14 מדינות שאפשר לחיות בהן בכבוד אחרי הפנסיה (חוץ מישראל…)

הגירה לפורטוגל

אם אתם מאלה שחושבים רחוק או כבר הגעתם לגיל הזהב, מעבר למדינה אחרת במטרה ליהנות מאיכות חיים ושלווה שלא תמיד אפשר למצוא כאן במזרח התיכון היא אופציה. אצל הישראלים זאת עדיין לא אופנה פופולרית כמו למשל עבור הבריטים שפורשים לפנסיה בהמוניהם לשלל מדינות בעולם. אחת הבעיות היא שלישראל יש אמנות סוציאליות המאפשרות המשך קבלת פנסיה רק עם מספר מצומצם של מדינות ולאו דווקא אלה האטרקטיביות. אל מול זאת, הנה רשימה של המדינות שהכי משתלם להיות בהן פנסיונר.

פורטוגל

אחת המדינות שהאירופאים העשירים (בריטים, גרמנים, צרפתים, למשל) אוהבים מאוד לפרוש בהן לפנסיה. לישראל אין עם פורטוגל אמנה סוציאלית וזה חבל כי מדובר במדינה שיש בה ציבור רחב למדי של Expats שהתחילו את חייהם מחדש בנינוחות וברוגע שחצי האי האיברי מציע. מזג האוויר הנהדר והנופים המשגעים הם מתכון טוב להתחיל ולסיים איתו כל יום. גולת הכותרת היא מחיר הנכסים. מקום מגורים משלכם יעלה כאן הרבה פחות מכל מדינה מערב אירופאית אחרת, למעט ספרד, אבל אליה נגיע עוד רגע.

קראו גם: בדקו זכאות בנושא דרכון פורטוגלי

ספרד

איפה עוד אפשר להרגיש בתוך סביבה תרבותית עשירה ומגוונת כמו במדריד או ברצלונה ולהמשיך ליהנות מרמת מחירים (שכירות ונכסים) נמוכה מאוד? הכלכלה בספרד מגלה סימני שיפור עם יותר מקומות עבודה לצעירים אבל עדיין לא מדובר בכלכלה יציבה וחזקה מספיק. הבונוס הוא כמובן אופציה לקנות לעצמכם נכס בברצלונה או מדריד במחיר משעשע. גם מערכת הבריאות טובה וזולה וכל זה במרחק סביר מהמשפחה והחברים בישראל.

קראו גם: ספרד ופורטוגל היעדים המועדפים על ישראלים המעוניינים לפרוש בחו"ל

ארצות הברית

לכאורה המקום האחרון לפרוש בו לפנסיה שכן מערכת הבריאות יקרה והמבוגרים יותר לא משלמים פחות, אלא להיפך. מצד שני, מחירי הבתים נמוכים מישראל בצורה שאי אפשר להתעלם ממנה. בית של שתי קומות עם המון דשא מסביב, חניה פרטית ונוף ליער הקרוב יעלה לכם למשל במדינת ג'ורג'יה, ארצות הברית כמו דירת חדר בקרית אונו עם נוף לסלון של השכנים. אין מה לעשות, באמריקה יש המון ספייס וגם זה יכול להוסיף לבריאות.

אגב, לפי הסכם ידידות וספנות שנחתם בין מדינת ישראל לארצות הברית (לא הסכם לביטוח סוציאלי) נקבע, שמי שהתחיל לקבל קצבת אזרח ותיק בארץ ויצא לארצות הברית, תשולם לו הקצבה בזמן שהותו בארצות הברית.

פרישה אטלנטה ארצות הברית
Some rights reserved by dconvertini

אוסטרליה

מערכת הבריאות נגישה וזולה יותר מאשר בארצות הברית כמובן אבל הנדל"ן יעלה לכם ביוקר בערים המרכזיות. אם אתם פנסיונרים אמיצים שהמרחק לא מפחיד אותם, המעבר ליבשת הרחוקה יכול להיות אופציה מעניינת. איכות החיים באוסטרליה לא צריכה סנגורים. יש תרבות, אמנות, מזג אוויר ידידותי לישראלים שרגילים להרבה שמש ובכלל תחושה כללית של מקום שטוב מאוד לגור בו.

הנתק מהמשפחה והחברים בגלל שעות הטיסה הרבות יכול להקשות על החיים ביבשת הרחוקה אבל אפשר להתנחם בקהילת משתקעים גדולה במיוחד של בריטים, אמריקאים, איטלקים, יוונים ועוד שלל לאומים שגילו שרחוק זה לפעמים הכי קרוב לעצמך שיש.

יוון

מעבר חד מאוסטרליה ליוון עושה פתאום תחושה של בית. כאן בים התיכון רוב הפנסיונרים ירגישו נוח. רק שעתיים טיסה מהחברים והמשפחה, אוכל מוכר, מזג אוויר מצוין למעט בחודשי הקיץ ולמרבה ההפתעה גם שיעורי פשיעה נמוכים על פי הסטטיסטיקות הרשמיות. כמובן שהנדל"ן זול בעקבות המשבר שהמדינה חווה בשנים האחרונות אבל כל עוד אתם לא גרמנים שזוכים ליחס שלילי בעקבות החובות לגרמניה והתחושה שגרמניה מפעילה יד קשה מדי כנגד יוון, סביר תקבלו יחס אוהד בכל מקום שבו תנחתו. גם מערכת הבריאות נחשבת טובה למדי ולא יקרה.

קראו גם: סיבות לעזוב הכול ולעבור ליוון

מה לעשות ביוון
photo credit: Some rights reserved by corena102

הסקנדינביות

שבדיה, פינלנד, נורבגיה ודנמרק הן לא רק מדינות שטוב מאוד לחיות בהן ושנהנות ממערכת סוציאלית שהעולם כולו יכול לקנא בה, אלה גם מדינות שיש להן הסכמים סוציאליים עם ישראל מה שמאפשר לישראלים להמשיך וליהנות מזכויות הפנסיה שלהם גם לאחר מעבר למדינות אלה. הכול יכול היה להיות מושלם אילמלא המחיה במדינות אלה היתה יקרה בהרבה בהשוואה לאטרקציות כמו יוון, ספרד ופורטוגל.

גרמניה

לגרמניה יש אמנה סוציאלית מורחבת עם ישראל וזאת נקודה חשובה עבור מי ששוקל מעבר למדינה זאת. בשנים האחרונות מתרוממת ברלין כיעד מועדף על ישראלים לא רק לביקור אלא גם לצורך השתקעות. רוב הישראלים שעוברים הינם דווקא צעירים, בוגרי מחאת האוהלים, אמנים ברוחם. אבל עם הזמן מגיעות גם משפחות ואזרחים מבוגרים יותר. סביר שבשנים הבאות נראה יותר ויותר ישראלים שחושבים שגרמניה היא גם מקום לפרוש בו לפנסיה. שני מכשולים עיקריים במעבר לארץ זאת הם מזג האויר והשפה. בעוד את הראשון אפשר לנצח בעזרת לבוש הולם, השני דורש מאמץ מתמיד. מצד שני, חיים בגרמניה לא מעט זרים שמסתדרים נהדר גם בלי לשלוט ברזי השפה הגרמנית.

אי אפשר להזכיר את גרמניה מבלי לציין שהיא החזקה ביותר מבחינה כלכלית ברשימה, מיד אחרי ארצות הברית. בניגוד לארצות הברית זוהי מדינה סוציאלית שמקלה מאוד על אזרחים ותיקים להחליט בכיוון פרישה והשתקעות בה.

קראו גם: דברים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מגיעים לגרמניה בפעם הראשונה

מלטה

אם אתם חושבים שהחיים בישראל צפופים, נסו את מלטה. מזג האויר החלומי, האפשרות להסתדר מצוין עם השפה האנגלית, מערכת בריאות יעילה וזולה וניחוח של היסטוריה ותרבות הביאו לאי הקטן הרבה מאוד זרים. עבור ישראלים עדיין לא מדובר ביעד פופולרי להשתקעות, בהשוואה לאזרחים ממדינות צפון אירופה הקרות למשל, אבל הוא בהחלט צריך להיכלל בכל רשימה של יעדים נוחים לפרישה שכן המרחק מישראל (כשלוש וחצי שעות טיסה), האוכל המעולה ואינספור שעות השמש מבטיחים לכל ישראלי שיחליט לעבור לפה חיים טובים למדי.

החיים במלטה
Some rights reserved by Giuseppe Milo (www.pixael.com)

ברבדוס וג'מייקה

אלה שתי מדינות נפרדות בקאריביים אבל קיבצנו אותן יחד שכן היתרונות שלהן דומים. בשתיהן תוכלו לדבר לנוחותכם באנגלית, לשלם מיסים מופחתים, ליהנות ממערכות בריאות טובות מאוד וזולות יחסית וכמובן ליהנות מנופים שאי אפשר להפסיק להתפעל מהם. המרחק מישראל הוא קריטי אבל אם יש לכם קרובים בארצות הברית, תוכלו לשמור על קשר עם טיסות של מספר שעות בודדות.

רומניה

עוד מדינה שיש לה אמנה סוציאלית עם ישראל (החל מ-2013) היא רומניה. יוקר המחיה ברומניה נמוך בהרבה בהשוואה לישראל ואפשר לשכור דירת חדר במרכז בוקרשט ב-1500 ש"ח. נכון, כשתצאו החוצה לעיר זה לא תמיד ירגיש כמו השיק של פריז, וינה, ברלין או רומא אבל אם אתם בעניין של פנסיה עם הרבה טבע מסביב, תגלו שרומניה בכל זאת יכולה להציע לכם לא מעט (אפילו די הרבה, אם אתם חובבי יערות).

קראו גם: סיבות לעזוב הכול ולעבור לרומניה

פנמה

פנסיונרים אמריקאים אוהבים מאוד את הדרך שבה פנמה מחזרת אחריהם ואת הקלות שבה הם יכולים לפרוש לגמלאות בארץ זאת. יש שני סוגי ויזות שהמדינה יכולהל להנפיק לאזרחים ותיקים, האחת היא במסלול של אזרחות והשנייה במסלול מיוחד לפנסיונרים. מספיק להוכיח הכנסה של 1000 דולר לחודש ואתם כבר נהנים מהנחות של אזרחים ותיקים כמו 30% על תחבורה ציבורית, 25% על כרטיסי טיסה, 50% על בידור ועוד. הקירבה לארצות הברית היא היתרון הגדול ביותר של פנמה בנוסף למחירי דיור ומחייה עדיפים בהרבה על השכנה הגדולה מצפון. לישראלים מדובר ביעד יוצא דופן יחסית אבל תהיו בטוחים שלא תהיו הפנסיונרים הישראלים היחידים שם.

פרישה לפנמה
Some rights reserved by Felipe Valduga

מכסיקו

עוד שכנה של אמריקה שנהנית מהבעיה הגדולה של ארצות הברית: עלויות גבוהות יחסית לשכנות מדרום. מחירי הדיור במכסיקו בריצפה כבר הרבה שנים ומי שרוצה ליהנות מנכס נדל"ני שיש בו הכול, יוכל לרכשו במכסיקו ועוד להישאר עם מספיק כסף בשביל לחיות שם ברווחה. אולי תופתעו לשמוע שמערכת הבריאות במכסיקו נחשבת טובה מאוד וגם כאן העלויות לא מתקרבות לאלה הידועות לשמצה בארצות הברית. נושא הביטחון הוא הסוגייה המרכזית כשמדובר במעבר למכסיקו. למרות התראות שונות ובעיות באיזורים מסוימים של מכסיקו עדיין מצליחה המדינה להתברג הכי גבוה מבין האופציות העדיפות לאמריקאים. גם פה ישנו המרחק הגדול עבור ישראלים אבל מי ששומר על ספורטיביות גם בגיל פרישה ולא מתרגש מהתחלה חדשה ורחוקה מאוד מהבית, כדאי לו מאוד לחשוב גם על זה.

פולין

אופציה קרובה יותר ממכסיקו היא פולין. אלפי ישראלים הוציאו בשנים האחרונות אזרחות ודרכון פולניים והגיוני שמחשבות או אפילו מעשים בכיוון פרישה לגמלאות בפולין הופכים אט אט למציאות. שלומי כמורה שאיתו דיברנו במהלך השנה שעברה סיפר על החיים הטובים בפולין. הגרעין הישראלי אכן צומח לאיטו בוורשה, קרקוב ו-ורוצלב וגם אם עדיין לא מדובר בקהילה ישראלית גדולה יחסית כמו בברלין או לונדון כבר אפשר לראות את המגמה להמשך הדרך.

יוקר המחייה בפולין נחשב לנוח יותר מזה בישראל וכמובן שנושא הדיור משחק תפקיד מרכזי. בעיית השפה שמקשה על קליטה של אזרחים צעירים וותיקים כאחד קיימת כמו ממש כמו בגרמניה (ואולי אפילו יותר) ומזג האויר יכול להיות די אכזרי בחורף. בכל זאת פולין היא אופציה שעשויה להפתיע בעתיד עם משיכה של יותר ישראלים לצאת דווקא בה לגמלאות.

קולומביה

לכאורה מדינה שלא הייתם מצפים למצוא ברשימת המלצות לגמלאים שמחפשים חיים חדשים בחו"ל. סיפורי הפשע והסמים של קולומביה ידועים ומוכרים אבל בשנים האחרונות התחולל מהפך של ממש והיום קולומביה היא כבר לא הילד הרע של השכונה. השיפור הגדול בביטחון האישי וההתנערות מאותו פרק שחור בהיסטוריה של המדינה מאפשרים לא רק את הגדלת התיירות למדינה אלא גם כניסה של פנסיונרים זרים. על פי נתונים עדכניים יספיק סכום של 2,000 דולר לזוג לחודש כדי לחיות ממש טוב.

רילוקיישן קולומביה
Some rights reserved by Laurent de Walick