'גם בגרמניה כדי למצוא עבודה מומלץ להיעזר בשיטת חבר מביא חבר…'

מדור היעוץ של טלי ליכטנפלד בנושאי רילוקיישן, הגירה והשתלבות בגרמניה (כולל תחומי זוגיות והתאקלמות ילדים) יוצא לדרך ואתם יותר ממוזמנים לשאול ולהתייעץ איתה. ניתן לכתוב ישירות אליה או באמצעות האתר ואנו נעביר אליה את שאלותיכם. פותחת את המדור, נעמה שמנסה למצוא עבודה בגרמניה אבל לא מצליחה.

נעמה שואלת:

שלום, טלי! עברתי לברלין לפני שנה לגור עם בן זוגי הגרמני. לאחר שלמדתי קצת גרמנית אני חייבת למצוא עבודה. אני שולחת המון קורות חיים, אני לא בררנית, אבל מקבלת כמעט תמיד דחיות מיד. האם מקובל בגרמניה להתקשר לשאול למה דחו אותי?

טלי משיבה:

טלי ליכטנפלד
טלי ליכטנפלד

היי נעמה ברוכה הבאה לגרמניה. נשמע שאת עושה הרבה על מנת להשתלב כאן, למדת גרמנית וזה חשוב ובנוסף את מחפשת עבודה במלוא המרץ. כדאי לשים לב שבגרמניה תהליך הגיוס שונה מעט מהתהליך בישראל.

ראשית כל, אני ממליצה להתאים את קורות החיים שלך לפורמט הגרמני, גם כשהם באנגלית ולא בגרמנית. למשל: לכלול תמונת פרופיל מקצועית בפינה העליונה, לכלול פרטים אישיים, לפרט ניסיון מקצועי והישגים משמעותיים, לדאוג לקורות חיים מכובדים של כמה דפים, מרווחים ונעימים לקריאה.

כמו כן, כתבת שאת שולחת המון קורות חיים, ואולי זה לא רעיון טוב. שימי לב שאת שולחת את קורות החיים שלך באופן ממוקד, למשרות שמתאימות לכישורים, להשכלה ולניסיון שלך. בנוסף, הקפידי להתאים את הדף המקדים המצורף לקורות החיים לתיאור המשרה.

הדף המקדים הוא חשוב מאוד בעיני הגרמנים! אל תוותרי עליו ואל תזלזלי בו, הם מתייחסים אליו מאוד ברצינות. את קורות החיים כדאי להתאים לכל משרה ולהדגיש בהם את מה שהמעביד מחפש.

לשאלתך, אכן יש לך זכות להתקשר למגייסים, וזה מקובל מאוד. התקשרי לאיש הקשר המופיע במודעה, הציגי את עצמך בנימוס ובקשי לדעת למה נדחתה המועמדות שלך. זו גם הזדמנות לדבר עם מקבלי ההחלטות ולהציג את עצמך באופן אישי יותר. לפעמים סינון המשרות נעשה באמצעות מחשב ושימוש במילות מפתח, ומועמדים מוכשרים כמוך עלולים להידחות אוטומטית וזה חבל.

בנוסף, יתכן והמשרה הזו לא מתאימה לך אבל שיחה עם המגייסת תגרום לה לחשוב על משרות אחרות בארגון שאת עשויה להתאים להן. ככלל, כדאי לערוך מעקב וליצור קשר לאחר שליחת קורות החיים, ולא להסתפק רק בהגשת מועמדות און ליין.

עוד טיפ: נסי לחפש את איש הקשר המופיע במודעה ברשתות החברתיות (Linkedin, xing) או לחפש חברים משותפים שיכולים לקשר אותך למישהו בארגון. גם בגרמניה עדיף להגיע דרך ״חבר מביא חבר״.

באופן כללי, אני ממליצה לך למקד את האנרגיות שלך בחברות בינלאומיות. חברות גרמניות מסורתיות עלולות לא לראות את היתרונות שיש לך להציע, בשל היעדר ההכשרה Ausbuilding הספציפית, והיעדר כישורי שפה גרמנית. הם עלולים לראות בך כלא מתאימה ל״משבצת״ ולתפוס אותך כ״סיכון״. הגרמנים לא אוהבים סיכונים והולכים ״על בטוח״. לכן עצתי היא חפשי לך חברה בינלאומית דוברת אנגלית, שמעריכה עובדים חרוצים ומסורים דוברי אנגלית, שחושבים מחוץ לקופסא. בהצלחה!

השאירו תגובה