9 דברים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מגיעים לגרמניה בפעם הראשונה

טיפים לברלין בפעם הראשונה

זוהי קארי, היא אולי מוכרת לכם בתור המגישה (והמפיקה) של ערוץ היו טיוב Easy German ללימוד גרמנית. הפרק החדש בסדרה יכול להיות שימושי לא רק אם אתם סטודנטים לשפה הגרמנית אלא גם אם אתם תיירים בדרך לברלין או לכל יעד אחר בגרמניה. 9 עצות סופר שימושיות מברלינאית שנוסעת הרבה בעולם ומכירה היטב את המושג 'שוק תרבותי' ואת תגובות התיירים אליו. בהמשך תמצאו גם את הוידאו המקורי.

1. Was?

כל מי שמגיע לכאן, אומרת קארי, יכול לחוות חוויה שונה מבחינת השפה. אם אתם רוצים לדבר גרמנית אולי עדיף שנסעו לעיירה קטנה שם תוכלו ללמוד טוב יותר מאשר בברלין שבה יש הרבה מאוד תיירים ותושבים זרים. אם אתם רוצים לדבר אנגלית, כל אחת מהערים הגדולות תהיה יעד מתאים כי הגרמנים בסך הכל מבינים אנגלית ויכולים לעזור לכם בשפה הזו, בעיקר במסעדות ובעסקים שבהם יש שירות לתייר. במקומות אחרים, האנגלית מן הסתם לא תהיה השפה הנוחה ביותר לדבר בה. 

2. כסף קטן, פתרון גדול

בהרבה מאוד מדינות מעדיפים לשלם הכול בכרטיס אשראי אבל הגרמנים נוטים להשתמש במטבעות ובשטרות הישנים והטובים. בשנת 2018 יותר אנשים בגרמניה קנו אונליין מאשר במזומן ובכל זאת, בגרמניה, תמיד תיקחו איתכם כסף מזומן. קחו בחשבון שבמקומות רבים אי אפשר לשלם בכרטיס אשראי.

בהקשר הזה ממליצה קארי להימנע ממכשירים להוצאת כסף שאינם משוייכים לסניפי בנק. אלה שנמצאים בתוך עסקים קטנים לוקחים עמלה גבוהה.

3. הלם יום ראשון

הנושא הבא הוא יום ראשון. בימי ראשון הכל סגור, מספרת קארי ומדגישה, ממש הכל. אם אתם רוצים לקנות משהו עדיף לכם פשוט לתכנן את הקניות ליום אחר. יש כל מיני סיבות החל מהדת הנוצרית, למשל, אבל גם חוקי עבודה מקומיים אוכפים את זה. יום ראשון הוא יום מנוחה ובילוי עם משפחה והמקומיים מקפידים על זה. אם בכל זאת אתם מוכרחים לקנות משהו, רק כדי להירגע מכל העסקים הסגורים, תוכלו לעשות זאת בתחנת דלק או אחת מתחנות הרכבת. 

4. הבירה זורמת ברחובות

אפשר לקנות אלכוהול ברחוב ואפשר לצרוך אותו. לחלק מהתיירים זאת הפתעה, לאחרים זה נראה כמו משהו מאיים. בכל מקרה אל תתפלאו אם תראו אנשים שותים אלכוהול ברחובות. הם רגילים לזה ומנצלים את האפשרות לשתות בפומבי.

5. הגרמנים קרים? ובכן…

לגרמנים סטריאוטיפ של אנשים קרים, כאלה שלא נוטים לפתוח בסמול טוק עם כל אחד ושיהיה ושקשה להם להתחבר לשיחה עם זרים. אני דווקא נהנית כשאני נוסעת מחוץ לגרמניה, מספרת קארי, לדבר עם אנשים ברחוב. זה לא שהגרמנים לא חברותיים, פשוט יש להם דרך אחרת להתקרב ואת זה אתם צריכים לדעת. אמנם קשה יותר להכיר אותם באופן הזה ולהתוודע אליהם אבל אם תצליחו לעשות זאת תגלו שהם חברותיים כמו כל עם אחר. 

6. מתאם חשמל

פעם, לפני ימי שקע ותקע כולם בישראל השתמשו במילה הגרמנית שטקר. קארי מזכירה שמתאם חשמל הוא מצרך קטן אבל שימושי לתיירים בברלין. 

7. 10%

כמו בישראל, גם בגרמניה הטיפ הנהוג בברים, מסעדות ומקומות אחרים בהם מוצע שירות הוא 10%. 

8. זהירות, רוכב אופניים

הגרמנים אוהבים חוקים ומעל הכל חשובים חוקי התעבורה. כדאי לקחת בחשבון כשאתם מגיעים לברלין ולגרמניה, מזהירה קארי, שהמקומיים לוקחים את הנושא הזה מאוד ברצינות. כנראה יותר ברצינות מאשר בכל מדינה אחרת בעולם. פה חשובה היעילות והאפקטיביות וזה כולל גם את הדרכים והתעבורה. אם אתם מגיעים לברלין  בפעם הראשונה כדאי להימנע מהטעות הכי נפוצה וזה לעמוד עם המזוודה שלכם על נתיב לרוכבי אופניים. 

9. לא ספונטניים

הגרמנים מאורגנים מאוד, אולי אפילו מאורגנים מידי, מאבחנת קארי, וכשמדובר ביציאה לחופשה הם מתכננים הכול לטווח הרחוק. זה אומר שהרבה מאוד מהכרטיסים לאטרקציות בברלין או בגרמניה בכלל  יעלו פי חמישה או יותר אם אתם בונים על רכישה ברגע האחרון. הגרמנים פשוט מקדימים לרכוש כרטיסים וכדאי לקחת זאת בחשבון. 

נדל״ן גרמניה 

השאירו תגובה