כשהעתיד של אירופה המאוחדת תלוי על כתפיו הצנומות של בנקאי בן 40 (וסבא לשבעה)

עמנואל מקרון

מועמדים צבעוניים כאלה לנשיאות יכולים להיות רק בצרפת. עמנואל מקרון הוא התקווה של כל  מי שתומך באיחוד האירופי. מחרתיים הוא צפוי להתמודד על הבחירות בצרפת ואם להאמין לתחזיות יעפיל לסיבוב השני, ראש בראש מול מארין לה פן ואז ינצח אותה.

הוא יליד 1977 וקצת קשה לפסוח על הסיפור האישי שלו. כשהיה בן 15 החל קשר עם מורתו לתיאטרון בבית הספר ומאז גיל 18 שלו, השניים הכריזו על עצמם כזוג. היא – בריז'יט טרונייה – גדולה ממנו ב-24 שנים ומקרון הוא למעשה האבא החורג של שלושת ילדיה מנישואיה הראשונים. חלק מהם בגילו של מקרון ויש להם ילדים משל עצמם מה שהופך את המועמד המוכשר לסבא חורג לשבעת נכדיה של אשתו.

מהבנק של משפחת רוטשילד

האיש שלפי הסקרים הנוכחיים מצליח לנצח את כל אחד מהמועמדים האחרים בסיבוב השני היה בן חסותו של פרנסואה הולנד ושימש כשר הכלכלה של צרפת. אבא שלו פרופסור, אמו רופאה והוא עצמו בעל שני תארים בפילוסופיה ותואר במדע המדינה. גם קריירה מוצלחת בבנק השייך למשפחת רוטשילד רשומה על שמו, שם שימש כבנקאי השקעות.

עמנואל מקרון

המפלגה החדשה שהקים En Marche היא מין סוג של מפלגת קדימה שמבקשת להתייצב במרכז ולשאוב קולות מהימין וגם מהשמאל. ללא ספק אסטרטגיה נכונה מבחינתו שכן בבחירות הקרובות המועמד שיעלה לסיבוב השני יצטרך ככל הנראה להילחם במארין לה פן. בעוד לגברת לה פן אין מהיכן להביא קולות חדשים שכן ברור שהשמאל לא יצביע לה וגם לא חלקים בציבור שמחשיבים עצמם כמרכז-ימין, הרי שלמקרון יש מספיק מצביעים פוטנציאליים להעניק לו את הניצחון שהוא מעוניין בו.

הפיגוע בשאנז אליזה נכון לעכשיו לא משנה במידה רבה את דעת הבוחרים למרות שאת ההשפעה האמיתית – אם קיימת, נדע רק ביום ההצבעה. מקרון עצמו נחשב למועמד שאינו מסמפט את פוטין או טראמפ והוא אפילו רמז כי הרוסים מנסים להתערב בבחירות בצרפת כמו שעשו באמריקה. על הכתפיים הצנומות של האיש הזה תלוי במידה רבה האופי של האיחוד האירופי בשנים הקרובות.

שנה קריטית לאיחוד האירופי

אחרי המכה הקשה של ברקזיט וההלם של בחירת טראמפ הגיעו הבחירות בהולנד. הן נחשבו לנקודת מבחן עבור האיחוד האירופי שכן ניצחון של המועמד הימני קיצוני חרט וילדרס היה מסמן את המשך מגמת ההתפרקות של האיחוד האירופי. בסוף זה נגמר בטוב. ההולנדים נהרו לקלפי בהמוניהם כדי להראות שהולנד ראויה עדיין להיקרא מדינה ליברלית ונתנו את הניצחון למארק רוטה.

אירופה נשמה לרווחה אבל הנשימה מספיקה רק לחודש. עכשיו מגיעות הבחירות בצרפת והן ייערכו ככל הנראה בשני סיבובים כשהשני יתרחש בראשית מאי. אם הכול יעבוד כשורה מבחינת תומכי האיחוד ומקרון ינצח, אירופה תוכל לקחת נשימה עמוקה עד לחודש ספטמבר אז יצביעו הגרמנים. התקווה של כל מי שמאמין ברעיון האיחוד האירופאי שהיא שגם הגרמנים יצביעו כמו ההולנדים וישמרו על האיחוד, על החופש לנוע בלי גבולות ועל מטבע מאוחד.

כמובן שכל זה תלוי בהערכות. אם תהיה הפתעה מחרתיים ולה פן תנצח ועוד יותר, אם ייווצר סחף שיעזור לה להיבחר בדרך כלשהי גם בסיבוב השני (תסריט שקשה לראות כיצד הוא מתרחש) הרי שדרכו של האיחוד האירופי – ואפשר לומר את זה כמעט בוודאות – תגיע לסיומה.

צרפת-גרמניה

הכוח של הפקידים בבריסל מגיע בסופו של דבר מהציר הראשי של האיחוד, מהמנוע הצרפתי-גרמני שלו. שיתוף הפעולה בין צרפת וגרמניה הכרחי מבחינה זאת. ללא אחת משתי המדינות קשה לראות את האיחוד ממשיך כפי שהוא. אחרי יציאה צרפתית ובריטית מהאיחוד, גם הגרמנים יתחילו לפקפק ביכולת להמשיך במתכונת הנוכחית.

לה פן, אם תזכה תדרוש את ביטול המטבע המאוחד ואת ביטול חופש התנועה במדינות אמנת שנגן. אבל היא בעיקר תייצר ענן פסימי במיוחד שינוע מעל היבשת לאורך כל אותם החודשים עד לבחירות בגרמניה. ואז, אז באמת עשוי להיחתם סופית גורלו של האיחוד האירופאי.

מול התחזית הקודרת לתומכי האיחוד הסקרים וההערכות הן בכל זאת לטובת המועמד שרוצה לשמור על האיחוד ואפילו להעמיק את האיחוד הפיסקאלי. בבריטניה למשל פוחדים מבחירתה של לה פן כי לדעתם הדבר יצור כאוס של בריחת משקיעים מהיורו ומעבר לדולר האמריקאי. כלכלת בריטניה בכל זאת מייצאת כמעט חצי מהתוצר שלה ליבשת האירופית ואין להם עניין לראות את הכלכלה האירופאית שוקעת. מצד שני מכירים שם בדעותיו של מקרון שמתכוון לנקוט קו קשוח מול הבריטים במו"מ על היציאה של הבריטים מהאיחוד.

עוד יומיים נדע מיהו הזוכה. גם אם הסיכויים של לה פן לנצח בסיבוב השני לא קיימים למעשה, את הסיבוב הראשון היא בהחלט יכולה לנצח וגם לזה תהיה השפעה. זאת שוב תהיה אירופה שמחפשת לחזור לימים אחרים. בשנים האחרונות סופג האיחוד האירופי מכות לא קלות והשאלה היא רק כמה עוד מסוגל הגוף הזה לספוג והאם באמת יצליח הבנקאי הצעיר והמוכשר לעמוד באתגר העצום של שמירת האיחוד האירופאי על כנו, גם לאחר שינצח. 

עד שלושים אחוזי הנחה על אופנה עכשיו באמזון צרפת

השאירו תגובה