מגיעים בפעם הראשונה לברלין? קחו מאורן כמה המלצות חשובות

מאת אורן כהנוביץ'

הסרטון הפעם נועד לתת לכם טיפים לפני שאתם מגיעים לעיר. ברלין היא אחלה עיר, מאוד כיפית ויש בה המון מה לעשות אבל כמו בכל מקום, יש כמה דברים שאם יודעים אותם מראש, הטיול צפוי להשתפר.

ביקור ברייכסטאג

לפני שאתם מגיעים לברלין כדאי מאוד להזמין מקום לביקור ברייכסטאג – בית הפרלמנט הגרמני. אפשר לבקר בכיפה שלו, בחינם אך צריך להירשם כמה שבועות מראש. תקליקו בגוגל Visit Reichstag (הדף יהיה באנגלית, כמובן) ואז תתבקשו לבחור מבין שלוש אפשרויות, ביקור בכיפה, סיור וביקור בכיפה או אכילה במסעדה (כולל אפשרות לעלות לכיפה). אחרי הבחירה תקבלו מייל אישור שמודיע מתי תוכלו להגיע (תאריך ושעה). אל תשכחו להביא דרכון.

זהירות מכייסים

נושא שני הוא הביטחון האישי. ברלין לדעתי בטוחה יותר מרומא וברצלונה למשל, אך בשנתיים האחרונות יש יותר מקרי כייסות. כמו בכל עיר גדולה, בתחנות הרכבת המרכזיות תצטרכו לשים לב כל הזמן היכן נמצאים הדברים בעלי הערך שלכם.

תופעה שמתרחבת בעיר היא צועניות שמתחזות לחירשות אילמות ומבקשות להתרים אתכם בעזרת דף שבו שמות של תורמים כביכול. מי שחותם מתבקש לתרום ולפעמים התרגיל נגמר גם בכיוס.

טריק שנוגע לנו הישראלים הוא הסתרה של הפלאפון או הארנק שאנחנו אוטומטית מניחים על השולחן במסעדה על ידי דף ושליפתם מתחתיו מבלי שנשים לב.

עוד משהו שהתחיל בעונה האחרונה, מישהו ניגש אליכם, מבקש שתצלמו אותו, אחרי דקה ניגש השותף לתרגיל לבוש כמו שוטר ומבקש לבדוק את התיק בטענה כי האיש שזה עתה צילמתם הינו סוחר סמים. אני בברלין 11 שנה ולא התבקשתי משוטר להציג את התיק לכן שימו לב.

לעומת זאת יש פרוייקט יפה של חסרי בית שעולים לרכבת, מציגים עצמם ומבקשים למכור עיתוני רחוב. במקרה זה לא מדובר בתרמית אלא בעזרה אמיתית.

שקע חמקמק

עוד נושא חשוב הוא מזג האוויר. אני מדריך גם בארץ ושם המודרכים שלי שואלים למה צריך לבדוק את מזג האויר הרי כל הזמן חם. כאן בברלין זה שונה. הקיץ יותר חם מהחורף אבל גם גשום יותר. אם ראיתם בתחזית בברלין שעומד לרדת גשם בעוד כמה ימים, בדיוק בזמן הטיול שלכם, אל תתבאסו. התחזית פה משתנה כל הזמן. צריך לבדוק אותה בערב לפני או אפילו בבוקר היום.

זיכרו תמיד שהמרחק בברלין בין יום יפה וחם לבין יום גשום וקר יכול להיות רק כמה שעות.

אפשר גם בלי המגדל

את הסיורים שלי אני מתחיל כאן מתחת למגדל הטלוויזיה באלכסנדרפלאץ אבל תדעו שזוהי אטרקציה די מיותרת. זאת תצפית יפה וגבוהה אבל עולה 20 אירו. בפוטדסאמר פלאץ יש מבנה שנקרא פנורמה ומספק תצפית יפה רק בשבעה אירו.

וגם בלי סיורים באוטובוס

עוד אטרקציה שתוכלו לוותר עליה הם האוטובוסים שאפשר לעלות ולרדת מהם בכל תחנה ועוברים באתרים המרכזיים של העיר. הכרטיס גם שם עולה כעשרים אירו. זה די מיותר כי התחבורה הציבורית בברלין מעולה וכרטיס יומי יעלה לכם רק שבעה אירו. האתרים המרכזיים קרובים זה לזה ואפשר לעשות את זה ברגל.

הדרך הטובה ביותר היא שילוב בין הליכה לתחבורה הציבורית, ורק במידת הצורך פתרונות אחרים.

זהו, תיהנו!