כל הדרכים להפוך לאזרח או תושב פורטוגלי

אזרחות פורטוגלית, ליסבון

חתונה עם מקומי, אזרחות בעקבות החוק לחזרת יהודי ספרד או השקעה בסך חצי מיליון אירו? יש כמה דרכים לקבל אזרחות פורטוגלית ולהפוך לתושב קבוע במדינה הכי מערבית באירופה (לפחות גיאוגרפית…)

כמו בכל מקום בעולם (כמעט) גם בפורטוגל, אם אתם מעוניינים להישאר במדינה לאורך זמן תצטרכו להסדיר את נושא האזרחות או לקבל תושבות קבועה. אזרחות אפשר לקבל אחרי שש שנים של מגורים בפורטוגל ותושבות אחרי חמש. אם התמזל מזלכם להתחתן עם פורטוגלי או פורטוגלית יספיקו לכם שלוש שנים של מגורים במדינה כדי לקבל את האזרחות המיוחלת וזאת תהיה שרירה וקיימת גם אם הנישואים עלו בסופו של דבר על שרטון והחלטתם להתגרש.

בין התושבות לאזרחות יש מספר הבדלים כשהאחרונה מציעה מעט יותר הטבות. בעוד בשני המקרים ניתן לעבוד במדינה, ללמוד, להיעזר בביטוח הלאומי המקומי, ליהנות מהפנסיה וגם לקנות נדל"ן, רק מי שיש לו אזרחות יכול להצביע בבחירות ובמשאלי עם ולקבל דרכון פורטוגלי. הדרכון הפורטוגלי, אם שאלתם, מדורג גבוה באינדקס הדרכונים המבוקשים בעולם וניתן לנוע איתו בחופשיות במדינות האיחוד האירופי ולעבוד בכל אחת מהן (או לפרוש לפנסיה…)

בדקו זכאות לדרכון פורטוגלי

היתרון הספרדי

אם יש לכם אזרחות של מדינה באיחוד האירופי התהליך כולו צפוי להיות קל יחסית. לישראלים שאין להם אזרחות נוספת ממדינה באיחוד האירופי, מדובר בעבודה קשה יותר כדי להגיע בסופו של דבר לאזרחות כפולה. גם העלויות עולות בהתאם בהגשת בקשה לאזרחות. סכום הבסיס הוא באיזור ה-250 אירו והבקשה צריכה להיות מוגשת למשרד המשפטים המקומי שנקרא כאן Instituto dos Registos e do Notoriado

ליסבון, פורטוגל

מלבד חתונה עם בעל או בעלת אזרחות פורטוגלית מוענקת האזרחות גם על ידי לידה להורים בעלי אזרחות, אימוץ או שייכות למדינה שהיתה בעבר קולוניה פורטוגזית. בין מדינות אלה: קייפ ורדה, אנגולה, מוזמביק ועוד מספר מדינות שלא בהכרח רלוונטיות מבחינת האזרח הישראלי המעוניין באזרחות כפולה פורטוגלית. מה שכן רלוונטי לישראלים ומהווה כיום דלת כניסה ראשית לפורטוגל הוא החוק לחזרת יהודי ספרד המגורשים.

לפני שניגע בנושא היהודי נספר רק שהקלות שהוכנסו בחוק האזרחות הביאו לכך שגם ילדים שנולדים בפורטוגל או מחוצה לה להורים שהשיגו אזרחות פורטוגלית (אפילו אחרי לידת הילד) זכאים לאזרחות, וכמוהם גם ילדים שהסבא או הסבתא שלהם היו בעלי אזרחות והם עצמם בעלי ידע בשפה וכן ילדים שהוריהם זרים אבל חיו בפורטוגל לפחות עשר שנים.

חובת ההוכחה

גם אם גרתם בפורטוגל שש שנים תצטרכו לעבוד קצת כדי לקבל את האזרחות, למשל תידרשו להוכיח ידע מספק בשפה הפורטוגזית וכן להיות נקיים מעבר פלילי משמעותי (עבירה שדינה שלוש שנות מאסר ומעלה).

לגבי יהודים שהם צאצאי משפחות שגורשו במאה השש עשרה, אלה צריכים להוכיח שייכות לקהילה היהודית הפורטוגלית. הוכחה ראשונה היא שם משפחה פורטוגלי. בנוסף כל מסמך או רשומה שמראים את השייכות בעבר, אם זה כתובת על מצבה, רישום בבית כנסת, צוואה וכן הלאה יסייעו בדרך להשגת האזרחות. אפשר להגיש את הבקשה לבד או באמצעות משרדי עריכת דין שמתמחים בתחום ויודעים בדיוק מה צריך לעשות.

בישראל פועלים מספר משרדי עריכת דין בנושא וביניהם משרדו של עורך הדין דוד ידיד שבו הסתייענו לצורך הכנת הכתבה ואשר נחשב לאחד הגדולים והמנוסים בתחום. על גודל השוק הפוטנציאלי של הדרכון הפורטוגלי עבור ישראלים יעידו מספר עורכי הדין שמועסקים במשרד זה, כחמישה עשר. לא כל התיקים עוברים בקלות והרבה פעמים נדרשת התערבות מצד המשרד אם מבחינת ההוכחה ההיסטורית או בכל הפרוצדורה מול ממשלת פורטוגל.

מלבד אזרחות פורטוגלית מתעסק המשרד גם בתיקי ויזות משקיעים ואזרחויות מספרד. נושא ויזות המשקיעים נחשב לאטרקטיבי מאוד ומאז שנת 2012 הוענקו למעלה מ-4200 ויזות מסוג זה על ידי ממשלת פורטוגל שהכניסו לקופת המדינה 2.5 מיליארד אירו בכספי השקעות.

משרד ישראלי נוסף הוא קמפוס – הדרך הישירה לדרכון. אילו כסיף מנכ"ל משותף בחברה סיפר לנו כי החברה שלו מנהלת את כל ההליך מתחילתו עד סופו על ידי עורכי דין מקומיים, אם זה ליסבון למי שמבקש להוציא דרכון פורטוגלי או ברצלונה למי שמבקש לעצמו דרכון ספרדי. בשיטה זאת מתקצר זמן ההמתנה ועולים סיכויי ההצלחה.

כסיף אף מוסיף כי כל מי שהגיש אלו בקשה לדרכון בשנת 2015 כבר קיבל אותו ובמקרה שהלקוחות לא קיבלו אישור מהקהילה היהודית, הכסף הוחזר. בשני המשרדים משתפים פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות מוסדות הממשל בספרד ובפורטוגל.

בדקו זכאות לדרכון פורטוגלי

קחו אזרחות, קבלו נדל"ן

ואכן אם אתם ישראלים בלי שורשים ספרדיים, בלי כוונות רומנטיות לחתונה עם פורטוגלי או פורטוגלי ובלי כוונה לגור בפורטוגל במשך שש שנים לפחות, השקעה כלכלית היא הדרך הנוספת לסלול לעצמכם את המסלול לאזרחות או לתושבות.

אזרחות ספרדית
ליסבון, פורטוגל

מטרת תוכנית 'ויזת הזהב' של ממשלת פורטוגל היא למשוך משקיעים זרים לתוך המדינה. מדינות שהכלכלה שלהן זקוקה לדחיפה, כמו פורטוגל, מלטה או קפריסין הן אופציות אירופאיות למשקיעים שמחפשים את הדרך לאזרחות.

תוכנית ה- Golden Visa בשמה המקורי מציעה אזרחות במסלול המהיר ונותנת לבעליה אפשרות לעבוד ולשהות בפורטוגל למשך שנה ובהמשך אפשרות להאריך את הויזה לשתי תקופות נוספות בנות שנתיים. אחר כך ניתן לבקש אישור תושבות או אזרחות.

את הויזה המוזהבת תוכלו לקבל אם עניתם על אחד התנאים הבאים:

העברתם סכום בגובה העולה על מיליון אירו לפורטוגל.
יצרתם עשר משרות עבודה בפורטוגל.
קניתם נדל"ן בשווי של חצי מיליון אירו לפחות.
קניתם נדל"ן באיזורי "התחדשות עירונית" בני שלושים שנה לפחות בשווי של 350,000 אירו.
השקעתם 350,000 אירו במחקר מדעי בפורטוגל.
השקעתם של 250,000 אירו בנושאי אמנות, תרבות ומסורת.
השקעתם חצי מיליון אירו בעסקים קטנים או בינוניים בפורטוגל.

בכל המקרים תעניק לכם הויזה למשקיעים גם גישה לשירותי החינוך והבריאות, אפשרות לנוע במדינות אמנת שנגן (אירופה ללא גבולות), אפשרות לאיחוד משפחות ועוד הטבות בדומה לאזרחות הרגילה.


בדקו זכאות לדרכון פורטוגלי (מבחר משרדים)

  • ניתן לבחור משרד אחד או יותר. לבחירה מרובה ממחשב נייד או נייח החזיקו את מקש CTRL והקליקו על שמות המשרדים אליהם אתם מעוניינים שנעביר את פנייתכם.