מה תראו במהלך סיור בשורדיץ׳, לונדון?

שורדיץ'

סיור בשורדיץ׳ הוא הרבה יותר מטיול בשכונה שקירותיה מכוסים בגרפיטי. שורדיץ׳ נזכרת לראשונה במאה ה-12, כיישוב קטן על דרך הרומית המובילה צפונה. היישוב גדל והיות ומדובר במזרח לונדון הוא תמיד היה עני ואפילו עני מאוד. בנייה מחומרים נחותים כמו לבנים חצי אפויות ויסודות לא יציבים גרמו לבתי השכונה להיות רעועים ועלובים, זקוקים לשיפוץ מתמיד.

מי שעושה סיור בשורדיץ׳ של ימינו יתקשה להאמין. אבל צפיפות, תברואה גרועה וחוסר בניקוז הביוב הובילו לסדרה של מגיפות ואחוזי תמותה גבוהים בגיל צעיר. בתי הזונות ומאורות האופיום לא הוסיפו יתר חן או אלגנטיות לאיזור. הקוקנים, ג'ק המרטש, הדיור הציבורי הראשון, גלי הגירה מכל התקופות ומכל העולם, כולם ארוגים בתוך הפולקלור המקומי.

ג׳נטריפיקציה

בשנת 1964 טבעה ההסטוריונית הבריטית רות גלאס את המושג 'ג'נטריפיקציה' כשהשתמשה במילה כדי לבקר את התהליך שבו מעמד הביניים כובש שכונות במרכזי הערים, וגורם לעליית מחירים. כתוצאה מכך לא נשארת ברירה למעמד הנמוך אלא להגר החוצה אל הפרברים. התהליך גורם לשכונה לאבד את צביונה ולהפוך למשהו אחר לגמרי.

המושג ג'נטריפיקציה מגיע מהמילה 'ג'נטרי' genterise בצרפתית עתיקה (משוייך גם למילה ג'נטלמן) שפירושה עילות, שידרוג, או השבחה.

זה בדיוק מה שקרה בשכונת שורדיץ' בעשר השנים האחרונות. איזור של מחסנים ומועדוני חשפנות, ברים ומועדוני לילה, שכונה שהיתה מורכבת מאוכלוסיה ענייה, והתאפיינה בסדנאות של אמנים, מחסנים וחנויות סיטונאיות, מוסכים ומרפדיות, בחסות ארנונה ודמי שכירות נמוכים- הפכה למרכז מעוצב ויוקרתי, מלא בתי קפה, מסעדות, בתי מלון חדישים ומרכז משרדים ועסקים.

לפני כמה שנים עוד ניתן היה לראות אמנים רוכנים על כני ציור ברחוב. היום כבר אין כאלה. מחירי הדיור הוכפלו ואף יותר, הארנונה עלתה והאוכלוסייה משתנה. ציורי הקיר, ואמנות הרחוב בכלל, הפכו לאבן שואבת לתיירים, והשכונה המוזנחת הפכה מתוירת.

מסילת הרכבת העילית (אוברגראונד, הקו הכתום) העוברת בשכונה בנויה על גשרים, ובקשתות שמתחת להם היו פעם מחסנים מרפדיות ומוסכים, והיום אפשר למצוא בהם בתי קפה, מאפיות יוקרה, גלריות, מסעדות, מבשלות בירת בוטיק, ועוד.

צאו לסיור בלונדון עם טל זהר

השאירו תגובה