ישראל מול קפריסין, מבחן יוקר המחיה

יוקר המחיה בקפריסין

האי השלישי בגודלו בים התיכון הוא מקרה בוחן מעניין. מצד אחד מדובר ביישות האירופאית הכי קרובה לישראל ומצד שני הנוף והאוכל מזכירים את הסביבה הביתית שלנו. כשמשווים בין המחירים בקפריסין לאלה בישראל מתעוררת מיד השאלה איזו כלכלה מחוברת למציאות ואיזו מתנהגת כמו אי במרחב הגדול.

קפריסין הקטנה. בעצם, לא הרבה יותר קטנה מישראל. משהו כמו חצי מהשטח של המדינה העברית אבל כשביעית ממספר התושבים. למרות שאין כאן קשר מדעי מסתבר שגם המשכורות בקפריסין הן כמחצית מהמשכורות בישראל. בעוד בתל אביב המשכורת הממוצעת תעמוד בסביבות עשרת אלפים ש"ח, בניקוסיה – הבירה המחולקת של קפריסין – היא תגיע לאיזור החמשת אלפים ש"ח. בפאפוס ובלרנקה המשכורת היא סביב ארבעת אלפים השקלים. מכיוון שמחוץ לתל אביב המשכורות בישראל יורדות גם כן אפשר לומר בהכללה שהקפריסאים מרוויחים חצי מאתנו.

ההשוואה אם כן נפתחת במחמאה לכלכלה הישראלית אבל כאן מגיע הבום הגדול. בעוד מ"ר של דירה בקפריסין עולה רק קצת יותר ממשכורת חודשית ממוצעת, כלומר באיזור חמשת אלפים השקלים, בתל אביב עולה מ"ר בדירה משלכם בסביבות חמש משכורות חודשיות. כלומר התל אביבי צריך לעבוד שנה שלמה כדי לרכוש לעצמו שני מטרים וחצי בדירה משלו. הקפריסאי ישיג במשך שנת עבודה כ-12 מ"ר. בקפריסין קל יותר לראות את חלום הדירה קורם עור וגידים או קירות ועמודים. במספרים, מדובר בפערים שיכולים להגיע לשמונים אחוזים.

לשכור דירה ב-2,000 ש"ח

בלימסול הנחשבת לעיר קוסמופוליטית מחירי הדיור גבוהים יותר ובהתאם גם המשכורת החודשית העומדת על כ-6,500 ש"ח. שוב מצאנו התאמה למחיר של מ"ר בדירה חדשה בעיר שמחירו כמעט זהה. מחירי השכירות גבוהים בעיר זאת ויכולים לעלות מעל 4,000 ש"ח לדירה של שלושה חדרים במרכז העיר. דירת חדר בפרברי העיר תעלה כ-2,000 ש"ח. זהו לא המצב ביתר ערי קפריסין. בלרנקה למשל תצטרכו לשלם לבעל הדירה רק כ-2,000 ש"ח עבור דירת שלושה חדרים במרכז העיר וכ-1,200 ש"ח כל חודש עבור דירת חדר במרכז העיר. בהשוואה לחיפה, למשל, מחירי השכירות בלרנקה תמיד נמוכים בכ-50%.

יוקר המחייה בקפריסין
some rights reserved by George Groutas

מה יקר יותר בקפריסין? האינטרנט. בישראל כולם צריכים להיות מחוברים כל הזמן וריבוי החברות או אולי סיבה אחרת מצליחים להשיג מחיר נמוך יותר לתושב הישראלי, נמוך עד כ-50 אחוזים בהשוואה לרשת בקפריסין. הדלק עולה פחות או יותר אותו דבר אבל הכרטיס החופשי חודשי לתחבורה הציבורית זול בקפריסין באופן משמעותי. רק ר-150 ש"ח לעומת 213 בישראל. כרטיס נסיעה בודדת לעומת זאת, יקר יותר בקפריסין דווקא.

פירות וירקות, יתרון לישראל

כיאה לשתי מדינות ים תיכוניות אי אפשר להתעלם משוק הירקות והפירות. מסתבר שהתפוחים עולים אותו דבר, הבננות יקרות יותר בישראל, התפוזים יקרים יותר בקפריסין, העגבניות עולות אותו דבר וכך גם תפוחי האדמה. הבצל יקר יותר בקפריסין והחסה יקרה יותר בישראל.

במוצרי המכולת יש כמעט שיוויון במחירים מה שאומר שהקפריסאים בעלי המשכורת הנמוכה צריכים להתאמץ יותר. ליטר חלב, לחם ואורז עולים אותו דבר. הביצים זולות במעט בקפריסין והגבינה המקומית זולה בהרבה (יותר משלושים אחוזים).

השכירות כחלק מהמשכורת

נעבור לקראת סיום לארוחה. בירה מקומית וגם מיובאת תהיה כמעט תמיד זולה יותר בקפריסין ובפער גדול של כחמישים אחוזים, כל עוד הזמנתם אותה במסעדה. ארוחת שלוש מנות תהיה זולה בכחמישה עשר אחוזים בקפריסין לעומת ישראל.

לסיכום, בחישוב של כל ערי קפריסין יחד, מדד יוקר המחייה בקפריסין נמוך יותר בכ-30 אחוזים בהשוואה לישראל והשכירות זולה בכ-60 אחוזים בהשוואה לישראל. את הנתון האחרון אפשר לראות גם בחלוקת ההוצאות החודשית. בעוד בלרנקה למשל, רק 18 אחוזים מהמשכורת הולכים לשכירות, ברמת גן לא פחות משלושים אחוזים של משק הבית הממוצע הולכים לטובת השכירות.