יקב 'אדמות מרגריטלי' בדרך היין שבאומבריה, איטליה

טיול באומבריה

'תנו לי רק חלקת אדמה קטנה וטרקטור לגדל הכרם שלי, יותר מזה אני לא צריך'.

כך 'ביקש' פרננדו מרגריטלי (MARGARITELLI) לאחר שפרש לפנסיה מעסקי המשפחה. מה שהוא לא ידע אז היה, שהתחביב החדש שלו, יחד עם הדם הזורם בעורקיו, יהפכו במהרה לאחד הכרמים והיקבים המצליחים ביותר בחבל אומבריה ובאיטליה בכלל.

על התואר 'בירת היין' של אומבריה מתחרות שתי עיירות על היקבים שבהן וסביבתן, מונטהפלקו MONTEFALCO וטורג'יאנו TORGIANO. שתי עיירות אלה, על גבעותיהן הירוקות והמלאות בכרמים, נמצאות במרחק שלא עולה על 40 ק"מ אחת מהשנייה (מה שמקל עלינו לנסוע ולבדוק את טיב היין בשני המקומות בזמן קצר). הכרמים והיקבים פה מייצרים את מירב ומיטב הענבים והיין שאפשר למצוא בחבל ארץ זה של איטליה. עם כל הכבוד לתוצרת הנפלאה של שתי העיירות, אין כמעט חולק שהכרם המניב את הזנים הביולוגים הטובים ביותר הוא זה של משפחת מרגריטלי שבטורג'אנו.

משפחת מרגריטלי החלה את עסקיה בגידול, שינוע וייצוא של עץ החל בשנת 1900. עסקי המשפחה כללו, בין היתר, שיווק ומכירה של אדני רכבת למסילות שנבנו בכל רכבי אירופה. בעת החדשה אדני העץ הוחלפו בבטון אך המשפחה המשיכה בעסקי העץ והיום מייצרת ומשווקת בעיקר רצפות פרקט הנמכרות בכל העולם. לעסקי היין נכנסה המשפחה, במקרה, בשנת 1950 לערך.

כשפרננדו מרגריטלי פרש מניהול עסקי המשפחה, הוא החל לגדל על חלקת אדמה שהיתה שייכת למשפחה ענבים לייצור יין. פרננדו, שהיה כבר בפנסיה, התייחס לעיסוק החדש כתחביב ותו לא, אך השקיע בעניין את מלוא הרצינות, המקצועיות והמיומנות של כל חקלאי או בעל כרם אחר המכבד את עצמו. מהענבים שגידל הוא הכין יין אותו שתה עם משפחה וחברים. התחביב היה כל כך מוצלח עד שהביקוש ליין של פרננדו הלך וגבר גם מחוץ לכתליי המכרים והמשפחה. תשוקתו לייצור היין הלכה וגברה כך גם נדיבותו של פרננדו אשר העניק לכל דורש טעימה מהיין שלו.

טיול באומבריה
עסק משפחתי מצליח. משפחת מרגריטלי

בשנת 1968 העיירה טורג'אנו היתה בין הערים הראשונות באיטליה כולה אשר קיבלה אישור ותו תקן לייצור יינות ברמת DOC (Denominazione di Origine Controllata). יין שכזה זו הוא יין איכותי ביותר וברמה הכמעט גבוהה ביותר. כשאר הענבים של פרננדו הפכו ל- DOC, ערכם עלה ופרננדו, שלא הפסיק ליזום, החל למכור את התוצרת שלו ליקבים השונים באזור. לאחר פטירתו, בנו של פרננדו המשיך את המסורת של אביו. העסק תפח וגדל וכיום יקב מרגריטלי חולש על כ 520 דונם של יקבים המניבים 15 סוגים שונים של ענבים.

בשנת 2009 נפתח גם היקב של המשפחה וכיום 40 אחוזים מהתוצרת מופנית לייצור יין ביקב המשפחתי ושאר 60 האחוזים נמכרים ליקבים הסמוכים.

היינות היותר מפורסמים של מרגריטלי הם

Freccia Degli Scacchi, Torgiano Rosso DOP- Riserva ( Torgiano Rosso Riserva DOCG)
Greco di Renabianca, Umbria Bianco IGP
MALOT, Umbria Rosso IGP
MIRANTICO, Rosso di Torgiano DOP
COSTELLATO, Bianco di Torgiano DOP

סוד הגידול של הענבים פה הוא גידול אורגני, ביולוגי. בגידול הענבים לא משתמשים בחומרי הדברה ונותנים, כמו שאומרים, לטבע לעשות את שלו. על מנת לקבל איכות טובה יותר של התוצר הסופי, סמוך לכרמים מגדלים גם גידולים כמו שעועית, אפונה, פול ועוד. גידולים אלה מעשירים את השורשים של שיח הענבים ומביאים למיצוי היכולות של כל אשכול ענבים.

הזנים השונים הגדלים פה מניבים תוצרת של יין אדום ולבן מן המשובחים באיטליה. על מנת להשביח את היין משפחת לנגרטי ביצעה ניסויים עם 20 סוגים של חביות יין שונות מעצים הגדלים ביערות בצרפת. לאחר תהליך של כשנה נבחר המקום הספציפי ממנו מייבאים את העץ לייצור החביות שישמשו לאגירת הנוזלים במהלך ייצור היין ("העץ לא מכסה את היין אלא עוטף אותו"), כמו שאמרתי, המון תשוקה המלווה במקצוענות ללא פשרות.

בכרם יש עוד כמה פטנטים בהם המשפחה נוקטת על מנת להביא לייצור היין הטוב ביותר, לרבות דרכי הגידול והגיזום של הענפים, מיקום הכרם, תהליך הקטיף ועוד.

הצטרפו אלי לסיור יומי בלתי נשכח בו נבקר ביקב מרגריטלי, נאכל צהריים ונסייר בעיירה SANTA MARIA DEGLI ANGELI היכן שכל הקדושה של אסיזי התחילה

מחכה לבואכם,

ינון

השאירו תגובה