טיפ פריז: CIMETIRE PICPUS

צילום: ניר יבלונקה

כולם מכירים את בתי הקברות המפורסמים של פריז: פר לשז, מונפארנס ו-מונמארט. היום אביא לכם סיפור על בית קברות פחות מוכר ונחבא מאחורי חומות אבל עם היסטוריה נכבדת.

ברובע ה 12 ברחוב PICPUS 35 מאחורי חומה עם דלת גדולה שנפתחת בין השעות 14:00-18:00 (עם שומר מופתע מהאורח וכך גם הבולדוג הצרפתי הנבחן) ואחרי תשלום סמלי של 2 אירו מצאתי שטח אדמה די גדול עם מנזר ובאר מים שנתפס במהלך המהפכה הצרפתית מבית חולים שהיה גם כלא ושם שכנו אסירים מיוחסים ועשירים שנאספו לשם מבתי כלא שונים בזמן 'שלטון האימה'.

אורח מוכר היה המרקיז דה סאד. הגליוטינה המפורסמת הייתה במרחק 5 דקות משם בכיכר NATION וזה היה אחד השיקולים המרכזיים לתפיסת השטח והפיכתו בחשאי לקבר אחים המוני.

1306 גופות ערופות ראש הובאו לפה בלילות שבין 14-27 יולי 1794 ונזרקו לבור גדול שנחפר וכשהתמלא נחפר בור שני. מאוחר יותר נרכש השטח בידי הנסיכה אמיליה זפרין לבית קייבורג שאחיה היה אחד הנערפים.

ב1803 כאשר נפוליאון היה הקונסול הראשון קנו את שאר השטח כמה ממשפחות ההרוגים ובנו בית קברות נוסף בצמוד. כיום רק צאצאי ההרוגים יכולים להיקבר שם.

עוד אורח מפורסם הוא המרקיז לאפייט, אריסטוקרט וקצין צרפתי שנלחם בזמן המהפכה האמריקאית ופיקד על חיילים אמריקאים בכמה קרבות. לכן מאז 4 יולי 1917 מונף תמיד דגל ארה"ב אחרי שהונף שם ע'י קולונל סטנטון שהכריז: "לאפייט אנחנו פה!" מעל קברו וכל שנה נערך טקס לכבודו במקום.

אמה ואחותה של אשתו של לאפייט גם נערפו ונזרקו לקבר האחים.

האדמה שמכסה את הקבר הובאה מארה"ב מבונקר היל, צ'ארלסטון, בוסטון ששם היה אחד הקרבות הראשונים והמפורסמים במהלך המהפכה.

שלטון האימה הסתיים לאחר עריפת ראשו של רובספייר בתאריך 28/7/1794.

עוד נערפים מפורסמים היו 16 נזירות שסירבו להישמע למועצה האזרחית והובאו לגרדום בעודם מזמרות מזמורים וכן בעלה הראשון של ג'וזפין אשתו של נפוליאון.

השאירו תגובה