'לא רואה תסריט שבו הפולנים מפסיקים לתת אזרחות לישראלים בעלי שורשים פולניים…'

עמיחי זילברברג

שיחה מקומית והפעם עם עו"ד עמיחי זילברברג, בעל משרד העוסק מזה כעשור בהשגת אזרחות פולנית לישראלים בעלי שורשים פולניים

שלום, עמיחי, אנחנו בתקופת בחירות סוערת בישראל. האם יש השפעה לסיטואציה פוליטית, מדינית או חברתית כלשהי על מספר הפונים אליכם בבקשה לבדוק זכאות לדרכון פולני? 

ההשפעה של סיטואציה פוליטית הינה בשוליים. רוב האנשים רוצים בדרכון פולני לאו דווקא למטרות הגירה אלא למטרות לימודים, מגורים, עבודה בחו"ל, חופש תנועה וכדומה.

מהו בעצם המכשול הגדול ביותר או המשוכה הגבוהה ביותר שעומדים בפני אדם שרוצה להוציא דרכון פולני?

המבקש צריך להוכיח במסמכים כי הוא או אבותיו היו אזרחים פולניים. לפעמים יש צורך בהליך מקדים של חיפוש מסמכים בפולין בטרם הגשת בקשה לאזרחות. חוץ מזה, צריך להוכיח שהאזרחות לא נשללה בנסיבות הקבועות בחוק הפולני לדוגמא עקב שירות בצבא זר בתאריכים מסוימים.

במקרה של הדרכון הספרדי והפורטוגלי, מדובר בחלון זמן מוגבל. יכול להיות שגם הפולנים יחליטו באיזושהי נקודת זמן שזהו זה, שישראלים לא יכולים יותר לבקש ולקבל אזרחות פולנית?

הזכאות לדרכון פולני קבועה במספר חוקי אזרחות פולניים. כדי לשנות אותם צריך להעביר חקיקה נוגדת בפרלמנט הפולני. בשלב זה, לא ידוע לי על כל כוונה לשנות את החוק הפולני ונכון לעכשיו, כל מי שעומד בתנאים הקבועים בחוק, זכאי לאזרחות פולנית.

ישראל ופולין במשבר בעקבות החוק הפולני האוסר להאשים פולנים באחריות לשואה ומנגד ההתבטאויות הישראליות הקוראות תיגר על החוק. יכול להיות שזה ישפיע בכל זאת על הרצון של המחוקק הפולני להמשיך ולהעניק אזרחויות פולניות לאזרחים ישראלים?

כמו שאמרתי, הזכאות לאזרחות פולנית מושרשת היטב בחוק הפולני. לא סביר בעתיד הנראה לעין שהמצב הזה ישתנה. להבנתי, אין השפעה למצב היחסים בין המדינות לזכאות לאזרחות ואני לא מאמין שהיא תיפגע בשנים הקרובות.

מהו השלב הכי מסובך מבחינתכם כמשרד בתהליך הסיוע ללקוח שמעוניין בדרכון פולני?

השלב המשמעותי ביותר הוא איסוף המסמכים הרלוונטיים על ידי הלקוח – כל מה שדרוש להוכחת השורשים הפולניים. ככל שהלקוח ממציא יותר מסמכים פולניים, גדלים הסיכויים שבקשת האזרחות שלו תאושר.

מהי העלות הממוצעת לתהליך? יש מקרי קיצון, כלומר דרכונים שהתהליך עבורם קצר וזול וכאלה שעבורם מדובר בהוצאה משמעותית יותר?

בדרך כלל העלות היא לפי דורות כאשר הדור הראשון הוא מי שנולד בפולין.  לדוגמא אם סבי נולד בפולין, צריך לאשר את האזרחות של סבי, אבי או אמי ואת שלי. עלות ממוצעת של אישור שלושה דורות נעה בין 1,500-2,000 אירו תלוי בנסיבות התיק. לגבי מי שעלה לארץ בשנות ה- 50, או נכון יותר בין השנים 1956-1958 במה שמכונה "עליית גומולקה", ההליך הוא יותר פשוט וגם יותר מהיר וזול בהשוואה לאלה שהוריהם או הורי הוריהם עלו לארץ לפני קום המדינה.

מה היתרון של המשרד שלכם על פני משרדים אחרים שמציעים את אותו השירות?

המשרד שלנו עוסק בהשגת אזרחות פולנית לישראלים בעלי שורשים פולניים מזה כ-10 שנים. אלפי ישראלים כבר קיבלו אזרחות ישראלית בעזרת המשרד שלנו ויכולים ליהנות מההטבות המוקנות לבעלי דרכון אירופאי. ההליך הוא מקצועי מהיר ויעיל ומתבצע ישירות בפולין על ידי נציגי המשרד בפולין. אנו מבצעים בדיקת זכאות חינם ומתחילים בהליך האזרחות רק אם אנחנו מבינים שיש היתכנות גבוהה לקבלת האזרחות.

לך יש דרכון פולני?

כן, במקרה שלי הסנדלר לא הולך יחף.

מתי ביקרת אתה עצמך בפולין?

אני מבקר בפולין מספר פעמים בשנה מתוקף עבודתי.

לו יכולת לבחור לעצמך כל דרכון בעולם ולהוסיף אותו לזה הישראלי שמשמש אותך. דרכון של איזו מדינה היית בוחר ולמה?

אני מחזיק בדרכון ישראלי וגם בדרכון פולני. לא הייתי מחליף אף אחד מהם או מוותר על אף אחד מהם. פולין היא חברה מלאה באיחוד האירופאי וככזה, בעליו יכול ליהנות מכל הזכויות וההטבות שמעניק דרכון אירופאי.

טיפ לטובת אלה היוצאים לדרך ומעוניינים בדרכון פולני. מה כדאי לעשות, מה לא כדאי, מה אסור?

אם הסבא או הסבתא או אבא ואמא שנולדו בפולין עודם בחיים, לנסות לדלות מהם מידע לגבי מקום הולדתם, פרטים על ההורים ומתי יצאו מפולין, להיכן וכדומה. כמו כן, לחפש בבוידעם מסמכים ישנים כגון דרכונים פולניים ישנים, תעודות ומסמכים שעשויים להועיל מאוד ולזרז את הליך קבלת האזרחות.

תודה,

**

רוצים להתייעץ עם עו"ד עמיחי זילברברג? מלאו את הטופס למטה.

  • כתבו על הקשר המשפחתי שלכם לפולין, על מסמכים שישנם (או כאלה שחסרים), על ציפיותיכם מהתהליך וכן הלאה.

השאירו תגובה