העתיד של הנודיסטים בברלין לא נראה זוהר, אבל עדיין מבטיח

רחצה בעירום בברלין

אחת השאלות שישראלים מקדימים לשאול – אלה שבאים לבקר, לא אלה שגרים כאן – היא איפה אפשר לראות נודיסטים בברלין? שאלה לגיטימית כשבאים ממדינה חמה במזרח התיכון שתרבות הנודיזם שלה לא מתפשטת בקלות, אם בכלל. בעצם, זאת לא הפוריטניות הישראלית או המזרח תיכונית שאשמה במצב. בהשוואה לגרמניה, רוב המדינות (טוב, נוריד את סקנדינביה למשל) נחשבות לשמרניות כשזה מגיע להסרת הבגדים לגמרי.

התרבות או הדת אם תרצו שנקראת כאן FKK (תרבות גוף חופשי, בגרמנית) התחילה את דרכה אי אז במאה התשע עשרה והסיבה לא היתה דווקא הצורך של הגרמנים באקסהביציוניזם כמו ההמלצה של הרופא המשפחתי להוריד את הבגדים ולתפוס קצת שמש כדי להירפא ממחלות שונות. 

הקשר ההגייני

בעידן שבו חברות לייצור קרם הגנה מהשמש עוד לא הרוויחו מיליונים ולא יכלו לפמפם פרסומות שמסבירות כמה השמש מסוכנת, נתפס החמה כמקור של בריאות בלבד. אם מוסיפים לזה את העובדה שהשמש בגרמניה היא לא מצרך יומיומי אפשר לקבל בהבנה יתרה את הסגידה לה.

כמובן שעדויות לרחצה בעירום ישנן מהתרבות הרומית, היוונית העתיקה, המצרית ומתרבויות נוספות. רוב העולם היה נודיסט לפני שלמד להתלבש ולהתבייש.

יש גם דיעה אחרת שרואה את הקשר בין הצורך האובססיבי של הגרמנים בניקיון והיגיינה והסרת הבגדים המלוכלכים או המיוזעים. דוגמה לכך הן הסאונות ברחבי גרמניה שרובן ככולן עונות על ההגדרה הבסיסית של נודיזם או רחצה ללא בגדים. הבורדלים של ברלין – אבל בעצם בכל עיר בגרמניה – יודעים להציע ללקוחותיהם איזורי FKK. בית הזונות הגדול של ברלין, ארתמיס הוא גם מועדון FKK למרות שחשוב לציין כי הקשר הזה לא עובד בהכרח גם בכיוון ההפוך. חופי רחצה של נודיסטים אינם מקומות לפעילות מינית. הרעיון הוא להתחבר לטבע ולוותר על "התיווך" של הבגדים. כל מי שזאת השקפת עולמו יאמר לכם שרחצה בעירום בטבע היא חוויה שונה לגמרי, נקייה יותר ועוצמתית יותר. 

המזרח גרמנים שיכללו. תרבות הגוף החופשי

FKK בגרמניה
By Bundesarchiv, Bild 183-1989-0710-419 / Uhlemann, Thomas / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de,

מועדוני נודיסטים החלו לפרוח בגרמניה כבר בראשית המאה שעברה וכיום עומד מספר החברים בהערכה על למעלה מחצי מיליון. המדובר בחצי מיליון חברים שהולכים למועדונים פרטיים שבהם יש רחצה או נופש בעירום. את המספר האמיתי של הגרמנים שבוחרים להתפשט בפארק או על חוף האגם הסמוך למקום מגוריהם אפשר רק לנחש.

במזרח גרמניה התפשטו יותר

גרמניה היתה ועודנה יצואנית מצטיינת לא רק של מרצדס וב-מ.וו אלא גם של תרבות ה-FKK. בכל חוף נודיסטים שבו תנחתו, באירופה, אוסטרליה או אמריקה סביר מאוד שתשמעו גרמנית.

ישנן שתי נקודות ציון היסטוריות שמעניין להדגיש. האחת קשורה בתקופה בה גרמניה היתה מחולקת והשנייה בימי הנאצים. כאן בברלין, למשל, ממשלת מזרח גרמניה לא אסרה על הנודיזם והיה אפילו מועדון גדול של פועלים שמנה למעלה מ-60 אלף חברים וכולם מאוחדים תחת נושא הנודיזם. למעשה, בזמן שבמערב הפופולריות של הנודיזם היתה "יציבה", במזרח היא זינקה.

אחד ההסברים הוא שאנשי מזרח ברלין רצו להסיר מעצמם את המדים והסמלים הסובייטים והעירום היה דרך טובה לאפס את הזהות, להחזיר אותה למקום הטבעי והאמיתי שלה. במערב באותן שנים, התיריים הגרמנים החלו לייצא את הרעיון של ה-FKK למדינות שונות באירופה. בכל מקום שאליו הגיעו הנופשים הגרמנים הגיעה גם תרבות הנודיזם.

גם בתקופת הנאצים

בזמן הנאצים היו מי שראו בנודיסטים זן לא מוסרי במיוחד של אנשים. אחת ההאשמות כלפי הנודיסטים היתה שמדובר בכר גידול למרקסיסטים והומוסקסואלים. בסופו של דבר העובדה שרבים מחברי המפלגה הנאצית עצמה היו נודיסטים מושבעים הביאה לכך שהרייך השלישי התרכז ביהודים ובשאר אוכלוסיות שנתפסו כאיום מיידי ועזב את הנודיסטים לנפשם.

"סוף חוף הנודיסטים. מותר להמשיך מכאן רק בלבוש (או עם אף של ליצן)"

Von Dirk Ingo Franke – Eigenes Werk, CC BY-SA 2.0 de,

דווקא בתקופות הקשות של ההיסטוריה הגרמנית של מאה השנים האחרונות הצליחה תרבות הגוף החופשי לגדול. האיחוד בין מערב ומזרח למשל הכניס לא מעט מערב גרמנים להלם כשהגיעו לבקר באיזורי נופש במה שהיה עד אז מזרח גרמניה. זה כנראה היה אותו סוג של הלם שלוקים בו תיירים שנתקלים בפעם הראשונה בחייהם בקבוצה של נודיסטים שתופסת לה שמש על פיסת דשא בפארק במרכז ברלין.

אחד האיומים הבולטים ביותר שעומדים היום נגד הנודיזם בגרמניה כולה היא התיירות. לא, לאו דווקא זאת מישראל שאוהבת להציץ ולדבר על זה, אלא תיירים מכל מקום בעולם. כן, גם לאיטלקים, לפולנים ולרוסים אלה לא מראות קלים. כשהתיירות לברלין מתגברת משנה לשנה מתגבר גם החיכוך שנוצר עקב המפגש בין תרבויות שונות. בדרך כלל אלה התיירים שידם על העליונה. כשהמצלמות נשלפות והצחקוקים מתרבים פוחת איכשהו החשק של הגרמני חובב הנטוריזם להשתזף בעירום באיזורים ציבוריים.

צמצום איזור המחיה

לא רק התיירים מפרים את האיזון העדין שבין שלווה עירומה למטרד. מתרחצים בבריכה בקרויצברג התלוננו למשל לפני כשנה שנערים טורקים מרבים להציץ בהם כשהם נופשים בעירום. בקרב הציבור הטורקי רחצה בעירום אינה דבר מקובל ולמעשה גם רחצה מעורבת של נשים וגברים. את ההשפעות, לא רק מהצד הטורקי אלא גם מציבורים של אמריקאים או איטלקים שחיים בברלין אפשר לראות בצורה של המשך צמצום "איזורי המחיה" של הנודיסטים. ככל שהעיר הופכת ליותר מולטי קולטי כך הקולטורה המקומית של רחצה בעירום נסוגה.

רחצה בעירום, בכל גיל

עדיין המצב הוא כזה שברלין וערים נוספות בגרמניה הן גן עדן לחובבי הז'אנר. גם אם תור הזהב של הנודיזם נמצא מאחור, יש לא מעט מקומות שמזכירים לכולם למה גרמניה נחשבת לבירת הנודיזם. כאן בברלין אפשר למנות את פארק טירגארטן, פולקספארק פרידריכסהיין, שלוספארק שרלוטנבורג, שלוספארק פנקו ופארק טרפטו כמקומות שבהם בהחלט אפשר למצוא קבוצות של נודיסטים שנהנות משפע של בריאות הגיינית וחסרת לבוש תחת השמש. בעוד האיזורים בפארקים אינם מסומנים כשטחים לנודיסטים, בפארק טירגארטן למשל הנטייה היא להתקבץ באיזור עמוד הניצחון.

מלבד הבריכות והמועדונים הפרטיים שבהם החברות היא בתשלום, האפשרות המומלצת למי שמחפש את החוויה הטבעית היא לנסות את אחד מחופי האגמים באיזור ברלין. שני אגמים פופולריים בקרב חובבי הרחצה בעירום הם מוגלזה (Müggelsee) ו-וואנזה אבל גם טגלרזה, פלוגהאפנזה ופלוצנזה בצפון, טויפלזה וגרונוואלדזה במערב ו-לאנגרזה בדרום מזרח מסומנים היטב על מפת הנודיסטים. (קחו טיפ: נסו את אגם Krumme lanke בדרום מערב העיר)

עירום ב-מוגלזה

מוגלזה הוא הגדול באגמי ברלין עם שטח של קצת פחות משמונה קילומטרים רבועים. המקור שלו הוא נהר השפרה (וגם ההמשך שלו). בנקודה העמוקה ביותר הוא מגיע לשמונה מטרים. המיקום בדרום-מזרח ברלין מתחבר עם המסורת של ה-FKK בצד המזרחי של העיר ועד היום הוא סוג של מרכז לפעילותם של אלה שמעדיפים לרחוץ בעירום.

כדי להגיע לשם אין צורך במכונית, התחבורה הציבורית לוקחת בחשבון שהגרמנים צריכים נגישות מעולה גם לאיזורי הנופש העירוניים ואכן מאלכסנדרפלאץ תוכלו לקחת את קו התחתית U5 לכיוון Hönow ומשם עוד אוטובוס קצר (קו 169) עד לאגם. אופציה אחרת היא U8 עד תחנת הרמנשטראסה ואז שני אוטובוסים, 165 ו-169. גם רכבת ה-S-Bahn – קו מספר S3 – תקדם אתכם לכיוון. בכל המקרים מדובר במסלול של כשעה. אם בכל זאת תעדיפו לעשות את המרחק במכונית, תצטרכו כ-40 דקות להגיע. מלון מומלץ בסביבה הוא Holiday Park Rübezahl am Müggelsee

כדאי לזכור ששלטים שמראים כי הרחצה באיזור לנודיסטים אינם בגדר המלצה אלא אזהרה. פקחים יעירו לכם אם תסתובבו במקום לבושים. זיכרו שצילום של מתרחצים בעירום אינו מקובל ואף עלול לגרום לחיכוכים מיותרים. תרבות הטבע כוללת גם יחס לא אוהד למי שמשאיר אחריו אשפה. 

By unterbacher – FKK-Gelände Südstrand, CC BY 2.0,

לא הולכים לשומקום

למרות שהחיים של הנאטוריסטים (יש הרבה שמות, מה לעשות) לא הופכים קלים יותר בעולם שבו לכל אחד יש טלפון נייד עם מצלמה באיכות גבוהה, לא נראה שמדובר במין בסכנת הכחדה. הימים היפים והתמימים אולי מאחור, אבל תרבות ה-FKK, לפחות בגרמניה מושרשת מדי בכדי להיעלם לחלוטין מהמפה.

גם בעולם הגדול (והשמרני יותר) ממשיכה רוח ה-FKK להתפשט. ישנם מירוצי אופניים בעירום בערים שונות בעולם, וצעדות וטיולים משותפים וגם תחרויות ריצה. מסאן פרנסיסקו ועד לונדון, כשבכל מקום ישנם הדגשים שנכונים למנטליות ולתרבות הלוקאלית.

איך ייראה עולמו של הנודיסט כאן בגרמניה בעוד חמש או עשר שנים? נצטרך לחכות ולראות. הטכנולוגיה שמציעה רחפנים עם מצלמות היא עוד איום וכמותה ישנם עוד ועוד. התקווה היא שההיגיון הטבעי יצליח להתגבר על המכשולים שבדרך וישכנע את כולנו – אולי, יום אחד – להיפטר לכמה שעות מהבגדים, לא רק בברלין.

תגובה אחת על הפוסט “העתיד של הנודיסטים בברלין לא נראה זוהר, אבל עדיין מבטיח

השאירו תגובה