מפגש זום מיוחד, ברלין בנובמבר-דצמבר. הצטרפו עכשיו  - - - 

'אני פחות מתחבר לסיורים הרגליים בברלין ויותר לקונספט של רכב צמוד וקבוצה קטנה…'

אילן למטייל

שיחה מקומית עם אילן אוריי, בעליה של חברת אילן למטייל בברלין

שלום, אילן, מתי ואיך הגעת לברלין?

למעשה ההגעה שלי לגרמניה הייתה לראשונה בשלהי שנת 2000 כחלק ממסגרת עבודה וכך גם היכרתי את אשתי – מקומית ממוצא גרמני שהייתה שותפה בחלקה בהיסטוריה הגרמנית.

מה זאת אומרת?

היא שימשה ככתבת ושדרנית חדשות בטלוויזיה המקומית למשך זמן קצר במזרח גרמניה בתקופה הקומוניסטית. סיפור גרמניה וההיסטוריה ריתק אותי תמיד וקרא לי להתעמק בו אבל עד גבול מסוים של מעורבות. 

אילן אוריי
אילן אוריי

כלומר?

ההחלטה שלי להיות מדריך בגרמניה בכלל ובברלין בפרט לא היתה קלה. אבל כשהחלטתי, ידעתי שאמצא דרך משלי להעביר את סיפור ההיסטוריה לקהל הרחב. אנשים באים לכאן גם לחופשה מהנה ולא רק בגלל ההיסטוריה המורכבת. 

במה עסקת לפני ההדרכה? מה היה תחום הלימודים שלך?

תחום הלימודים שלי בצעירותי היה במגמת הנדסת חשמל בניין. מדריך נוער ואחראי תנועות נוער עד לתקופת הצבא. ובצבא השלמתי קורס קצינים ומפקדי פלוגות ביחידת הצנחנים. הייתי אחראי צוות חילוץ במילואים באסון וורסאי. בהמשך שירתתי במסגרות ביטחוניות.

יש מצב שאתה המדריך עם הרקע הצבאי הכי עשיר בברלין?..

יכול להיות.

עם כל כך הרבה חברות סיורים בעברית שפועלות בעיר, את לא חושש שאתה נכנס לתחום רווי? 

החברה שהקמתי כאן שנקראת אילן למטייל שינתה לדעתי את חווית המטייל הקלאסי בברלין. השינוי נובע מחשיבה יצירתית לבניה של טיול חווייתי. אגב אני פחות מתחבר למילה סיור כי ההבדל בין סיור לטיול הוא תהומי. 

תסביר.

סיור נעשה לרוב בערים בקבוצות גדולות ולעתים מסורבלות שצריכות לנוע אחרי מדריך בודד. כמובן שהתלות במזג האוויר משפיעה באופן ישיר על רמת הסיור וגורלו.

ואצלכם?

קונספט שונה לחלוטין שמזמין את המטיילים ליהנות מטיול בתוך רכב חמים וממוזג ללא תלות במזג האוויר. יש גם  אינטרנט אלחוטי לרווחת המטיילים. אני גם משתדל בכל יום למצוא עוד אטרקציות שאפילו המקומיים לא מרבים להגיע אליהם. יש לוקיישנים ואזורים שיכולים לשנות את חווית הטיול מקצה אל קצה. אני תמיד משאיר חלון עבור בקשות מיוחדות של המטיילים, מסעדות ובתי קפה מעניינים, למשל. 

אילן למטייל
אילן למטייל. קבוצות קטנות

אז אתה לא מודאג מתחרות. 

לשמחתי כל חברות הסיורים בברלין הן חברות מצוינות שמעניקות שרות טוב בכל יום נתון לכל דורש. אני פחות מתחבר למילה מתחרים בגלל שלא בדיוק מצאתי חברה דומה או כזאת שמתקרבת לקונספט שלי.

אולי לא חיפשת מספיק?

הקונספט שלי הפך בשלוש שנים האחרונות למותג של ממש בקרב מטיילים ששבעו או פחות מתחברים לסיור הידוע של מפגש בנקודה מסוימת בעיר והליכה רגלית.

מה כל כך רע בסיור רגלי שיוצא מנקודת מפגש? 

אני חושב שהמטיילים רוצים משהו חדיש, מעודכן לריאליטי. איסוף מהמלון, נסיעה בתוך כלי רכב ישראלי, חיבור אינטרנט אלחוטי, אפשרות הטענת טלפונים לשמונה נוסעים, מוסיקה בשפע, הסבר נעים וקליל בעברית, אפשרות עצירות לקפה, שירותים ולא פחות חשוב הספק אדיר של אטרקציות. 

כמה עולה סיור אתכם?

עלות הטיולים שלי מתחילה מ-25 אירו לאדם וזה לטיולים רגליים שמתקיימים רק בעונת הקיץ. הטיול הידוע והמפורסם שלי שעולה 79 אירו לאדם מציע כמו שאמרתי טיול מקיף ברכב בברלין. איסוף מהמלון בתחילת הטיול והחזרה למלון בסוף הטיול. בכל נקודה יורדים להסבר וצילום תמונות.

אילן למטייל
איסוף והחזרה לבית המלון.

אילו הפתעות צפויות למטיילים איתך?

לפעמים החיבור מביא אותי ואת המטיילים לצאת לבילוי משותף של בירה בערב ללא תשלום נוסף בעיקר בסופי שבוע ובאופן ספונטני.

חוץ מברלין, איפה עוד אתה מטייל להנאתך?

פראג, אמסטרדם, המבורג, היער השחור,דרזדן, דנמרק, לובק…

תוכל להמליץ לנו על מקום קטן בברלין, בית קפה או כל דבר אחר שיש סיכוי טוב שלא שמענו עליו עדיין?

צייט פור ברוט (זמן בשביל לחם), נמצא בפינת Oliver Platz. תוך פחות משנה לפתיחתו, לדעתי, הקפה ומאפה הטעים ביותר בעיר בעיקר בזכות השטרודלאפפל שלו. וגם, האגם הסודי בלב יער גרונוולד הליכה של כ-20 דקות מתחנת הרכבת גרונוולד.

מה מחכה לנו שם?

אגם במורד ההר עם דיונות חול ומקום רומנטי מהיפים בגרמניה. מתאים לכל המשפחה בעיקר בזכות דיונות החול הצהוב שניתן להתגלגל עליהם כ-100 מטר כלפי מטה ועד האגם.

אילן למטייל
אילן למטייל. ללא תלות במזג האויר

רשמנו. למי מתאימים הסיורים, סליחה, הטיולים שלך?

סגנון הטיולים שלי מתאים לכל גיל וקהל, צעיר או מבוגר. גם מסיבות רווקים ורווקות, ימי נישואין…

מה נחשב מבחינתך סיור מוצלח?

כל טיול מוצלח מתחיל באנרגיה של המטיילים, בדינמיקה ובכימיה עם המדריך. לשמחתי נתברכתי במטיילים מדהימים. אני זוכר כל אחד ואחד מהם. 

אם לא היית מדריך בברלין, באיזו עיר אחרת בעולם היית רוצה להדריך? 

אז זהו שלפעמים אני מרחיב את מעגל הטיולים שלי למדינות וערים שונות באירופה כמו אמסטרדם, פראג ופולין. 

להרשמה מוקדמת לסיורים של אילן למטייל

השאירו תגובה