ליון, צרפת: אוכל, תרבות, קניות (וגם טיסה ישירה…)

ליון צרפת
ליון צרפת
ליון, צרפת. צילום: אריאלה קרולי
כתבה וצילמה: אריאלה קרולי

השפה הצרפתית

כדאי לדעת קצת או הרבה צרפתית (או להיות מאד סבלניים) ולהכין שיעורי בית היטב כי אנגלית היא ממש לא שפה מדוברת בליון. האנשים מאד אדיבים אבל פשוט לא יודעים אנגלית.

בטחון אישי

העיר נעימה ושקטה. גם בערב ובלילה האוירה בטוחה. המקומות מוארים ויש תחושת בטחון מלאה. לא ראיתי כייסים אבל כמובן צריך להיזהר כמו בכל מקום.

טיסות

מרחק ארבע שעות טיסה מכאן. רק שתי חברות טסות ישירות לליון – איזי ג׳ט וטרנסאוויה. בהלוך טסתי איזי ג׳ט ובחזור טרנסאוויה, בגלל התאריכים שלא חפפו בין שתי החברות. הקונספט חדש לי אבל האמת, היה מצוין. טיסות נוחות, שירות נעים, שום תקלות ואירועים לא נעימים.

יחד עם זאת, כשמשלבים שתי חברות צריך לשים לב למדיניות השונה של הכבודה, כי מה שעובד באחת לא בהכרח עובד בשניה… ביקשתי בנימוס, אז שלחתי עוד תיק אחד בכל כיוון, אבל אי אפשר באמת לבנות על זה. אני מניחה שכאשר הטיסות עמוסות יתכן והם נוקשים יותר.

הגעה מהשדה

התחבורה הציבורית בליון היא מדהימה בכל קנה מידה ולדעתי מובילה בעולם בזמינות ובאיכות. אבל! התחבורה מהשדה לא נכללת בהגדרה הזו.

אז כדי להגיע לעיר יש שתי אפשרויות – RHONE EXPRESS שזה אוטובוס שמגיע לתחנת הרכבת PART DIEU ומחירו כ- 16 יורו לאדם. מאחר ותחנת הרכבת לא נמצאת במרכז העיר, יש לקחת מונית או תחבורה אחרת לעיר. המוניות יקרות! לא משתלם, בייחוד עם מזוודות.

האפשרות השניה היא מונית. המוניות נוסעות עם מונה על כל המשתמע. מחיר למונית מ – 70 ועד 100 אירו לנסיעה (תלוי בשעה, במיקום בפקקים וכו'). אפשר להזמין אובר שאמור להיות קצת יותר זול, אבל שלי לא הגיע או שהגיע ולא מצאתי אותו. העזתי וסגרתי מחיר נמוך יותר מראש עם הנהג והזמנתי אותו גם בחזור. כדאי לנסות.

כאמור, מחיר המונית הוא טווח מחירים כי נוסעים עם מונה. עם אובר בשעות היום יכול לעלות בין 55-70 אירו. מונית רגילה יקרה קצת יותר. ניתן לסגור מחיר עם הנהג וגם לחלוק מונית עם עוד נוסעים שמגיעים אתכם בטיסה ומשתכנים קרוב. זה עובד…

העיר עצמה

העיר העתיקה של ליון היא מין חצי אי בין שני נהרות במזרח ובמערב. הכיכר המרכזית היא PLACE BELLCOUR וזה האיזור לגור בו אם רוצים להיות זמינים ונגישים לכל דבר.

חלק ניכר של העיר הוכרז כאתר שימור של אונסקו ורובה מדרחוב, המון מסעדות, בתי קפה וכמובן רחובות על רחובות של קניות.

כדאי מאד לקחת סיורים מודרכים (להזמין מראש באמצעות לשכת התיירות המקומית או באמצעות חברות שעושות סיורים באנגלית) של העיר העתיקה ושל הרובע היותר אומנותי שנקרא CROIX ROUSSE.

הסיורים מתארים את ההיסטוריה של העיר וכוללים כניסה למעברים מיוחדים בין הבתים שנקראים TRABOULES. בנוסף, יש בעיר ציורי קיר תלת מימדיים מדהימים שחלקם נכללים בסיורים. כדאי כדאי כדאי.

העיר ידועה בתעשיית המשי, אז הרובע האמנותי כולל גם אפשרות לסיורים מתאימים שכוללים גם את הנושא הזה.

קולינריה

ליון נחשבת בירת הקולינריה הצרפתית אם לא האירופאית ויש בה 15 מסעדות עם כוכבי מישלן! באופן מפתיע ניתן לאכול צהריים באחת כזו במחירים לגמרי שפויים לעומת תל אביב.

האוכל המקומי הוא אוכל מסורתי כבד ועשיר מאד שנאכל במסעדות שנקראות BOUCHON. ממליצה ללכת לאחת כזו כדי להתרשם. שונה מאד מהטעם שלנו. כמובן שהרבה לא כשר…

בנוסף, כמובן, כבד אווז בכל מקום, הרבה צדפות ומולים, סטייקים וכל מזון טעים אחר שניתן להעלות על הדעת.

אריאלה קרולי
אוכל בליון. צילום: אריאלה קרולי

גולת הכותרת, שוקולד ועוגות. כמות החנויות של שוקולד ארטיזנל ועוגות כנ״ל היא בלתי נתפסת.

אתרים

יש בעיר כמות גדולה של מוזיאונים מכל התחומים. כדאי לבדוק את האפשרות לקנות את כרטיס LYON CARD שכולל כניסה למרבית המוזיאונים בעיר.

ליון עם ילדים

ראיתי הרבה מקומות שיכולים להתאים לילדים, החל ממוזיאון הקולנוע והמיניאטורות, מוזיאון ה CONFLUENCE שהוא כמו מוזיאון הטבע והאדם בקנה מידה של זה בניו יורק, תיאטרון בובות (כנראה בצרפתית…). יש גם רכבל שעולה לאחת הגבעות, שיט בשני הנהרות המקיפים את העיר, קרונית שנוסעת בשכונת CROIX ROUSSE ועוד.

יכולתי להמשיך ולכתוב אבל אשאיר אתכם עם טעם של עוד..

השאירו תגובה