה פשוטה הולכים בהתחלה לאן שמעניין. חובבי כל מה שעשו מזמן באמנות יתחילו בלובר, או במוזיאון ימי הביניים, חובבי אומנות עכשווית ילכו למרכז פומפידו או למוזיאון לואי ויטון. ואם לא מספיקים את הכל פשוט באים לבקר בעיר שוב ושוב כדי להשלים פערים. 

כדי להקל קצת על הבחירה, הכנתי המלצה קצרה וסובייקטיבית לחלוטין, על מוזיאונים שכדאי לבקר בהם. אז בואו נתחיל.

מוזיאון רודן

לא רחוק מהאינווליד, בבית אחוזה מהמאה ה-18 תוכלו לראות למעלה מ-6000 פסלים של אוגוסט רודן. הביקור במקוםמתרחש בשני שלבים, מיד בכניסה גינה צרפתית מעוצבת, שם תמצאו חלק ניכר מהפסלים המוכרים של הגאון הצרפתי: האדם החושב, שערי הגיהנום, אנשי העיר קאלה ועוד. בשלב השני נכנסים למבנה שם תמצאו לא רק את עבודותיו של רודןאלא גם יצירות שקיבל מחברים ויצירות שרכש לאוסף הפרטי שלו, וכמובן כמה יצירות של קמי קלודל, המתלמדת-מאהבתשל רודן.

כתובת: Rue de Varenne 77, Paris

אתר האינטרנט של המוזיאון

הלובר

ללא ספק ה-מוזיאון שצריך לבקר בו בפריז. נכון שזה מתיש, שישים אלף מטר רבוע של יצירות בכל פינה, אבל אפשרלהתמקד בכמה חדרים בלבד או לאמיצים, להתרוצץ מחדר לחדר להנות ממיטב היצירות של האנושות החל מהעת העתיקהועד 1830, תחת קורת גג אחת.

מכיוון שלא כולנו בנויים לאתגרים כמו הלובר, אפשר לבוא ולצפות על המבנה שהיה ארמון מלכי צרפת עד המהפיכההצרפתית מבחוץ. בחצר בעלת החזית הרנסנסית אפשר לראות את פירמידות הזכוכית שנחנכו ב-1989 ומאז הפכו לאחדמהסמלים המוכרים ביותר של פריז. ומשם להמשיך למנוחה בגני הטווילרי או לשיטוט בשאנז אליזה.

כתובת: Rue de Rivoli, Paris

אתר האינטרנט של המוזיאון

מרכז פומפידו

בין שכונת המארה השיקית לקניון הלה האל אפשר לראות מבנה תעשייתי, צבעוני, שמורכב מצנרת חיצונית ונראה כאילומישהו עזב את פרוייקט הבנייה לפני הסיום. זה מרכז פומפידו, המוזיאון לאומנות מודרנית ועכשווית שמיום פתיחתו בינואר1977 מצליח לזעזע תיירים ופריזאים שעדיין לא התרגלו לקיום שלו בעיר האורות.

האוסף עצמו הוא כמו הסתכלות בקליידסקופ, פיסול, ציור, רישום, אמנות גרפית, עיצוב, אמנות ממוחשבת וכל דבר שחשבוועשו במאה ה-20.

אולי המוזיאון הוא לא לטעם של כולם, אבל ללא ספק הוא מעורר רגשות אצל כולם. וכמו שאומרים: עם למעלה משלושהמליון מבקרים בשנה- זאת הצלחה שאי אפשר להתווכח עליה.

כתובת: Place Georges Pompidou

אתר האינטרנט של המוזיאון

מוזיאון ד׳אורסיי

זה האח המודרני של הלובר. כל מה שקרה בפריז בחצי השני של המאה ה-19 ותחילת ה-20, נמצא כאן: אימפרסיוניזם, קוביזם, אקספרסיוניזם, מונה, מאנה, פיסארו, גוגן, ון גוך וכל החברים שלהם גם.

והמבנה? מדובר בתחנת רכבת שיצאה משימוש והפכה לחללי תצוגה מרהיבים. תמצאו שם את אוסף האומנותהאימפרסיוניסטי הגדול בעולם, למעלה מאלף יצירות. חובבי הז׳אנר חוזרים לשם בכל ביקור בפריז.

כתובת: Rue de la Légion d’Honneur 1

אתר האינטרנט של המוזיאון

בואו לטייל איתי בפריז, עם מגוון סיורים ייחודיים בעברית

מוזיאון קרנבלה בפריז.
מוזיאון קרנבלה בפריז. מקום שכיף לבקר בו

מוזיאון קרנבלה

זה המוזיאון להסטוריה של פריז, וללא ספק מקום שכייף לבקר בו. האוסף נמצא על הטווח שבין רציני: המהפיכה הצרפתית, פרטים עתיקים מהתקופה הרומית ועד קליל ופשוט: שלטי חנויות מהמאה ה-19, ועגילי גיליוטינה מתקופת המהפיכה. המבנה ממוקם בלב שכונת המארה שבה הרבה חנויות ובתי קפה והכניסה למוזיאון היא חינם, אז בין שופינג לבית קפהאפשר תמיד לתת הצצה על ההיסטוריה הארוכה של העיר.

כתובת: Rue de Sévigné 23

אתר האינטרנט של המוזיאון

מוזיאון ניסים דה קמונדו

בהגדרה זה מוזיאון לאמנות עיצובית של המאה ה-18, אבל כפי שהשם מרמז, במוזיאון מסתתר סיפור מרתק של משפחהיהודית עשירה של בנקאים שהתיישבה בפריז במאה ה-19. המוזיאון שממוקם במרחק הליכה מפארק מונסו ברובע ה-17 שלפריז, נבנה בהשראת הטריאנון של ורסאי, בין השנים 1911-1914. התוצאה היא מבנה מגורים קלאסי שמכיל את כל נוחותהחיים של תחילת המאה ה-20 וריהוט וחפצי אומנות מהמאה ה-18.

כתובת: 63 Rue de Monceau

אתר האינטרנט של המוזיאון

מכון העולם הערבי

המבנה המופלא של מכון העולם הערבי תוכנן על ידי הארכיטקט ז׳אן נובל, מתוך מחשבה לשלב את העיצוב הערבי הקלאסיבתרבות המערבית. התוצאה היא מבנה שהחזית שלו מורכבת מצמצמים של מצלמות שמשתלבים ויוצרים צורותגיאומטריות.

אוסף האומנות נע על ציר הזמן שבין ימי הביניים, תור הזהב של העולם הערבי לאמנות עכשווית.

גם אם פחות מתחברים לנושא, שווה לבקר במבנה המיוחד ולעלות לקומה האחרונה ממנה יש תצפית נהדרת על העיר.

כתובת: 1 Rue des Fossés Saint Jacques

אתר האינטרנט של המוזיאון

קרן לואי ויטון

לואי ויטון זה לא רק תיקים. כמו הרבה חברות בעולם, גם LVMH הם בעלי אוסף אומנות גדול של אומנות עכשווית. ב-2014 נחנך מוזיאון לואי ויטון בקצה הרובע ה-16, בקרבת יער בולוניה. המבנה הייחודי שעוצב על ידי הארכיטקט האמריקאי פראנקגארי הושפע מבניית גג הזכוכית של הגראנד פאלה (עוד מוזיאון שכדאי לבקר). גארי תיכנן גג שמורכב ממספר מפרשיםמזכוכית שנראים כאילו הרוח ממערב ממלאת אותם רוח. בנוסף לאוסף הקבוע יש גם תערוכות מתחלפות שזוכות בד״כלהצלחה ורצוי להזמין כרטיסים מראש.

כתובת: 8 Avenue du Mahatma Gandhi

אתר האינטרנט של המוזיאון

**

בואו לטייל איתי בפריז, עם מגוון סיורים ייחודיים בעברית

השאירו תגובה