זינוק במספר הפניות של ישראלים בבקשה לבדיקת זכאות לדרכון פולני

US Department of Defense

יום עצמאות שמח לפולנים או לפחות לאלה מביניהם שמתעניינים בנסיעה לארצות הברית. סוכנות הידיעות UPI מדווחת כי החל מיום שני האחרון מצטרפת פולין לתוכנית שמאפשרת ויתור על ויזה לצורך כניסה לארצות הברית. פולין היא המדינה הראשונה מאז שנת 2014 שמצורפת לתוכנית, זאת לאחר שעמדה ביעד של פחות משלושה אחוזי סירוב לבקשות ויזה ממדינה זו. בשנת 2006, לדוגמה, סורבו רבע מסך הבקשות שהוגשו לשגרירות האמריקאית ברחבי פולין. 

בארצות הברית ציינו כי הכללת פולין בתוכנית היא הוכחה ליחסים המיוחדים שקיימים בין שתי המדינות, לחברות ולשיתוף הפעולה הקרוב. בממשל האמריקאי הוסיפו כי הם מצפים להמשך העבודה עם הממשלה הפולנית במטרה להעמיק את שיתופי הפעולה הביטחוניים וגם להפוך את הכניסה לארצות הברית קלה יותר עבור הפולנים. בשנת 2017 נכנסו לארצות הברית 23 מיליון איש ללא ויזה ועל פי הערכה הוציאו סכום מצטבר של 190 מיליארד דולר.

מי שחתם על ההיתר הראשוני שאיפשר את כניסת פולין לתוכנית היה דונלד טראמפ, כבר ב-4 באוקטובר וכאמור החתימה הזאת נכנסה לתוקף השבוע.

לכל החלטה מסוג זה יש היבט פוליטי ובפולין הזכירו השבוע את התמיכה המקומית בארצות הברית, תמיכה שהתבטאה בהשתתפות פולין במלחמות עיראק ואפגניסטן ובתמיכה בארצות הברית באומות המאוחדות כמו גם באירוח הועידה המזרח-תיכונית בפברואר האחרון. ההתקדמות באה גם על רקע הצבתם של אלף חיים אמריקאים נוספים על אדמת פולין.

גם ביקורות נשמעות בפולין על המחיר שהמדינה היתה צריכה לשלם כדי שהפולנים לא יצטרכו לעמוד בתור בשגרירות האמריקאית על מנת לקבל ויזה. מרצה באוניברסיטת וורוצלב טען למשל כי הפולנים רכשו מטוסי F-35 מתקדמים שהם כלל לא צריכים, כדי להשיג התקדמות בנושא זה, לאחר המתנה של עשרות שנים.  

בשנת 2020 צפויה חברת אמריקן איירליינס להשיק את הקו הראשון משיקגו לקראקוב ובכיוון השני חברת לוט הפולנית תגדיל את מספר מושביה בטיסות לארצות הברית ב- 20%.

ואיפה ארצות הברית וממשל טראמפ בתור ידידיה הגדולים של ישראל? הישראלים בינתיים ימשיכו לחכות בשגרירות האמריקאית ולהגיש בקשה לויזה. אבל מי שעבורם ישתנה המצב הם אזרחים ישראלים שטרחו והוציאו אזרחות פולנית בשנים האחרונות. למעלה מ- 30,000 ישראלי בעלי רקע פולני נעזרו מאז שנת 2004 במשרדי עריכת דין לצורך השבת הזכויות המשפחתיות שלהם.

במשרדים הללו נרשם זינוק במספר הישראלים שמעוניינים לברר האם הם זכאים להוציא דרכון פולני בעצמם וזאת כאמור אל מול התחזקות מעמדו של הדרכון עם קבלת פולין לתוכנית החדשה.

נדל״ן פולין

השאירו תגובה