13 סיבות לעזוב הכל ולנסוע לסוואנה, ג'ורג'יה

ריבר סטריט, סוואנה

רשימת הערים היפות ביותר בארצות הברית כוללת בדרך כלל יעדים מוכרים כמו סן פרנסיסקו, סיאטל, סן דייגו, סנטה פה, סנטה ברברה, וושינגטון די סי, צ'רלסטון, ניו אורלינס ואחרות. גם סוואנה ג'ורג'יה מרבה להופיע ברשימות מסוג זה ודווקא בגלל שהיא יעד פחות פופולרי בקרב מטיילים ישראלים, חשבנו שיהיה נחמד להכיר

קל להתנייד

זה כנראה אחד המקומות היחידים בארצות הברית שאותו אתם יכולים לראות בהליכה מאוד נוחה ברגל, (כמעט תמיד בצל), בנסיעה חינמית בשאטל, בטרולי (אוטובוסים קטנים ופתוחים לתיירים) בכרכרה רתומה לסוס, בריקשה רתומה לרוכב אופניים, בסגווי, בסירות ובאוניית תיירים גדולה (לפחות את שולי העיר). סוואנה היא עיר בגובה העיניים ומהרגע הראשון תרגישו כמה נוח להתנייד בה.

עיר עם תכנון יוצא דופן

סוואנה מיוחדת בזכות המרכז ההיסטורי שלה שתוכנן על ידי מייסדיה בצורה של 24 ריבועים שבמרכז כל אחד מהם בנויה כיכר. רוב הכיכרות האלה שרדו וטופחו וכיום תוכלו ללכת לאורך הרחובות והשדרות ולהיקלע לאותן כיכרות. סמוך לאחת מהן למשל עומד בית הכנסת מקווה ישראל שהוא השלישי הכי עתיק בארצות הברית. הקימו אותו יהודים מגורשי ספרד ופורטוגל שהגיעו ללונדון ומשם ביחד עם הבריטים מצאו את הדרך עד לכאן. ספרי התורה שבבית הכנסת הזה הם בני יותר מחמש מאות שנה ונכתבו בימי האינקוויזיציה.

אחד מבני הקהילה היה רפאל מוזס שפיתח שיטה לשינוע של יבולי אפרסקים. ג'ורג'יה נקראת כיום "מדינת האפרסק" תואר שספק אם היתה זוכה להתהדר בו אלמלא אותה המצאה של מוזס.

להשוואת מחירי מלונות בסוואנה
פעילויות וסיורים בסוואנה

בהוקרה לקהילה היהודית
בהוקרה לקהילה היהודית

רוב המונומנטים המוצבים בכיכרות מוקדשים לגיבורים מקומיים ולאומיים החל מראשית ימי ההתיישבות הבריטית ועד למלחמה שבין מדינות הדרום והאיחוד. גם אנשי הקונפדרציה, כלומר אלה שמרדו והתנגדו לרעיון של ארצות הברית המאוחדת זוכים פה לכבוד לצד אלה שלחמו לטובת הרעיון האמריקאי, פוליטיקאים (שר החוץ של נפוליאון), מושלי ג'ורג'יה, נשיאי ארצות הברית הראשונים ועוד.

בין הגיבורים המקומיים שנולדו בעיר גם האישה שהקימה את תנועת הצופים של הבנות (עד אז היו רק צופים בנים).

והיסטוריה עמוקה…

סוואנה היא לא סתם עיר. זאת העיר הראשונה בג'ורג'יה והיא קמה הרבה לפני אטלנטה – העיר הגדולה כיום. מי שהקים אותה היה גנרל בריטי בשם ג'יימס אוגלת'ורפ שהיה פילנתרופ ורצה להקים מושבה בריטית שתהיה שונה מאלה שקדמו לה. הרעיון שלו היה לשחרר בעלי חוב שנכלאו בבתי כלא בבריטניה ובנוסף גם תושבים חסרי כל ולהציע להם סיכוי במקום חדש. ג'ורג'יה היתה אז מקום שאף אחד לא רצה להגיע אליו גם בגלל מזג האוויר החם והלח שלא נעם במיוחד לבריטים וגם בגלל הקירבה המסוכנת לפלורידה שהייתה אז חלק מהאימפריה הספרדית. מי שבכל זאת בחר להגיע נהנה משטח מאוד לא מאוכלס ומאפשרות להתחיל חיים חדשים.

פארק פורסיית', סוואנה
פארק פורסיית', סוואנה

אוגלת'ורפ לקח על עצמו את הפרוייקט תמורת הבטחה שבג'ורג'יה לא יהיו עבדים שחורים, לא יהיה סחר ברום (שפגע באוכלוסיה האינדיאנית) ולא יהיו חוות גדולות. בסופו של דבר האיסורים האלה לא החזיקו מול הרצונות של המתיישבים החדשים ואוגלת'ורפ חזר מאוכזב לבריטניה. המקום האידיאלי שהיה החזון שלו הפך לעוד מושבה בריטית רגילה. כיום מוצב פסל מרשים בדמותו באחת בכיכרות כשהוא פונה דרומה, לכיוון פלורידה, שם חיכה באותם ימים האויב הספרדי.

ההמשך היה פחות שמח לשחורים שהובאו לנמל סוואנה ומשם נשלחו לקרוליינה ולימים הוקצו גם לטובת בעלי האדמות המקומיים.

ארכיטקטורה מרשימה מסביב

ההתיישבות בסוואנה ארוכת שנים והחלה כבר במאה ה-18. תוכלו לראות את הבתים העתיקים, חלקם בסגנון ויקטוריאני או גותי. היופי המרשים הזה שניבט מכל פינה במהלך סיור בעיר ההיסטורית כמעט ונעלם בשנות ה-50 וה-60 כשעסקנים מקומיים תכננו וגם החלו להרוס את הבתים הישנים ולבנות במקומם עוד עיר אמריקאית מודרנית וחסרת נשמה. שבע נשים אמיצות שהתנגדו למגמה והקימו אגודת שימור הצליחו להציל בית אחד שהריסתו עוררה מחלוקת ומכרו אותו לאדם שהתחייב לשמר אותו. בכסף שהרוויחו מהמכירה קנו עוד בית לשימור ועוד בית וכך בסופו של דבר הצילה האגודה מאות בתים שהם היום המרכז ההיסטורי של סוואנה. ספק אם מאות אלפי התיירים שמגיעים בכל שנה לסוואנה היה טורחים להגיע אילמלא אותה קבוצת נשים בעלת חזון.

להשוואת מחירי מלונות בסוואנה
פעילויות וסיורים בסוואנה

מבנים היסטוריים בסוואנה
מבנים היסטוריים בסוואנה

אמנות

סוואנה מושכת אליה בשנים האחרונות הרבה מאוד אומנים צעירים. קולג' יוקרתי לאמנות פועל במספר מבנים היסטוריים הפזורים ברחבי העיר. התלמידים כחלק מתוכנית הלימוד שלהם עוסקים בשחזור המבנים שבתוכם הם לומדים. יש גם מוזיאון אומנות גדול ומפותח והרבה פעילות אבל בעיקר תחושה שזה מקום נכון לאמנים.

השוק המקומי שפעם חנו בו סוסים ושימש למכירת פירות ים החליף את הריחות שלו וכיום תמצאו שם ציירים, פסלים ואמנים נוספים שמציגים את היצירות שלהם לצד חנויות שונות.

פסטיבלי מוזיקה שנערכים לאורך השנה תורמים גם הם לתחושה שסוואנה חיה ובועטת.

חוף האוקיינוס

רבע שעה נסיעה מסוואנה ואתם בטייבי איילנד (אי המלח, בשפת האינדיאנים). תמצאו כאן חופים, דיונות לשימור, אי של צבים, דירות נופש, בתי מלון ומגוון אפשרויות של ספורט ימי. אפשר גם לקחת סיוק קייאק מיוחד שיכניס אתכם עמוק לתוך אוצרות הטבע המקומי שכולל ביצות, יערות ועוד.

מזג האוויר

הבריטים פחדו להגיע לג'ורג'יה בתחילת הדרך בגלל החום והלחות וגם היום יש מי שמזהיר את התיירים לא להגיע לסוואנה ביולי אוגוסט. בתור ישראלים אין לכם הרבה מה להתרגש שכן מזג האוויר לא חם יותר ממה שאתם מכירים מתל אביב ואפילו רוב הזמן נוח יותר מכיוון שבג׳ורג׳יה, גם בקיץ, אחת ליומיים שלושה יורד גשם ואחריו הטמפרטורות בדרך כלל יורדות.

להשוואת מחירי מלונות בסוואנה
פעילויות וסיורים בסוואנה

חם ולח אבל יש גם גשם
בקיץ חם ולח אבל יש גם גשם

אפשרויות מעניינות ללינה

השילוב בין שפע המבנים ההיסטוריים ועונת התיירות הארוכה מספקים גם לא מעט דירות נופש. תמורת סכום של בין 150 ל-250 דולר ללילה תוכלו לגור בעצמכם בבית היסטורי או מחודש ממש בסמוך לרחובות ההיסטוריים של העיר. אפשר גם לשכור קרוון מחוץ לעיר, ללון במלון רדוף רוחות או סתם להסתפק בחדר במלון קונוונציונלי.

רוחות רפאים

ואם כבר הזכרנו רוחות רפאים, סוואנה ידועה  בקרב חובבי התחום ומושכת אליה גם את אלה שמחפשים הרפתקאות או התרגשות מסוג זה. מלבד מלונות שמוכרים חדרים מפחידים יש גם סיורים שיוצאים בעקבות רוחות ומתרכזים בבתים מסויימים או בבית הקברות Bonaventura המטופח להפליא שממוקם במרכז ההיסטורי.

נגישות

סוואנה היא לא יעד מוכר לתייר הישראלי שיוצא מנתב"ג אבל למי שכבר נמצא באיזור החוף המזרחי או גר שם יש אפשרות לקחת טיסת פנים לשדה התעופה הבינלאומי של העיר (שלמרות שמו משמש בעיקר כשדה תעופה פנים-אמריקאי). אפשר גם לנסוע מאטלנטה, כארבע שעות ולהגיע.

ריבר סטריט

בנוסף למרכז ההיסטורי של העיר תוכלו ליהנות בסוואנה גם מהרחוב שרץ לאורך הנהר, ריבר סטריט. פעם היה הרחוב חלק מאזור המסחר שקשור בתעבורה הימית (מעבדים ועד מוצרים כמו כותנה). היום זאת כנראה התמונה הכי רחוקה מעבודת פרך שאתם יכולים לדמיין. תמצאו כאן שורה ארוכה של גלידריות, חנויות מזכרות, פאבים, מלונות, מועדוני לילה ועוד. מקום טוב גם לחובבי הצילום שמחפשים אופק מרשים או ספינה גדולה שחוצה את הנהר.

להשוואת מחירי מלונות בסוואנה
פעילויות וסיורים בסוואנה

מבט לנהר של סוואנה
מבט לנהר של סוואנה

קולנוע וצילום

זוכרים את פורסט גאמפ? הקטעים שבהם טום הנקס ישב על ספסל בפארק צולמו כאן בסוואנה, באחת הכיכרות. סרט נוסף שצולם פה הוא Midnight in the Garden of Good and Evil בבימוי קלינט איסטווד (עם ג'ון קיוזק וקווין ספייסי) בעקבות ספר מצליח. לטענת מחבר הספר, ההצלחה של הספר היתה זאת שהזניקה את התיירות לעיר.

בכלל סוואנה היא חגיגה לחובבי הצילום ונדמה שכל פינה בה מזמינה אתכם לבדוק את הכישרון שלכם כצלמים. הצבעים, המרקמים, הטקסטורות, הסגנונות המשולבים והאור הנהדר הם כמו סט מושלם למתחילים ולמקצוענים. מבט בחשבון האינסטגרם הרשמי של סוואנה יתן לכם הרבה השראה.

זה המקום לצלם עצי אלון ענקיים, טחב ספרדי (שהוא לא באמת טחב ולא באמת ספרדי, אבל תראו אותו משתלשל מענפי האלונים), מרפסות מסוגננות, כנסיות מרשימות כמו הקתדרלה של סיינט ג'ון, אוניות גדולות החולפות בנהר ובעיקר הרבה אנשים שמתרגשים לראות את הפלא הדרומי הזה.

אירועים

לאורך השנה נערכים בסוואנה מספר אירועים מעניינים, כמו למשל פסטיבל מאכלי ים (בחודש אוגוסט, באחד המלונות, בתשלום), מרתון וחצי מרתון (בנובמבר), פסטיבל פיראטים גדול על האי טייבי (באוקטובר), עוד פסטיבל יין ואוכל על רחוב ריבר (בנובמבר) ואפילו פסטיבל אוכל יהודי שעורכת קהילת מקווה ישראל בסתיו ובו תוכלו לטעום לטקעס, בלינצ'ס, חלה וקוגל.

זה המקום לציין שהקהילה כיום כוללת כ-350 משפחות ושהתפילות בימי שישי ושבת בבית הכנסת הן בסגנון רפורמי. ניתן להתעדכן על הפעילות בבית הכנסת דרך אתר האינטרט שלהם.

לאתר הרשמי של סוואנה
להשוואת מחירי מלונות בסוואנה
פעילויות וסיורים בסוואנה

השאירו תגובה