מהי המשכורת הממוצעת ברומא ובאיטליה (ואיך זה קשור לתוחלת החיים שם…)?

החיים ברומא

מקובל לחשוב שאנשים שמרוויחים יותר נהנים ממערכת בריאות משופרת. זה אולי נכון, אבל בכל מה שקשור לתוחלת החיים, לפעמים מה שמנצח היא דווקא הגישה. תוחלת החיים באיטליה גבוהה מהממוצע של מדינות ה-OECD  ועומדת על 85 שנה לנשים ו-80 שנה לגברים. הנתון הזה עומד ביחס הפוך למשכורות של האיטלקים ולהכנסה השנתית שלהם שנמצאות מתחת לממוצע של אותן מדינות החברות בגוש ה-OECD.

את העובדה שהאיטלקים אוהבים לחיות יותר ולעבוד פחות אפשר לראות גם לפי נתוני השעות הנוספות של האיטלקים. רק 4% מהם נשארים מעבר למכסת השעות המתבקשת, בעוד במדינות ה-OECD השיעור של אלה ששוכחים שיש להם בית עומד על 13%. העובדה שהאיטלקים בוחרים לעבוד פחות ולהתרכז יותר בתענוגות החיים (וכנראה בזכות כך גם לחיות יותר) לא אומרת שהם מזניחים את הצורך בלימודים ובהשכלה. ל-60 אחוז מהמבוגרים בגילאי 25 עד 64 יש תואר כלשהו (אם כי הנתון הזה נמוך משמעותית מהממוצע של ה-OECD). גם מבחינת תוצאות מבחנים מדגמיים שנערכים באירופה בנושאים כמו שפה או מתמטיקה, האיטלקים מגיעים במקום טוב באמצע.

בהשוואה לישראל המשכורת הממוצעת ברומא שעומדת על 1400 אירו מחווירה משהו מול המשכורת בתל אביב וזה מפני שמדובר ב 30% פחות. הבעיה מתחילה כשמשווים את המחירים ברומא למחירים בתל אביב או אז מגלים שהרומאים צריכים להתמודד עם יוקר מחיה קשה יותר אפילו מזה המושמץ אצלנו.

מחירי השכירות לדירת חדר נמוכים רק ב 7% ברומא לעומת תל אביב. דירות שלושה חדרים במרכז העיר כבר מושכרות במחיר שווה של כ-8000 ש"ח. עם משכורת נמוכה ב-30 אחוז, המקומיים ברומא צריכים לעבוד יותר אבל כמו שראינו הם מעדיפים לחיות יותר, העיקר לא להישאר בעבודה…

לא רק מחירי הדיור ברומא גבוהים יותר, יחסית למשכורת, מאשר בתל-אביב, גם ארוחה במסעדה עשויה להיות יקרה יותר אבל בעיקר מחירי העגבניות, התפוזים והבצל. מה שזול יותר ברומא הם המים שעולים עד 70% פחות. המוניות ברומא יקרות יותר ובאופן משמעותי (כמעט פי 2 במחיר) ומה שיקר אפילו יותר הן השיחות בטלפונים הניידים. המתכון של ישראלים לחיים מאושרים הן שיחות אינסופיות בפלאפון. באיטליה זה עשוי לעלות עד פי שלושה וחצי מהמחיר בישראל. גם האינטרנט ברומא יקר יותר ב 30%.

חשוב לציין שבאיטליה אין שכר מינימום רשמי אבל מדובר על סכום של שבעה-שמונה אירו לשעה על פי הסקטורים השונים. כמובן שמי שתעודת ההכשרה שלו קובעת כי הוא טייס ירוויח "קצת" יותר מזה.

כך למשל רופא עשוי להרוויח 84 אלף דולר (לעומת 114 אלף דולר בבריטניה או 240 אלף דולר שמרוויח הרופא המאושר שהצליח להיכנס למערכת הבריאות בארצות הברית). בהנדסת תוכנה הממוצע הרומאי הוא 26 אלף אירו בשנה וזה לעומת 78 אלף דולר בארצות הברית.

למי מכם שמעוניין לפרוש בקרוב או באחד מן הימים לפנסיה באיטליה, סכום של 25 עד 32 אלף דולר בשנה (משהו כמו 2000 עד 2500 דולר לחודש) יאפשר לכם ליהנות מהיופי של בירת איטליה ואולי גם לזכות בעוד כמה שנים של חיים, כי באיטליה,  כמו שמוכיחה הסטטיסטיקה, גם כשהכלכלה לא משהו, כולם רוצים לחיות לנצח…

מיכל מילרד מדריכת סיורים קולינריים ברומא שלחה את התגובה הבאה:

"זה לא בדיוק כך. נכון, השכר הממוצע עומד על 1400 אירו נטו אחרי מיסים אבל שכר הדירה ממש אבל ממש לא כזה גבוה. אני גרה ברומא בשכונת טרסטברה בדירת לופט ענקית (70 מטר קומה למטה, 40 מטר למעלה) שני חדרי אמבטיה ושירותים ומשלמת 1100 אירו כולל הכל. כשגרתי בתל אביב שילמתי על דירת חור מעופשת 4640 ש"ח אז… היום היא עדיין מעופשת ועולה בטח 6,000 ש"ח.

"הדירה שאני גרה בה היום ברומא עולה 220 אלף אירו לקניה. במחיר הזה לא ניתן לקנות אפילו חלון בתל אביב. ככל שיוצאים מהמרכז, המחירים יורדים. חברים שלי משכירים דירות מהממות גם 700-600 אירו.
נקודה קטנה להוסיף… רומאי שנולד וגר ברומא – בדרך כלל יש ברשותו דירה אחת שלו אם לא שתיים. בכלל, רוב האיטלקים מחזיקים בדירות קיץ או חורף.

"לגבי המחיה, היא הרבה יותר זולה מתל אביב או מישראל, לא רק המים. כשאני קונה קילו וחצי סלמון טרי בסופר ומשלמת 13 אירו זה זול. אם קפה עולה לי אירו אחד זה זול. ארוחה במסעדה מקומית עומדת על 20 אירו לאדם, כולל כוס יין. לא כל המסעדות תיירותיות. האיטלקים אוהבים את החיים הטובים אבל אף אחד מהם לא יהיה מוכן לשלם עבור מסעדת תיירים. מנת פסטה מקומית עולה כולה 8 אירו, לא 14 אירו כמו שגובים מתייר.

"מה עוד? גני הילדים חינם והאוניברסיטה חינם. גן ילדים פרטי נע בין 140-300 אירו לחודש, תלוי כמה ההורים מרוויחים יחד. זה לעומת גן ילדים פרטי בתל אביב שעולה 4000 ש"ח במקרה הטוב .

אז כן, רומא זולה בהרבה ממילאנו או צפון איטליה ובטח ובטח זולה מתל אביב."

תגובה אחת על הפוסט “מהי המשכורת הממוצעת ברומא ובאיטליה (ואיך זה קשור לתוחלת החיים שם…)?

  1. צאו איטלי אומר:

    שכר לימוד באוניברסיטה באיטליה הוא לא חינם! לא לאיטלקים, לא לישראלים ולא לתושבי האיחוד. מספיק ודי עם ההנפצה הזו

השאירו תגובה