הצעה לסיור: מוזיאוני הוותיקן בעברית

סיור בוותיקן
עולם בתוך עולם בתוך עולם…. כך תרגישו כשתיכנסו למדינה הקטנה בעולם, מאחורי החומות הגבוהות מסתתרים אלפי שנות היסטוריה ושלל רב של אוצרות. גם אם אינכם חובבי אמנות מושבעים, המקום המיוחד הזה יפתיע בעוצמתו. לא צריך דרכון, רק נעליים נוחות וביגוד צנוע.

מוזיאוני הוותיקן, אתר חובה ברומא, עצום וגדול, מכיל את אחד מאוספי האמנות החשובים והגדולים בעולם. לכן, קל ללכת בו לאיבוד .. כדי ליהנות מהמוזיאונים צריך להשלים עם זה שלא ניתן לראות את כולם, בוודאי לא ביום אחד. במוזיאון יש 'רק' כ-70,000 מוצגים חשובים ויותר מ-1400 חדרים ולכן כדאי להתמקד רק בחלק משלל האפשרויות, הפריטים המעניינים והחשובים מכל.

סיור מודרך בוותיקן

הסיור המלווה בהדרכה, ייקח אתכם למחוזות אחרים, לא עוד מוזיאון בו הולכים בין אלפי מוצגים, ומנסים לעקוב אחר האודיו גייד עם קריינות משמימה, אלא נתיב הליכה בתוך ההיסטוריה, סיפורים מרתקים על אנשים, יצרים, תככים, אמנות וכל מה שביניהם. המדריך יוליך אתכם בתוך מבוך הארמונות, יתווה את הקשר בין המוצגים החשובים ביותר לעיצוב ערכים אוניברסליים של אסתטיקה ויופי ואיך כל אלו קשורים אליכם.

בסיור שאורכו כשלוש שעות תוכלו לחקור את מיטב האוצרות של המוזיאון ובזיליקת סאן פייטרו (פטרוס הקדוש) הבזילקה המרשימה הצמודה למוזיאוני הותיקן. הסיור ערוך כך שיעורר גם נוער וילדים להתעניין ולשאול שאלות. בסיור שמתקיים בעברית, האמנות משמשת שפה חזותית להבנה מהי תרבות וכיצד התפתחה לאורך ההיסטוריה.

כדי לעורר את דמיונכם הנה מעט עובדות על קריית הותיקן:

קריית הוותיקן, היא המדינה הקטנה בעולם, פחות מחצי קמ"ר. מדינה בעלת שלטון של מונרכיה נבחרת, עם האפיפיור העומד בראשה. המדינה עצמאית כולל מטבע משלה, דרכון לאזרחיה (פחות מאלף איש) ודגל משלה. המדינה מתקיימת ללא מיסוי, בעיקר מתרומות, מדמי הכניסה למוזיאונים וממכירת מזכרות.

קריית הוותיקן היא כל מה שנותר מהטריטוריה הרחבה של מדינת האפיפיור. במהלך השנים, טריטוריה זו השתנתה במידה ניכרת. מדינת האפיפיור הוקמה ב 756 לספירה עם "מתת פפין" – מסמך שניתן ע"י השליט פפין אביו של קרל הגדול – משליטי אירופה הגדולים מלך לומברדיה ומלך הפרנקים.

בפועל, האפיפיורים היו שליטי רומא והמחוז הסובב אותה, מאז נפילת האימפריה הרומית ונסיגת הכוח הביזנטי באיטליה. האפיפיורים בתפקידם החילוני שלטו בחלקים של חצי האי האיטלקי במשך יותר מאלף שנים עד אמצע המאה ה -19 כאשר אז, אזורים נרחבים ממדינת האפיפיור נתפסו על ידי ממלכת איטליה המאוחדת. ב -1870 צומצמו השטחים עוד יותר כאשר רומא עצמה סופחה לאיטליה.

קריית הוותיקן, היא המדינה הקטנה בעולם, פחות מחצי קמ"ר. מדינה בעלת שלטון של מונרכיה נבחרת, עם האפיפיור העומד בראשה. המדינה עצמאית כולל מטבע משלה, דרכון לאזרחיה (פחות מאלף איש) ודגל משלה. המדינה מתקיימת ללא מיסוי, בעיקר מתרומות, מדמי הכניסה למוזיאונים וממכירת מזכרות.

האפיפיורים סירבו להכיר בסמכותה של ממלכת איטליה, והוותיקן נשאר מעבר לשליטה הלאומית האיטלקית. האפיפיור פיוס התשיעי הכריז על עצמו כ"אסיר בוותיקן ", ובמשך כמעט 60 שנה סירבו האפיפיורים לעזוב את הוותיקן ולהיכנע לסמכותה של ממשלת איטליה. כאשר חיילים איטלקים נכחו בכיכר סנט פיטר, האפיפיורים סירבו אפילו לתת ברכות, או להופיע מן המרפסת המשקיפה על המרחב הציבורי.

רק ב 1929 נפתר הסכסוך בין האפיפיורות וממשלת איטליה. מוסוליני, ראש ממשלת איטליה, חתם על אמנה בשם המלך ויקטור עמנואל השלישי. חתימת ההסכם איפשרה לוותיקן להתקיים כמדינה ריבונית, ופיצה את הכנסייה ב-92 מיליון דולר. יותר ממיליארד דולר בכסף של היום. הוותיקן השתמש בתשלום כדי להגדיל מחדש את קופתו.

הקמת מדינה עצמאית העניקה מעמד מיוחד לקתוליות הרומית באיטליה, הכרה במלוא ריבונותו של הוותיקן וקביעת הגבולות הטריטוריאליים שלו. ב 1984 ,ההסכם תוקן על מנת להפסיק את המצב בו הקתוליות היא דת המדינה היחידה של איטליה.

המוזיאונים העצומים הנמצאים בתוך קריית הוותיקן, החלו את דרכם ב 1506 ,עם מציאת הפסל לאוקון ובניו. זיהוי הפסל ע"י מיכאלאנג'לו כעתיק, משנת 50 לפה"ס, היה הטריגר להקמת המוזיאון ולהצבת הפסל לראווה, יחד עם עוד קבוצת פסלים רומאיים ויוונים עתיקים.

הפסל עצמו מיוחד ומרגש. די להביט בפניו המיוסרות של כוהן הדת מטרויה, לאוקון, ולהבין מדוע הוא הפעים והצית את הלהבה. בעצם כך, במטרה לפאר את גדולתה של הכנסייה נולד המוזיאון החשוב, שגדל והתעצם למוזיאונים רבים.

בסמוך למוזיאונים נמצאים הבזיליקה של סאן פייטרו והגנים.

הבזיליקה של הוותיקן

בזיליקת סאן פייטרו בנויה מעל בית קברות ומערך קטקומבות רומי עתיק. בשנת 64 ,כאשר פרצה שריפת ענק ברומא, הקיסר נירון האשים בהצתה, את הנוצרים ובראשם פטרוס, תלמידו של ישו ומנהיג השליחים. אלו הוצאו להורג באכזריות רבה, בצליבה, בטריפה ע"י חיות ושריפה על המוקד. קברם של הקורבנות, אמור להיות באתר. רק במאה הרביעית הוכרה הדת הנוצרית כדת הרשמית ברומא, והקיסר קונסטנטין החל בבניית הבזיליקה מעל קברו המשוער של פטרוס.

האובליסק העומד במרכז רחבת הכיכר של הבזיליקה, הובא על ידי הקיסר קליגולה ממצרים, שם הוא נבנה לפני יותר מ-3000 שנה, עבור פרעה. הוא עשוי מאבן גרניט אדומה במשקל של יותר מ 350 טון. האובליסיק הועבר למיקום הנוכחי ב 1586 ,ומשמש כשעון שמש ענק.

בנוסף לסיור במוזיאוני הוותיקן, ניתן לבקר בגני הותיקן המטופחים וכן לעלות לכיפת הבזיליקה.

בשנת 64, כאשר פרצה שריפת ענק ברומא, הקיסר נירון האשים בהצתה, את הנוצרים ובראשם פטרוס, תלמידו של ישו ומנהיג השליחים. אלו הוצאו להורג באכזריות רבה, בצליבה, בטריפהעל ידי חיות ושריפה על המוקד. קברם של הקורבנות, אמור להיות באתר.

אם מתאים לכם מעט רוחניות, אנו מומלץ לפני הסיור בותיקן להגיע לטקס השבועי עם האפיפיור, בבזיליקת סאן פייטרו. הטקס המתקיים כל יום רביעי החל מ-10:30 ועד הצהריים.

מה בסיור?

מוזיאון פיו קלמנטו – Clementino-Pio

האוסף הגדול ביותר של יצירות מופת מהפיסול העתיק – פיסול יווני וכן פיסול רומאי . נבין כיצד הפיסול הרומאי התפתח על הבסיס היווני והטמיע בתוכו את ערכיו הקלסיים. נראה את לאוקון ובניו ונשמע על גורלם המר. נפגוש בפסלו הרם של אפולו בלוודרה, בזאוס, הרקולס ועוד רבים נפלאים.

גלריית הציורים – Pinacoteca

מונה 18 חדרים בהם 460 ציורים, המסודרים על פי ציר זמן. נדגום את חלקם מהמיטב של קאראווג'יו המלודרמטי, רפאל, לאונרדו דה וינצ'י, ג'וטו, טיציאן, פרה אנג'ליקו ועד אומנים בני ימינו, כולם נפלאים, מהיצירות הטובות והנחשבות בתבל. 

לאוקון ובניו גלריית הפסלים ב Rotonda Sala

חדרי רפאל

חדרים אלו מכוסים בפרסקאות שהוזמנו במיוחד וצוירו על ידי רפאל ותלמידיו, מצטיינים בפרספקטיבה מרשימה, לא ניתן להישאר אדישים לעוצמה וליופי הרב הניבט מכל עבר. רפאל, המדונה מפוליניו קאראווג'יו – ההורדה מהצלב.

המוזיאון המצרי

מכיל אוסף נאה מהאלף השלישי ועד למאה השישית לפנה"ס, גופות חנוטים בסרקופגים מעץ, פסלי חיות, אלים ופרעונים, כתובות הירוגליפיות ופפירוסים. אמנות מסופוטמיה העתיקה ותבליטים מארמונות אשור.

גלריית המפות

נחלוף דרך גלריית המפות הגיאוגרפיות העצומה והמרשימה. גלריה הבאה להמחיש את עוצמתה של הכנסיה ובעבר, את השטחים הנרחבים עליהם חלשה.

אוסף האמנות בת זמננו

אוסף גדול המחולק בין 55 חדרים כולל דירת בורג'ה, מיטב האמנות המודרנית כמו וינסנט ואן גוך, פאבלו פיקאסו, מארק שגאל ועוד.

גלריה היסטורית כולל המרכבות וכלי התחבורה של האפיפיורים.

המדרגות הספיראליות (נרד בהם…)

הקאפלה הסיסטינית

גולת הכותרת של הסיור במוזיאוני הותיקן, הלא היא הקאפלה הסיסטינית ותקרתה. התקרה מורכבת מכמה סצנות מקראיות, בעיקר מחיי ישו המוקבלים לחיי משה. שווה לבדוק ולהשוות את דיוקניהם, תראו מה תגלו.

הציורים באים להנחיל את הנצרות כדרך חיים העוברת מהארצי והגשמי אל הנשגב והרוחני, וכשנמצאים שם אפשר להבין איך זה הצליח. מיוחדת ומקסימה, התקרה מפורסמת ובמיוחד החלק הקרוי "בריאת האדם", ציור שהיווה ועדיין משמש השראה לכל כך הרבה יצירות המשך, סאטירות מאויירות ואפילו פרסומות..

סודות מהקפלה הסיסטינית

בשנת 1508 כשהוצע למיכאל אנג'לו בן ה 33 לצייר את התקרה, הוא ממש לא היה מעוניין לקחת חלק בפרוייקט. הוא החשיב עצמו בכלל לפסל ולא לצייר, ובודאי לא צייר פרסקאות. למזלנו, הוא התרצה ובמשך ארבע השנים הבאות הוא בילה בציור התקרה בעמידה על פיגומים (ולא בשכיבה).

העבודה שלו היתה כל כך קשה, שהוא אפילו כתב שיר קיטורים המתאר את סבלותיו. אני יותר מדי זמן בעינוי הזה, הגוף שלי נמעך, הפנים שלי הפכו מקום מעולה לקליטת טיפות צבע נוטף ולסיום כתב: אני לא במקום הנכון, אני לא צייר.

ולמרות הכל, העבודה הושלמה ואף השתמרה באופו יוצא דופן לאורך 500 שנים, רק פיסת שמיים קטנה חסרה בפנל המתאר את נוח והמבול. הקטע הזה של הטיח נפל על הרצפה והתנפץ בעקבות פיצוץ בתחנת אבק שריפה סמוכה ב -1797. למרות מצבה הטוב של התקרה, מומחים חוששים שהוויברציה הנוצרת על ידיי תנועת הרגליים של מיליוני האנשים המבקרים בקפלה הסיסטינית בכל שנה, ממשיכה להיות איום רציני לשלמות התקרה.

ב-1564 שנת מותו של מיכאלאנג'לו נטען כי הציורים פרונוגרפיים. האפיפיור פיוס הרביעי דאג, לתוספת חדשנית של כמה עלי תאנה רעננים, כיסוי לאזורי החלציים העירומים של מיכאלאנג'לו.

בין השנים 1990-1980 עברה התיקרה הליך רסטורציה, שימור וחידוש, על ידי מומחים, הכולל המסת משקעים כמו פיח ולכלוך שהצטברו עם השנים. כתוצאה מכך הצבעים הזדככו והתבהרו.

הקפלה הסיסטינית היא יותר מאשר רק היעד התיירותי הפופולרי ביותר של בוותיקן. למעשה, היא משרתת תפקיד דתי מכריע. שם מתרחשת הקונקלווה, הטקס בו הקרדינלים בוחרים אפיפיור חדש. ארובה מיוחדת בגג הקפלה משדרת את התוצאות, עשן שחור משמעו : הבחירות ללא הכרעה, ולכן ממשיכים לדון ולהצביע. רק כאשר יוצא עשן לבן סימן שיש הסכמה וברוב של 3/2 נבחר אפיפיור חדש. הידד.

השאירו תגובה