10% הנחה על הסיור הקלאסי בברלין, בעברית, עם קוד קופון PZCW6H92

המקומות היפים ביותר בברלין: הר השטן

טויפלסברג

טויפלסברג (הר השטן) כך נקרא אחד המקומות המעניינים בברלין שבדרך כלל לא נכלל במדריכי התיירים הרגילים או לפחות לא נמצא בשורה אחת עם האטרקציות המובילות של העיר, אבל בהחלט שווה ביקור

צילום: CC by 2.0 Jussi Savolainen

ברוכים הבאים להר השטן. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר במה שהיה פעם מערב ברלין. 120 מטר של גבעה וכולה עשויה מפסולת מעשה ידי אדם. על ראש הגבעה מבנים עגולים נטושים שיוצרים אווירה של סרט מדע בידוני. השטח נמצא בניהול של חברה פרטית שנטשה את תוכניותיה לבנות במקום פרוייקט תיירותי ואילו העיריה שחשבה לקנות את המקום ויתרה בינתיים על תוכניותיה אלה.

האתר, מצפון ל-Grunewald היה החל משנות החמישים אתר פינוי של פסולת בניין והריסות מהעיר שהופצצה עד עפר במלחמת העולם. לאחר שנוצר נתק בין ארצות הברית, בריטניה וצרפת מצד אחד לבין הסובייטים מצד שני הפכה ברלין לעיר מערבית מבודדת בתוך שטח שנמצא בשליטת הסובייטים. כדי לטפל בפסולת הבניין ובהריסות הרבות היה צורך למצוא אתר במערב ברלין שיהיה מרוחק מספיק ממרכז העיר אבל לא ייקר מאוד את הוצאות שינוע הפסולת אליו. המקום שנמצא היה טויפלסברג שכמובן עוד לא נקרא כך אז.

מיליוני קוב של פסולת

מדי יום עצרו שם משאיות ופרקו את הריסות ברלין למה שהפך למיליוני קוב של בטון, אבנים, חול ושאר חומרים שלא היה להם שימוש. בסופו של דבר נוצר ההר המרשים שהפך לנקודה הגבוהה ביותר במערב ברלין מה שהזמין אליו את אנשי המודיעין האמריקאים. אלה גילו שקליטת התשדורות מהמזרח מתקבלת באיכות טובה למדי והחליטו להקים שם בסיס האזנה גדול. מכיוון שהבריטים היו אלה שהשטח היה בתחומם, החיילים האמריקאים היו מגיעים מהשטחים שבשליטתם וחוזרים אליהם לאחר שסיימו את עבודתם במקום.

Some rights reserved by deErisch

ניסיונות להקים על טויפלסברג אתרי ספורט כמו גלישה למשל, הצליחו לתקופה מסוימת בשנות השישים אולם בסופו של דבר נסגרו לבקשת האמריקאים שטענו כי הדבר מפריע לפעילות המודיעינית שלהם. כך, ממש עד לנפילת החומה, המה המקום בסוכני מודיעין שהטו אוזן לנעשה מעבר לחומת הברזל.

ששש… כאן מאזינים

אחרי איחוד גרמניה התפנה הבסיס והופסקו ההאזנות של האמריקאים לנעשה סביב (לפחות מהאתר הזה). חברה פרטית רכשה את ההר בשנות התשעים במטרה להפכו לאתר תיירות אלא שההשקעה לא הוכיחה את עצמה והפרוייקט ירד לטימיון.

מאז הועלו רעיונות שונים כמו קנייה של ההר על ידי העירייה או ייעור מחדש של הגבעה כדי לייפות אותה. נכון לעכשיו לא הוחל בביצוע של אף אחת מתוכניות אלה וכדורי הענק שבעבר איכלסו אנטנות עצומות נותרו במקום ומשוות לו מראה אפוקליפטי משהו.

למרות שהאיזור נמצא בשליטת חברה פרטית ניתן להזמין למקום סיורים מודרכים וליהנות מטיול שהוא שילוב מושלם בין נוף, טבע והרבה סיפורים על ימים אחרים של העיר ברלין. 

השאירו תגובה