14 סיבות לעזוב הכול ולצאת לטיול או רילוקיישן במדינת ג'ורג'יה, ארצות הברית

אלפרטה

מזג האוויר

כשאתם בוחרים יעד, בדרך כלל תעדיפו מקום עם מזג אויר נוח. למקומות שלא צריכים יחסי פרסום ושיווק כמו ניו יורק יש את האמפייר סטייט בילדינג, סנטרל פארק, הסוהו, גריניץ וילג ועוד מיליון אטרקציות אבל מזג אויר קיצוני למדי בחורף ולפעמים גם בקיץ. אטלנטה וג'ורג'יה מתפארות באטרקציה מרכזית אחת והיא מזג אויר נעים כל השנה. בקיץ טמפרטורות ולחות של תל אביב, בחורף קריר עד קר כמו בהרי ירושלים ולא מעט ימים של אפס מעלות (כאן קוראים לזה 32 מעלות, פרנהייט). הצ'ופר שמקבלים המקומיים זה גשם שמתחלק באופן שווה על כל חודשי השנה, עם עדיפות קלה לחודש יוני, דווקא. ההוריקנים שפוגעים בפלורידה או בדרום קרוליינה, כלומר באיזורי החוף לא משפיעים על פי רוב על האזור הזה והנה לכם גן עדן מקומי לפחות מבחינת מזג האויר. תכינו את הבגד ים. 

עצים

בחיים לא ראיתם כל כך הרבה. כמובן שגם הבתים עשויים מעץ, לפחות מחוץ לאטלנטה אבל גם בעיר עצמה לא חסרים.

נדל"ן

בואו נעזוב רגע את סוגיית הנדל"ן הארץ ישראלי ונדבר (שוב) על ניו יורק. במחיר של חדר במנהטן, לפעמים אפילו רק חצי חדר, תוכלו לקבל בפרברים שמצפון לאטלנטה, היכן שלא מעט ישראלים גרים, בית בן שתי קומות, חצר ענקית ושטח בנוי של 200 עד 300 מטר רבוע. הנדל"ן הוא נקודת משיכה משמעותית גם להרבה ישראלים שעוסקים בתחום ובעיקר כאלה שהגיעו לכאן מעט אחרי שנת 2008 והמשבר הגדול שהוריד את המחירים לריצפה. לא מעט ישראלים שחיים כאן כבר יותר מעשור מצויידים כיום במספר יפה של בתים ונכסים שאותם הם משכירים לנופש או שוכרים רגילים. מצד שני, יש ישראלים שיכולים לספר על השקעות שעשו מרחוק כאן באיזור ועל נכסי פח שרכשו והפכו להשקעה כושלת. כן, גם במקומות כאלה יש מי שיודע לנצל את המצב.

אז אטלנטה מתפתחת יפה והמחירים עולים, אבל את מחירי מנהטן לא רואים אפילו באופק הכי רחוק כך שג'ורג'יה היא עדיין הזדמנות. 

גיוון אתני

הודים, יפנים, ג'מאייקנים, ונצואלנים, אתיופים, ישראלים, מכסיקנים, עוד מכסיקנים, אפילו עוד מכסיקנים, ניגרים, בריטי אחד או שניים, גרמנים, פרסים, ברזילאים. כולם כאן. זה לא איפיון ייחודי למדינת ג'ורג'יה דווקא אלא לארצות הברית כולה אבל הקירבה לפלורידה ולקהילה ההיספנית שם כמו גם ההגירה של שחורים מצפון לדרום, חזרה למדינות הבית ולמשפחות בעקבות מחירי המחייה הגבוהים בניו יורק ובוושינגטון הופכת את המדינה הדרומית הזאת למעניינת עוד יותר מבחינה דמוגרפית.

פארק אליס, אגם לניר
פארק אליס, אגם לניר. פעילות יום העצמאות לישראלים

נחמדות אתנית

אין באמת מושג כזה, אבל תתכוננו לשמוע הרבה Thank you ו- Excuse me ו- How you're doing? כאן בדרום. כבר אמרנו שפה זה לא ניו יורק ובמקרה הזה, זה לגמרי לטובה. אנשי הדרום גם ינופפו לכם לשלום, אפילו אם אתם זרים, יתנו לכם ספייס ובכלל יגרמו לכם להרגיש קצת פחות את הניכור של הערים הגדולות.

כשזה מצטבר, יום אחרי יום, תגלו שאתם מתחילים להתמכר לתחושה הנעימה של לברך זה את זה ברחוב, לשאול מה נשמע (גם אם לא מצפים לתשובה כנה או לתשובה בכלל) ולתת לאחרים לעקוף אתכם בתור בסופר או ברמזור. זה צובע את הימים בצבע נעים יותר עד כדי שאתם לא מצליחים להבין איך יכולתם לחיות אחרת.

רק שעתיים טיסה מניו יורק

ואם אתם אוהבים לנסוע במכונית אז רק 14-16 שעות של נהיגה. לא משהו שאנשים שגדלו כאן נמנעים ממנו או פוחדים ממנו. 

הייטק וישראלים

חברות הייטק ומשפחות ישראליות שהגיעו לרילוקיישן מטעמן כבר נמצאות פה יותר מעשור. החל מחברת אמדוקס שהביאה לפה את החלוצים ועד לייבפרסון מרעננה ועוד חברות אחרות. אלפי ישראלים גרים בסך-הכל בשכונות שמצפון לאטלנטה, בעיקר, אבל גם באטלנטה עצמה. שכונות, יותר נכון ערי פרברים עם שמות כמו אלפרטה, johns creek, רוזוול, קאמינג ואחרות הן הבית שלהם. יש גם בית חב"ד חדש וגדול שנמצא בג'ונס קריק ומרכז גדול של ג׳יי סי סי בעיר שנקראת דאון וודי. פה ושם מגיע גם אמן מישראל להופיע בבית קפה מקומי ובכל יום עצמאות בפארק אליס שבאגם לניר נערך פיקניק לישראלים. כל השאר הוא יוזמה מקומית של הישראלים עצמם, לפי הצורך והעניין. 

כל הדרכים מובילות… לאנשהו

מג'ורג'יה אתם יכולים לקחת את האוטו ולנסוע לארבע רוחות השמיים ובכל כיוון תמצאו אטרקציות. אם תיסעו מערבה תגיעו לאלבמה, בכיוון דרום מחכה לכם עיר הנופש דסטין וכמובן פלורידה ומיאמי. במזרח ערי חוף כמו סוואנה, צ'ארלסטון ושרלוט ומצפון הרבה טבע והרים ומדינות כמו צפון קרוליינה וטנסי. זה אומר המון אפשרויות של נסיעה בסוף השבוע, מבלי לחזור על אותה הדרך פעמיים. 

מעבר חציה באטלנטה
מעבר חציה באטלנטה

משכורת

אם הזכרנו את ניו יורק, והזכרנו את ניו יורק, באטלנטה מרוויחים פחות מאשר בצפון אבל ביחס לעלות המחייה ובהשוואה להרבה מדינות חזקות באירופה, למשל, המצב טוב, אפילו טוב מאוד. 

חווית הנהיגה

חווית הנהיגה בדרום רגועה למדי. זה לא שאנשים נוסעים לאט כמו שהם נוסעים בשקט. אם תתמהמהו ברמזור, לא יתנפלו עליכם מאחור. מערכת הכבישים טובה וזה גם בגלל העובדה המשמחת או הבלתי משמחת, תחליטו אתם, שמערך התחבורה הציבורית חלש מאוד. האמריקאים בדרום מעדיפים תמיד את הרכב הפרטי וזה קשור גם בצורך שלהם להיות מנותקים מההמון ולשמור על ערך הנכסים בפרברים. תוכניות של רכבת מאטלנטה לתוך ערי הפרברים בצפון לא מתקדמות כפי שההיגיון מבקש, ככל הנראה בגלל התנגדות מסוג זה. 

על הכבישים הארוכים תראו הרבה מכוניות ספורט שבמקומות אחרים בעולם נחשבות אקזוטיות. גם טנדרים גדולים בהתאם לסגנון החיים האמריקאי הדרומי.

למי שמעדיף להימנע מנהיגה ולהשתמש רק בתחבורה ציבורית, אולי ג'ורג'יה היא לא המקום הנכון. 

איקאה

יש פה. באמת.

דת ומדינה

אי אפשר להבדיל בין אדם דתי לחילוני בג'ורג'יה. כולם מתלבשים אותו הדבר ואין לדתיים פה סממן זיהוי חיצוני כלשהו. מכיוון שגם הדתיים נוסעים פה בשבת, כלומר ביום ראשון, הדרך היחידה לגלות היא לראות מי נכנס לחנייה של הכנסייה הקרובה. גם בבתי הספר אין הוראה של נושאים דתיים, במכוון. 

חינוך

מערכת החינוך יכולה להשתנות מאוד ממדינה למדינה וגם מעיר לעיר ומאזור לאזור. לכל האיזור שצפון לאטלנטה יש שם טוב מבחינת החינוך. כיתות קטנות יחסית של עד 25 ילדים ומתקנים שמציעים הרבה ספייס לכל אחד. שימוש מוגבר בטכנולוגיות כמו אפליקציות ללימוד מתמטיקה ואנגלית וגם הרבה תקשורת וביקורת בין המורים וההורים. הרבה סטטיסטיקה לגבי הישגי הילדים מוצעת למי שמתעניין מרמת בית הספר ועד המחוז והמדינה, כולל השוואות בין הישגים של ילדים היספנים לשחורים ולבנים. 

בשונה מישראל, הילדים נכנסים מדי שנה לכיתה בעלת הרכב תלמידים חדש. 

תיירות

כאמור, בהשוואה לערים כמו ניו יורק, טוקיו, פריז, רומא, פראג (ועוד מאה שמות כאלה) לאטלנטה אין הרבה מה להציע ורוב הישראלים שיגיעו לכאן יעשו זאת כדי להתראות עם משפחה או חברים או לבדוק אפשרות מעבר מקצועית. ועדיין, אם תגיעו לכאן לחופשה בת שבוע או שבועיים תוכלו ליהנות מהשקט, משינוי האוירה וגם מאינספור אפשרויות טיולים באזור, למשל לאגם לניר, אגם מלאכותי קטן (בגודל של הכנרת) שנוצר על ידי הצבא האמריקאי בשנות החמישים, כולל חופים ופעילויות ספורט ימי ונמצא כשעה עד שעה וחצי נסיעה מאטלנטה. העיר הלן, מרכז תיירות בסגנון בווארי גרמני וגטלינבורג שנמצאת קצת יותר רחוק אבל מפותחת יותר לתיירות ומתבססת על אותו רעיון. סוואנה המקסימה שנמצאת לחוף האוקיינוס, ארבע שעות מאטלנטה ואם כבר התרגלתם לנסוע ארבע שעות, אז גם צ'ארלסון, אשוויל (צפון קרוליינה), שארלוט ועוד…

אשוויל, צפון קרוליינה
אשוויל, צפון קרוליינה

השאירו תגובה