הערעור התקבל: בעלי דירה שנייה בברלין יוכלו להשכירה למטרות נופש

דירת נופש בברלין

זכויות הפרט קודמות לזכויות הציבוריות כשמדובר בנכס נדל"ני, קבע בית המשפט בברלין והתיר לבעל דירה שנייה להשכירה למטרת נופש

בית המשפט לעניינים מנהליים בברלין פסק היום בערעור שהוגש על ידי תושב חוץ שמתגורר בדנמרק ובאיטליה כי מעתה יוכל להשכיר את הדירות הנוספות שיש לו בפנקו ובפרידריכסהיין קרויצברג. העותר ביקש לשחררו מהאיסור הקיים בברלין להשכיר דירות למטרות נופש – חוק שהוחל על ידי הסנאט בתחילת הקיץ – בטענה שהוא מפסיד מכך.

בערעור פירט תושב החוץ כי יש לו דירות בברלין שבהן הוא משתמש לצרכים מקצועיים כמו גם למטרות פרטיות. בזמן שהוא אינו נמצא בברלין הוא מבקש להשכיר את הדירות כדי שלא יעמדו ריקות. החוק החדש שקובע כי דירות מגורים שהוסבו למטרת השכרה לטווח קצר, למשל דרך אתר כמו Airbnb אוסר למעשה על הסבת דירת מגורים לדירת המיועדת לשוק התיירות. מטרת החוק למנוע החרפה במחירי הדירות לשכירות בברלין וזאת עקב העדפה של בעלי דירות לייעד את הנכסים שלהן לשוק הרווחי יותר, זה הפונה אל המוני התייירים המגיעים בכל שנה לברלין.

לא משנה אם הדירה ריקה או מושכרת לתיריים

כעת מגיע השינוי. לאחר לא מעט ערעורים שהוגשו לבית המשפט זוהי הפעם הראשונה שהערעור מצליח ובית המשפט פוסק כנגד החוק הקובע כי השכרת דירת מגורים למטרת נופש בברלין הינה שימוש פסול בנכס. לדעת השופטים יש צדק בדבריו של בעל הדירות כי לא משנה אם הדירות עומדות ריקות או מושכרות לתיירים.

לא יהיה מוגזם להעריך כי אלפי בעלי דירות בברלין חיכו לפסק הדין שהתפרסם היום אחר הצהריים. המשמעות עבור רבים מהם תהיה חזרה לשוק שממנו נדחקו וניסיון מחודש למקסם רווחים מהנכס הנדל"ני שלהם.

ההחלטה מהיום יוצרת מצב אבסורדי לדעת רבים משום שלפיו בעלי דירה אחת שזקוקים לכסף ומבקשים להשכיר את הדירה שלהם לתיירים לא יכולים לעשות זאת בעקבות החוק המגביל השכרה למטרות נופש. בעלי שתי דירות ומעלה לעומת זאת יהנו מהפסיקה החדשה.

השאירו תגובה