בלוג אטלנטה: חבילה הגיעה (הגירסה הפשוטה)

חבילה הגיעה

למרות שהגעתי לארצות הברית בפעם הראשונה בגיל מאוחר יחסית, 45 וחצי, ולמרות שהנחתי שיש לי איזשהו ידע בסיסי על הנעשה בארץ הגדולה הזאת, אני מודה שלא היה לי מושג שככה זה עובד. אני מתכוון לדואר. כבר כתבתי כמה מילים על נפלאות הדואר המקומי ואני חוזר לכתוב על זה שוב כי אני מרגיש שיש כאן משהו שהוא מעבר לאותו שירות שמאפשר משלוח וקבלה של מכתבים וחבילות.

אני מתכוון לכך שאתמול בערב כשפתחתי את הדלת חיכה לי על השטיחון בכניסה טלפון סלולרי. הטלפון אמנם נשלח על ידי חברת התקשורת שאליה נרשמנו כחלק מעסקת ההתקשרות ולכן המחיר שלו נקבע על שישים דולר בלבד, אבל הערך האמיתי שלו בשוק גבוה פי שניים וחצי כאן ובכלל מה שאני רוצה להגיד זה שממתי לעזאזל משאירים טלפון נייד בכניסה לבית בלי אפילו לדפוק על הדלת או לבקש חתימה? החלקתם על השכל?

בפעם האחרונה שקיבלתי טלפון נייד בארץ, דרך חנות אמזון גרמניה, זה הגיע עם שליח רשמי שבדק שאני תמיד נשאר אני, תמיד נשאר אני ולא במקרה איזה נוכל שאוסף טלפונים ברחוב כדי למכור אותם אחר כך במחיר מופקע. הצגתי תעודת זהות או רישיון או מה שזה לא היה, אולי תעודת לידה שמראה שבאמת נולדתי בבילינסון, וקיבלתי את הטלפון לידיים. הכי טבעי, הכי רגיל.

אם אתה ישראלי, זאת אומרת. ורגיל לזה שהכי טבעי זה להזדהות, להציג תעודה, להיבדק בטחונית, להוכיח שאתה חף מכל חשד, אשמה או פשע.

וככה שאלתי את עצמי, מה האמריקאים יודעים על זהות ונוכלות שאנחנו לא יודעים. לא חסרה באמריקה פשיעה ורמאות ויש בטח לא מעט תחומים של הז'אנר שאנחנו הישראלים עוד לא נגענו בהם, וטוב שכך. אז איך הם יכולים להשאיר לנו ליד הדלת, מאז שבאנו לפה, מכונת קפה אחת, טלפון סלולרי, ג'ינסים של אמריקן איגל, כוס קפה קטנה בתוך אריזה ענקית (אשתי היתה צריכה בדחיפות עוד אחת), כובע וכפפות לילד, נעלי ספורט ועוד איזה פריט או שניים?

אוקיי, תפסתם אותי, יותר מפריט או שניים. אבל אנחנו עדיין לא מכורים לגמרי לשיטה, כמו השכנים שלנו.

במילים אחרות, איפה הגזלן עם הטנדר שעובר בין הבתים ומרים את כל דברי הערך שמונחים ליד הדלתות בזמן שבעלי הבתים בעבודה או בקניות?

התשובה הראשונה עונה על הרבה קושיות שקשורות בארצות הברית וזה המרחב, או המרחבים, או המרחבימים כי יש פה כל כך הרבה מהם. בבניין דירות בצפון תל אביב (או בלוד, אם אתה בקטע של סטריאוטיפים), חבילה שמונחת ליד דירה מספר 6 יכולה להיעלם עם הדייר שגר בדירה מספר 9, למשל, מבלי שמישהו יבחין בכך. זה נכון גם לגבי עוברי אורח או אורחי הדיירים שחלפו בחדר המדרגות. לא בדקתי עדיין אבל אני יכול לנחש שגם בניו יורק סיטי לא זורקים לך את הטלפון הסלולרי החדש שהזמנת ליד הדלת והולכים.

אבל ההסבר היותר מעניין לדעתי הוא זה ה-פסי-כו-לו-גי, כמו תמיד. אם אני חברת הטלפונים ששולחת מכשירים ללקוחות שלה בדואר ושלחתי מאה מכשירים יקרים, כמה מתוך המאה יחזרו אלי אם התלונה, לא קיבלתי את המכשיר? לקוחות שירצו לנצח את השיטה ולחגוג עליה יוכלו לקבל שני טלפונים במחיר אחד בכל פעם שיגידו שהמשלוח לא הגיע.

הרצון לחפש איפה אפשר לדפוק את המערכת בדרך כלל משיג תוצאות יפות בשטח, לא רק בגלל שהמערכת נדפקת חזק אלא גם בגלל הנטייה שלה – של המערכת – לדפוק בחזרה. לא קיבלתם את הטלפון שלכם? אין בעיה, בפעם הבאה תלכו, כמו כולם, לסניף הדואר, תספרו למכונה האוטומטית בכניסה שהזמנתם תור דרך האפליקציה, תשבו בכל זאת לחכות איזה רבע שעה, תציגו תעודת זהות וספח לפקיד או לפקידה, תחייכו, ורק אז תוכלו לעשות את הדרך חזרה הביתה עם הקנייה המאושרת.

בשיטה האחרונה כולם נדפקים חוץ מתעודות הזהות, מסמכי החתימה, ההרשאה ויפויי הכוח. איך? החברות מקבלות פחות הזמנות, כי למי יש חשק עכשיו להתחיל להיגרר לסניף של הדואר בשביל איזו חולצה או סיר נירוסטה במבצע, האזרחים – אנחנו כלומר – קונים יותר בחנויות פיזיות שבהן אי אפשר להשוות מחירים לחנויות אחרות ואפילו הדואר נדפק עם הצורך לשלוח הודעה ראשונה והודעה שנייה ואזהרה שלישית וכל מיני כאלה.

אסיים עם ציטוט הוראות ההפעלה של המשחק חבילה הגיעה של אפריים קישון שבעצם אמר את זה ברור יותר, גם אם במעט מבטא הונגרי, כבר בשנות השישים של המאה שעברה.

"…כאשר מגיעה חבילה מחו"ל. על מנת להשיגה, על השחקן לנוע במשעול מתפתל של בירוקרטיה כדי להשיג ממיטב תעודות ישראל. ייתכן שיהיה עליו להשיג תעודת יושר מהמשטרה (שבה נאמר כי "מחזיק התעודה הוא בסדר גמור"), וייתכן שיזדקק לתעודת זהות, ולשם כך יצטרך קודם כול להצטלם – ולשם כך יצטרך להסתפר קודם לכן. ייתכן שיישלח לפארק על מנת להמתין קמעה, וכך הלאה. לאחר שיצטייד באוסף אישורים חלקי (שהרי כל השחקנים מתחרים ביניהם על השגת החבילה), עליו להגיע לנמל, ולהצטייד לפני כן באישור כניסה לנמל. ייתכן כי אוסף התעודות לא יספיק גם שם, ושהוא יתבקש באחד המשרדים להביא תעודה אחרת (תעודות נוספות שהונפקו במשחק: אישור נישואין של סבתא, תעודת לידה, פנקס מילואים, דרכון, אישור על תשלום מס הכנסה ואישור על חיסון נגד כלבת). אם עבר את כל התחנות – הוא נדרש לשלם מכס. במקרה שאכן יש בידיו הסכום המתאים – החבילה בידו והוא מוכרז כמנצח."

השאירו תגובה