טוויסט מפתיע לטיול ביוון

טיול ליוון

כשחושבים על חגיגה יוונית בוודאי נשמעות הצלחות המתנפצות לצד קריאות ה"יאסו", בכוסות נמזג האוזו ועל השולחן מוגשת מיטב התוצרת הטריה, המוכרת והאהובה של המטבח היווני. אבל כאשר מדברים על טיול ג'יפים ביוון, החגיגה מקבלת גוון וצליל אחר. שבעה ימים ושישה לילות בכדי לחוות את עומקה הססגוני של הארץ הים תיכונית, אז שנתחיל? 

סלוניקי ומטאורה

סלוניקי פנינה מודרנית בצפון יוון המציעה שפע של חיי תרבות ופנאי היא התחנה הראשונה בטיול, בה מתארגנים, מקבלים את הג'יפים ונוסעים אל עבר מטאורה – אתר מורשת עולמי במחוז תסליה. שם נתגלו שישה עמודי סלע תלולים אשר עליהם נבנו מנזרים בתקופת ימי הביניים. הנוף הנגלה לעיניים חושף את הרי פינדוס וצוקיו ושפע של חורשות עצים לנוח בהן, לחוות וליהנות מרגע אחד שמתמזג עם טבע כל כך מפתיע וקרוב. סיור רגלי בין המונוליטים האדירים וסיום הערב במסעדה יחתמו את היום הראשון של הטיול. 

שוויץ של יוון 

עם היקיצה אל נופיה המרהיבים של מטאורה ממשיכים לטיול באגם מרהיב בשם פלסטירה, המזכיר את נופיה הבראשיתיים של ניו זילנד. משם עולים אל עבר חבל אגרפה, החבל "הלא רשום" המגיע עד לגובה של כאלפיים מטרים ומסמל את תחילת הרי הפינדוס. הנסיעה המפותלת לאורך החבל, מגלה שפע של מפלים קטנים הנשפכים אל נהר האגרפיטוס, גשרים מעל ערוצי נחל וכפרים ציוריים. את היום מסיימים במקום קסום הנקרא קרפניסי הממוקם בגובה של תשע מאות ושישים מטרים מעל פני הים ומוקף בפסגות הרים. האזור מכונה "שוויץ של יוון" ומציע בכפריו לינה מקומית וחוויה קולינרית איכותית. 

חלידונה והנופים האדירים 

יוון לפתע נשמעת שונה מהצפוי, קולות השירה והצחוק מתחלפים ברחשי עצי האשוח ומימי נהרות קרפניסיוטיס וטריקריוטיס הזורמים למרגלות הר חלידונה. זה הזמן לצאת לפיקניק לצד הנהר, להאט את הקצב ולהתחבר לטבע הפועם בלב הפנינה הים תיכונית. את היום מסיימים בתצפית אל עבר הגשרים של אגם קרמסטון, ביקור בכפר נחשים וחגיגה קטנה בטברנה מקומית. 

עולים אל הפסגות 

היתרון המובהק של טיול ג'יפים ביוון הוא היכולת לטפס אל הפסגות ולנוע בדרכים פתלתלות ועקלקלות. אחת מהן היא הר קליאקודה המאופיין ב"אוכף" מושלם, ההר מתנוסס לגובה של כמעט אלפיים מטרים מעל פני הים וגם הוא מציע תצפיות מרהיבות אל עבר נהרות וטבע חי ופועם. ביום הרביעי לטיול נוסעים באמות מים, שם חוקרים מקרוב את מפלי הגשם הנצחי ופוסעים בין סלעים צבעוניים, מפלים קטנים ובריכות. בתום הטיול הרגלי ממשיכים הלאה אל דרך ציורית נוספת המובילה אל הכפר קסטניה, שם לנים וסועדים בטברנה מקומית. 

רכסים וקניונים  

שני ימים מיוחדים מוקדשים לביקור בקניון העמוק בעולם, גם כאן הדרך היעילה לחוות את הטבע היא באמצעות הג'יפ. בין טיפוסים בין ההרים, חציה של הרכס הגדול וגלישה אל עבר חוף הים, נעבור בעיר יאנינה, שם נבקר בבית הכנסת המקומי ונתוודע לקהילה היהודית המקומית. משם נמשיך אל הכפר בו נלון אל עבר ההרפתקה המרגשת ביותר, קניון ויקוס.

קניון ויקוס

מצוק בגובה של תשע מאות מטרים אנכיים שעל פי ספר השיאים של גינס נחשב לקניון הצר והעמוק בעולם. במקום ישנה זרימת מים קרירים לאורך כל השנה והוא מציע נוף אלפיני עם פסגות מושלגות בחורף וכה שונות מהנוף היווני הקלאסי. היום מזמן גם ביקור בכפר הציורי פפינגו בעל מזג האוויר הקריר, ביקור בבריכת הכובסות ובגשרים של קיפי וסיום בארוחה אותנטית באחד מהכפרים המקומיים. ביום האחרון של הטיול שבים אל סלוניקי, אך לא לפני שחוזים בתצפיות נוספות אל חבל איפורוס ורכסיו. את השעות האחרונות משאירים לרכישת מזכרות וביקור בכפר מצובון. 

לסיכום, יוון, היא מיתית בנופיה כמעט כמו האגדות שלה. מעבר לחופים לבנים ומים בגווני הטורקיז, טברנות מסורתיות, היסטוריה עשירה וחופשות "בטן גב", היא מציעה לאלו שיבקשו לעצמם ולו לרגע קט חיבור אל הנופים היפים והמרהיבים בעולם – חבלי ארץ ירוקים, מטעי זיתים, עמקים ופסגות, נוף אלפיני, אגמים ומפלים וחוויה אותנטית חברתית וקולינרית לשוחרי ההרפתקאות. על מנת לחוות את חבל ארץ זה במיטבו מומלץ לעשות זאת באמצעות טיול ג'יפים ביוון בין אם באופן פרטי ובין אם כקבוצה ולהגיע למקומות, שמעטים הגיעו אליהם קודם לכן. 

השאירו תגובה