מה להביא מגרמניה, המוצרים שכדאי לקנות כאן

מרציפן גרמני

הביקור בסופר במדינה זרה מרתק תמיד. השוני בין התרבויות מתבטא דרך האוכל וכמה מקום תופס כל מוצר בסופר. בדקו את גודל המדפים שמוקדשים לשמן זית באיטליה, מדובר בעשרות מותגים שונים. גרמניה כמובן לא נמצאת באותה המדרגה, אבל גם היא התברכה בכמה וכמה מוצרים באיכות גבוהה ובמחירים עממיים. אז הנה המוצרים שכדאי להביא ותמצאו בכל סופר

מאת איתי נוביק, ברלין

דבש

כולנו גדלנו על המיתוס של דבש הדרים ושישראל היא ארץ זבת חלב ודבש, אבל דבש בגרמניה הוא עסק מאד רציני. ברלין היא עיר מאד ירוקה, למעשה הכי ירוקה באירופה, כשליש משטח העיר הוא פארקים ויערות. כל הירוק הזה מביא איתו גם הרבה חרקים ובעיקר דבורים מאביקות ויש לא מעט כוורות דבורים גם בשכונות העירוניות. זה לא נדיר למצוא בברלין, בעיקר בשווקים ובמעדניות, דבש מנויקלן או משרלוטנבורג ולמי שחשב שדבש הוא רק הדרים או פרחי קיץ, ייחשף פה לעוד הרבה מאד סוגים כמו אורנים, ערמונים, ליבנה, תירזה, פרחי יער ועוד ועוד. הצבעים משתנים משקוף דרך לבן ממש ועד דבשים שהם כהים מאד, כמעט אטומים. גם הטעמים משתנים בהתאם כמובן. המחירים בדרך כלל נעים בין 3-9 יורו לצנצנת, תלוי בגודל ובטיב.

מייפל

אמנם זו לא מולדת סירופ המייפל, אבל גם בגרמניה ניתן להשיג אותו ובמחירים סבירים ואפילו מייפל אורגני. לרוב הוא נקרא בשם הגרמני, ahornsirup ולא מייפל וניתן להשיג אותו בסופרים וברשתות הפארם DM ורוסמן. המחיר לסירופ טהור נע בין 5-8 יורו.

חרדל

דיז'ון היא האסוציאציה הראשונה שעולה כשחושבים על חרדל, אבל גם לגרמניה יש כמובן חרדל ובאיכות גבוהה מאד (בכל זאת מעצמת נקניקיות). החרדל הטוב ביותר בגרמניה מגיע מבאוצן, שהיא בירת החרדל של גרמניה. עיר ימיי ביניימית במקור, שנמצאת סמוך לדרזדן והיא שווה ביקור בפני עצמה. החרדל של באוצן נקרא בפשטות Bautzner senf והוא מגיע באריזה מאד פשוטה. החשד גובר כשרואים את מחירו, פחות מיורו לצנצנת, אבל תאמינו או לא, זה החרדל הטוב בגרמניה.

חרדל כרמני
חרדל. עוד מוצר שכדאי לחפש בסופר הגרמני

שמן פשתן ושמן זרעי דלעת

בגרמניה כמובן לא גדלים עצי זית והשמנים העיקריים לתיבול בעבר היו הפשתן ושמן זרעי דלעת, שניהם בכבישה קרה בדומה לשמן הזית. לשניהם מיוחסות תכונות בריאותיות ובעיקר לשמן הפשתן שהוא עשיר בויטמינים ומתאים למנות מלוחות כמו תפוחי אדמה מבושלים, אבל גם למנות מתוקות כזילוף על יוגורט, עם פירות ומוזלי. השמן מתחמצן במהירות ולכן הוא נמכר בבקבוקים קטנים וכהים. שמן זרעי דלעת, הוא שמן מאד כהה וסמיך עם טעם חזק של זרעי דלעת כמובן. גם הוא משמש לתיבול, אבל של מנות מלוחות ונמכר גם הוא בבקבוקים כהים. שמן זרעי פשתן יעלה החל מ-3 יורו בעוד שמן זרעי דלעת יעלה לפחות 6 יורו.

מרציפן

המרציפן לא מגיע מגרמניה, אבל יש לו מסורת ייצור ארוכת שנים בגרמניה ומפעל המרציפן הישראלי המרשלג למשל, שהוא אחד הותיקים בארץ, הוקם במקור על ידי יוצאי גרמניה. בירת המרציפן של גרמניה היא לובק, עיר נמל בצפון גרמניה והמרציפן המפורסם ביותר שמגיע מלובק הוא נידראגר, Niederegger. מעמדו של המרציפן הזה הוא כמו של שוקולד פרה בישראל, אך אם בהקשר לאיכויות של השוקולד הידוע הדיעות חלוקות, כאן ללא ספק מדובר במרציפן התעשייתי הטוב בגרמניה. איכותו של המרציפן נמדדת באחוזי השקדים שבו והוא תמיד יופיע בגב האריזה. המרציפן של נידראגר עשוי עם כשישים אחוז שקדים. לשם השוואה, מרציפן זול עשוי משלושים אחוזים בלבד. ניתן להשיג בסופרים האיכותיים יותר והמחירים משתנים לפי האריזה. אריזת מרציפן פשוט תעלה פחות משני יורו.

לינדט

השוקולד המפורסם אולי לא גרמני במקורו, אבל המחירים שבו הוא נמכר כאן הם גרמניים בעליל. את השוקולד השווייצרי הוותיק תמצאו כאן בכל סופרמרקט (שהוא לא דיסקאונט, דוגמת פני ואלדי) ובמגוון טעמים שבארץ רק ניתן לחלום עליהם. היופי הוא שלינדט מנהלת מדיניות מחירים מאד קפדנית והמחיר מופיע כשהוא מודפס על האריזה, כבר במפעל. יש אמנם מבצעי הנחה מדי פעם, אך הוא לעולם לא יימכר במחיר נמוך יותר מהמחיר שנקבע על ידי לינדט שהוא קצת פחות משני יורו לרוב אריזות השוקולד.

ריטר ספורט

בניגוד ללינדט כאן מדובר בנכס צאן ברזל גרמני ומייצג נאמנה את הרוח הגרמנית, "מרובע, פרקטי, טוב" כמאמר הסלוגן שמופיע בגב כל אריזה. השוקולד משווק בלמעלה משלושים טעמים, לא כולל המהדורות העונתיות המיוחדות. הוא נפוץ בכל פיצוציה בעיר, אך בסופרים (כולל בלידל) תמצאו אותו לרוב במחיר של פחות או יותר יורו אחד לחבילה.

עדשים

לטבעונים ואנשים שלא סובלים מעודף משקל (במזוודה). כיאה לעיר שהתברכה בסצינה טבעונית פעילה ומשגשגת, ניתן להשיג בעיר קטניות ממינים שונים באיכות גבוהה ובמחירים עממיים. אחת הקניות המוצלחות בקטגוריה הזו לטעמי, הם סוגי העדשים שלא ממש נפוצים בישראל, דוגמת עדשים ירוקות כהות וקטנות שנקראות Berglinsen או העדשים השחורות שנקראות Belugalinsen. בניגוד לשאר ההמלצות, כאן כדאי דווקא להיכנס לרשת הפארם של DM ולא לסופר, שבה ניתן למצוא את העדשים במהדורה האורגנית במחיר של בערך שני יורו לאריזת חצי קילו.

עדשים בגרמניה
עדשים. שני יורו לחצי קילו

קפסולות לקפה

פעם לנספרסו היה פטנט רשום על המכונה והקפסולות והם יכלו לבקש כל מחיר שרצו על הקפסולות. לפני מספר שנים הסאגה הסתיימה והיום ניתן להשיג חיקויים מצויינים מעשרות יצרנים בכל סופר, דבר שהוריד גם את מחיר הקפסולות של נספרסו. נספרסו משווקים רק בבוטיקים מטעמם או דרך האינטרנט, במחיר של כשלושה יורו לחבילה של עשרה וכמובן במבצעים מיוחדים לכמויות גדולות יותר. בכל סופר ניתן למצוא קפסולות תואמות, למשל של יצרן הקפה הגרמני, דאלמאייר באותו המחיר וגם של יצרני קפה איטלקים, טובים לא פחות.

יין

שוב, לאלה שלא סובלים מעודף משקל בחזור. מניסיון רב שנים, גלגול בחולצת טריקו ישנה ושקית ניילון, שומר על כל בקבוק במזוודה וניתן לשלוח מספר בקבוקים אפילו. יין אדום אולי הוא לא אחד הדברים שגרמניה מתגאה בו, אבל כמה מאיזורי היין הלבן הטובים בעולם, נמצאים בגרמניה במחוזות הדרומיים יותר. ריזלינג, הוא הזן הנפוץ והמפורסם ביותר, אבל נסו גם את הסילבנר המקומי (Silvaner) והפינו בלאן (Weissburgunder) הגרמני. איזורי היין המומלצים של גרמניה הם, המוזל (Mosel), איזור הריין (Rheingau), באדן (Baden) ופרנקן (Franken). אם תתעקשו להביא יין מברלין עצמה, תגלו שמדובר במשימה קשה עד כמעט בלתי אפשרית. במאות הקודמות דווקא ניסו לגדל כאן ענבי יין, אבל הקרקע הביצתית ומזג האויר הקר לא ממש הוציאו מוצר שיש מה להתגאות בו. אם ממש תתעקשו, בחנויות יין מסויימות תמצאו יין שנעשה מענבים שגדלו בכרם יחיד באיזור ויקטוריה פארק, בקרויצברג. בסופר ניתן למצוא יינות גרמניים טובים, גם בפחות מעשרה יורו. אם אתם רוצים להשקיע ביינות מיוחסים יותר, שווה להיכנס לאחת מחנויות היין שבעיר.

צאו לטייל עם איתי נוביק בברלין

3 תגובות על “מה להביא מגרמניה, המוצרים שכדאי לקנות כאן

  1. שוש אומר:

    סליחה , אבל אין שום ערך ומיידע אמיתי כאשר נותנים מחיר ואין התייחסות לגודל האריזה….

  2. גיל אומר:

    חצי קילו עדשים שחורות ב 2 יורו ? באושר עד בארץ זה עולה 10 שקל לחצי קילו….אז למה להסחב עם זה במזוודה ? עדיף לקנות כאן.

השאירו תגובה