10% הנחה על הסיור הקלאסי בברלין, בעברית, עם קוד קופון PZCW6H92

כשהעיר הופכת ליריד אחד גדול. מדריך מקוצר לשוקי חג המולד בברלין

חג המולד בברלין

ב-21 בנובמבר יתחילו להיפתח זה אחר זה שוקי חג המולד של ברלין. השם, למי שלא מכיר, עשוי להטעות: שוקי חג המולד אינם ממש שווקים (אלא יותר ירידים צבעוניים) והכי חשוב – דווקא בחג המולד עצמו (24, 25 ו-26 בדצמבר) רובם ככולם יהיו סגורים. המקור של שוקי חג המולד בגרמניה ובמרכז אירופה הוא במכירת מצרכים לחג, קישוטים לעץ, ומתנות. כיום, עדיין מוכרים קישוטים ומוצרים, אבל יש בדרך כלל גם מתקנים, הופעות ואווירה כללית של יריד.

בברלין יש בכל שנה כמה עשרות שוקי חג המולד, ההערכה הצנועה היא שקרוב לשמונים שווקים. חלקם פתוחים בכל יום בתקופה שלפני חג המולד, חלקם שוקי פופ-אפ מיוחדים שפתוחים רק בסוף שבוע אחד, או אפילו רק ביום אחד. חלקם עממיים יותר, חלקם מכוונים לקהל מסוים מאוד וכוללים למשל מוצרי מעצבים.

חמישה שווקים מתוך המבחר הענק:

זה שאינו "שוק חג המולד": עולם החורף בפוטסדמר פלאץ

שוקי חג המולד נפתחים מסורתית בתחילת תקופת ה"אדוונט", ארבעת ימי הראשון שלפני חג המולד (השנה כאמור בין ה-21 ל-26 בנובמבר). לא זו בלבד, אלא שיש ימי אבל לאומי בשני ימי הראשון שלפני כן (13 ו-20 בנובמבר בהתאמה, בשנה זו). "עולם החורף" מתחכם בניגוד למסורת, ונפתח בתחילת נובמבר, הרבה לפני האדוונט. הוא גם נסגר אחרי חג המולד ולמעשה פתוח כמעט כל יום (למעט שני ימי האבל) – אפילו בערב חג המולד (עד 14:00 בלבד) ובימי החג עצמם.

מה: מתקני ספורט חורף כולל רחבת החלקה על הקרח בחינם (אם אתם מביאים נעליים מן הבית) ודוכני "חורף" מסורתיים

מתי: עד 1 בינואר כל יום למעט 13 ו-20 בנובמבר, 10:00 – 22:00

אתר אינטרנט

היפהפה: ז'נדארמנמרקט

זה אולי לא הוגן – התפאורה עובדת גם אם השוק היה מעאפן לחלוטין – אבל הז'נדארמנמרקט, אולי הכיכר הכי יפה בברלין (וגם אם לא – מן היפות!), מארחת גם את אחד מן השווקים הכי יפים. פה מתארחים הדוכנים הכי-הכי: יצרני ממתקים עבודת-יד, אומנים שמנפחים כדורי זכוכית לעץ מול העיניים שלכם ועוד. באמצע השוק גם במה עם מופעים תואמים לאווירת השוק העילאית – מוזיקה קלאסית-קלה, ג'ז, קברט וכו'.

מה: דוכני אוכל ועבודת יד נבחרים , כניסה בתשלום (צנוע) שהרווחים ממנו מוקדשים לארוחת חג מולד ענקית לחסרי בית

מתי: עד 1 בינואר בכל יום, 11:00 – 22:00 (בערב חג המולד ובסילבסטר עד שעות הצהריים)

אתר אינטרנט

חג המולד בברלין
Jorge Franganillo cc by 2.0

העממי: אלקסה

בקיצוניות השנייה לאנינות הטעם של הז'נדארמנמרקט עומד שוק חג המולד הצעקני של האלכסה. לונה פארק ענק ורועש, מלא בדוכנים, מתקנים וילדים. שוק עמוס מאוד, שבו תוכלו לפגוש את הגירסאות המקומיות לפילוסים ולמירי פסקל.

מה: שוק ענק עם המוני מתקני משחקים, ולצידם דוכנים מלאי אורות ומוצרי-חג

מתי: כל יום עד 23 בדצמבר, 14:00 – 22:00 (בשבת/ראשון החל מ-12:00)  

Robert Agthe cc by 2.0

האלטרנטיבי: השוק ה"ירוק"

את הנקניקיות שהולכות ליד הכרוב הירוק לא תמצאו ב"שוק הירוק" שמתמקד במוצרים ללא ניצול בעלי חיים: מאכלי חג מולד מסורתיים בגירסאות טבעוניות ומוצרי מעצבים כמו תיקים, נעלים או קישוטים ללא עור ועוד.

מה: שוק מעצבים טבעוני לחג המולד, עם דיג'יי ועוד

מתי: 17-18 דצמבר בלבד, 12:00- 22:00

אתר אינטרנט

העכשווי והמיושן: שניים משווקי ה-RAW

במתחם ה-RAW יתקיימו מספר שוקי חג מולד, חלקם רק למספר ימים – חלקם לכל התקופה. הם יכללו גם דוכני מעצבים קטנים ומשאיות אוכל, רחבת החלקה על הקרח, הופעות של "ג'זי ברלין" ועוד (ב-Haubentaucher, הכניסה בתשלום); בחלק אחר של המתחם יהיה שוק חג מולד בנוסח ימי הביניים

מה: שוק חג מולד שמשולב בשוק מעצבים ; ושוק ימי ביניים

מתי: 24 בנובמבר – 23 בדצמבר (ו-25 בנובמבר – 22 בדצמבר), החל משעות אחה"צ בימי חול, החל מ-11:00 בסוף השבוע

אתר אינטרנט

חג המולד בברלין
Irish Typepad cc by 2.0

השאירו תגובה