16 סיבות לעזוב הכול ולעבור ליוון

לעבור ליוון

1. נדל"ן

דווקא בימים אלה של הקורונה, כשיוון מצליחה לדשדש בקושי בתור יעד של תיירות (לעומת יעדים פופולריים אחרים שנמחקו לגמרי, לעת עתה), עולה שוב נושא הנדל״ן היווני. זוהי לא בשורה חדשה שכן כבר כמה שנים שהישראלים משקיעים ביוון, וזאת לאחר המשבר של 2008 שמחק את ערך הנכסים בעיקר באתונה בכמחצית, אבל נדמה שהסגר עושה את שלו ואנשים מתחילים לחשב את המסלול האישי שלהם מחדש.

מספרן הרב של החברות המציעות סיוע בהשקעה ביוון מעיד על הפופולריות של התחום בקרב ישראלים, כשהעיר הבולטת ביותר ימים אלה היא סלוניקי על מגוון אפשרויות הרכישה בה. במחיר של כמה עשרות אלפי אירו, אפשר לקנות דירות קטנות באתונה ובסלוניקי ולמי שיש יותר, אין גבול ביוון למה שאפשר לרכוש, החל מבניינים שלמים, דרך מלונות בקו ראשון לים, קרקעות ואפילו כמה איים קטנים ופרטיים. 

2. האיים הלא אבודים

כל כך הרבה איים יש ליוון וכל אחד מהם הוא חוויה מעט שונה מהאחר. חלקם מפותחים יותר, חלקם עדיין נחשבים לסוד שמור. כשאתם גרים ביוון תמיד יש לכם ברשימה אי נוסף שאתם צריכים לגלות. עבור היוונים המקומיים תוכניות הקיץ כוללות בדרך כלל ביקור באי אחד או שניים או אפילו שלושה. הספורט הלאומי כך אומרים הוא להשוות בין האיים ומה שיש להם להציע.

3. חופש הדיבור

הביטוי הזה מתקשר לכם אולי יותר עם מדינות המערב ובמיוחד עם ארצות הברית שחורטת את המושג הזה על דגלה הרוחני, אבל דווקא ביוון צמד המילים מקבל את המשמעות האמיתית שלו. כאן כולם מדברים באופן גלוי על הכול, לפעמים באופן גלוי מדי וללא עכבות. אנשים מרגישים בטוחים מספיק לדבר על כל נושא בלי לחשוש. תשמעו ברחובות אתונה גם דעות חשוכות, סקסיסטיות, גזעניות, ואמירות רחוקות מאוד מתרבות הפוליטקלי קורקט המערבית. היוונים מדברים עם הרבה פחות פילטרים ממה שמקובל במדינות הצפוניות וזה דווקא יכול להיות שינוי מאוד מרענן, פה ושם, כל עוד לא מלכלכים עליכם….

איקריה יוון
איקריה, יוון

4. לאכול ולשתות

כן, יש ביוון אוכל יפני, סיני, רוסי, איטלקי, מקסיקני ועוד אבל מה שבהחלט יכול לספק את הבטן שלכם הוא דווקא האוכל המקומי שהוא לא פחות מאשר גאווה עולמית. שמן זית, קצת זיתים, גבינת פטה מעולה, סופלקי, יוגורט טרי, צזיקי… אפשר להמשיך כי הרשימה עוד ארוכה ובעיקר טעימה. זה לא רק מטבח עשיר מאוד וטעים אלא גם כזה המוכר לחיך הישראלי וכזה שקל להתמסר לטעמים הנפלאים שלו.

אוכל יווני

5. שמחת הדרום

אתונה זה לא ברלין ואנשים פה שונים מאוד. שוק העבודה המשמעותי ובעיקר זה הפונה למי שמחפש רילוקיישן נמצא במדינות חזקות כלכלית כמו גרמניה, בריטניה או ארצות הברית אבל את השמחה הבסיסית תגלו דווקא כאן, בבתי הקפה, בטברנות וברחובות. מפגש עם החברים יכול להימשך פה שעתיים שלוש, בשקט, מבלי שאחד המשתפים יפסיק אותו בטענה שהוא חייב לחזור לעבודה. אם במדינות הצפון יש כבוד לעבודה ולמקצוע, פה הכבוד הוא קודם כל לזמן ולרגעים הקטנים והמרגשים של החיים.

6. היסטוריה

הקירבה והדמיון לישראל היא לא רק באנשים ובאופי החם והפתוח אלא גם בהיסטוריה. לישראל ויוון היסטוריה עשירה מאוד ולאורך התקופה ההליניסטית אפילו משותפת (גם אם לא תמיד כזאת שהיהודים נהנו ממנה במיוחד). כיום, באתונה אתם יכולים לגור בדירה עם נוף לאקרופוליס וזה לא דבר של מה בכך, אם אתם מעריכים תרבות שיש לה עומק היסטורי עצום – יוון היא המקום. אריסטו, אפלטון, סוקרטס… כולם היו שכנים.

אקרופוליס והפרתנון
אקרופוליס והפרתנון

7. כוח הקנייה שלכם

המחירים ביוון נמוכים בהשוואה לישראל, צפון אירופה או לארצות הברית. זאת תוצאה ישירה מהכלכלה שנמצאת במצב של חצי קריסה. אם יש לכם הכנסה פסיבית ואין לכם צורך לעבוד ביוון, תוכלו בעזרת 25,000 אירו לשנה בלבד לחיות בתנאים משופרים. הכנסה שנתית גבוהה יותר תעשה לכם פה את החיים קלים אפילו יותר. השכירות, האוכל הטרי מהשוק, התחבורה הציבורית (אם אין שביתה) ומערכת הרפואה – כולם נגישים מאוד מבחינת רמת המחירים וזה כמובן בהתאם למשכורות הנמוכות שמוצעות ביוון.

שוב, מבחינת כוח הקנייה המקומי, יוון היא לא מציאה ולמקומיים מדובר באתגר יומיומי קשה של הישרדות. אבל עבור זרים עם הכנסה שמגיעה ממדינה אחרת זאת הזדמנות לנוח קצת מהמירוץ וגם לא להיאבק מול קשיים כלכליים.

אתונה עם ילדים
אתונה עם ילדים. יש גם קניות

8. התחזית

מזג האוויר הוא עוד נדבך מוכר מאוד. הקיץ הישראלי הוא פחות יותר כמה הקיץ היווני עם יתרון יווני קל בתחום משבי הבריזה. החורפים קלים מאלה של פנים היבשת באירופה ובסך-הכל מזכירים את הבית. מי שעובר לפה לא צריך להצטייד במלתחה חדשה אלא פשוט להשתמש במה שיש.

9. צליל מוכר

המוזיקה היוונית מסמנת טריטוריה תרבותית וגיאוגרפית. לגבי השייכות של המוזיקה היוונית לאגן הים התיכון, אי אפשר לטעות כבר מצליל הבוזוקי הראשון. זאת מוזיקה שנולדה מול שקיעות ים תיכוניות ואם תתנו לה צ׳אנס תגלו שהיית תעטוף גם אתכם ותספק לכם הרבה אהבה.

10. מילים חדשות

השפה היוונית העכשווית נחשבת לקשה יחסית ללימוד. אוצר המילים והתחביר אינם מזכירים מיד את אלה של השפה האנגלית, או הספרדית אבל דווקא הפער יכול להוות תמריץ למי שמחפש אתגר לימודי. אלה מכם שיעשו את המעבר ליוון וגם יצליחו להשתלט על השפה, לפחות ברמה הבסיסית, יגלו שהחוויה היוונית אפילו מתעצמת.

טיול יום מאתונה לסנטוריני
טיול יום מאתונה לסנטוריני

11. ברדיוס שלכם

יוון רחוקה רק שעתיים וחצי טיסה מישראל וזה הופך אותה אולי ליעד הטבעי הראשון ליישראלים. צאו לחפש אלטרנטיבה ברדיוס של שעתיים וחצי משדה התעופה בן גוריון ולא תחזרו עם הרבה תוצאות משמחות.

12. צרות של אחרים

ליוון לא חסרות צרות, בעיקר במישור הכלכלי אבל גם הפוליטיקה ומערכת החוק סובלים מחריקות. כשאתם מצטרפים לחברה חדשה, אתם מקבלים פרספקטיבה חדשה על הבעיות והקשיים של המדינה שממנה באתם. אם היו דברים שהכעיסו אתכם בישראל, אולי דרך העיניים המקומיות תוכלו לראות אותם באור שונה. 

13. חוקי המזרח התיכון

גם פה החוק הוא לפעמים רק המלצה. אם אתם גרים ביוון תזכו מדי פעם לראות איזה אופנוען חולף בכביש נגד כיוון התנועה. היוונים עושים מה שבא להם ואם זה מזכיר לכם תושבים של מדינה אחרת במזרח התיכון אתם כנראה צודקים.

תמונה של יוון

14. אוזו

אם אתם מחוברים לאוזו יש לכם סיבה נהדרת לעבור ליוון.

15. האויב של האויב

השנים האחרונות היו שנים של הידרדרות משמעותית ביחסי ישראל טורקיה. היחסים בין יוון לטורקיה מעורערים עוד מימי מלחמת העולם הראשונה וגירוש היוונים ממזרח טורקיה. ישראל הרשמית גילתה את יוון בתור תחליף טורקיה, גם בקשרי הצבא וגם בתחום התיירות וכך לישראלים שגרים ביוון נוח לחשוב שהם נשארו בעצם באותו הצד. 

16. אותו הבלאגן

לנו יש המילה בלאגן כדי לתאר את שיטת ארגון העבודה אצלנו וליוונים יש כנראה את המילים היווניות לתאר את אותו חוסר הארגון. הבלאגן היווני לא עוזר כשמדובר בקידום הכלכלה ופיתוח המדינה אבל לפעמים זה בדיוק מה שאתם צריכים כדי להרגיש הכי בבית. 

השאירו תגובה