המדריך הכמעט מושלם לאוכל ישראלי ויהודי בברלין

קפה שילה ברלין

מאת איתי נוביק

במשך שנים ההגדרה לאוכל יהודי בברלין הייתה מקומות ארכאיים עם קהל יעד שבוי שאין לו הרבה ברירות מלבד לאכול את מה שמגישים לו. בשנים האחרונות העיר חווה רנסנס של אוכל יהודי וישראלי שמתרומם מעל ז'אנר העוף המכובס ומציע הרבה הרבה אופציות שהן לאו דווקא חומוס.

ואם פעם המקומות שבהם היה אפשר למצוא אוכל יהודי היו כולם בשרלוטנבורג, קרוב למוסדות הקהילה היהודית, הרי שהיום הם מפוזרים בכל רחבי העיר ולא כולם כמובן כשרים. הנה הפירוט של כמה מהמקומות המרכזיים

פרידריכסהיין

על הרחוב הראשי בשכונה בתוך חנות ספרים שפעילה עוד מזמן ה DDR מסתתרת אחת המאפיות היותר שוות בעיר. רוגעלך, חלות ולחמניות חלה עם מיני מילויים והבייגלז הטובים ביותר מחוץ לאמריקה, את כולם אפשר למצוא כאן ב Fine Bageles. לורל, הבעלים והרוח החיה מאחורי המקום, יהודיה אמריקאית והמקום קרוי על שם סבתא שהיא גם המקור למתכונים של כל המאפים.

אוכל ישראלי בברלין
Photo from Google Maps by: charles Dreyer

פרנצלאואר ברג

נדמה שהכל כבר נכתב על המקום. כנען נפתחה לפני כמעט שנתיים בבעלות יהודית ערבית והיא מכינה אוכל ישראלי ואת החומוס הטוב ביותר בעיר (כפי שהם אומרים). המקום מציע מבחר גדול של מנות צמחוניות וגינה שהופכת לפופולארית ככל שמזג האויר מתחמם.

נויקלן

בצד השני של העיר, מתבסס על אותו הז'אנר בתוספת קפה מצויין וחנות תקליטים מאחור, נמצא  קפה גורדון. המקום נודע בזכות השקשוקה שלו וכמובן שגם פה אפשר למצוא פיתות בעובי הישראלי המוכר והאהוב.

שקשוקה של גורדון

שרלוטנבורג

את הגולה בקשת האוכל היהודי בברלין מייצג רוגצקי, מוסד אלמותי לדגים מעושנים שעל אף שמו, אין לו מקורות יהודיים דווקא. המקום קיים כבר למעלה מ-85 שנה ולמרות שהוא נראה כאילו הוא לא עבר שיפוץ מאז שנות השבעים, הוא נחשב המקום בה' הידיעה לדגים ומעושנים בברלין. סלמון מעושן נמכר במקום ביותר מעשר וואריציות וכולן באיכות הגבוהה ביותר. המקום לא זול, אבל שווה את זה.

Neni, הפרשנות המעושרת למזה מטבח ישראלי. המקום לא קיים הרבה שנים, אבל הוא סיפור הצלחה מהרגע הראשון. באחד הלוקיישנים הכי מוצלחים בעיר, בקומה העשירית שמשקיפה על גן החיות וטירגארטן, מציגים גישה מאוד שונה וגרמנית לשאלה מה זה אוכל ישראלי. החומוס מגיע בשלושה צבעים, הסביח פה מפורק והכל נראה קצת אחר. הבאר של המקום שווה ביקור וכדאי מאד להזמין מקום, בעיקר בסופי שבוע.

Photo from Google Maps by: שלום בוסקילה

שונברג

איבגי, מסוג המקומות שמאד נפוץ בארץ ולא קיים בכלל בברלין. מסעדת יום עם אוכל מרוקאי ביתי ותעודת כשרות, לא משהו שתמצאו כאן בדרך כלל. ממש ליד בית העיריה של שונברג (איפה שנאם קנדי את נאום ה"אני ברלינאי" המפורסם שלו) נמצא המקום הקטן הזה. המקום כשר בשרי ולכן חלב אין כאן, אבל יש פלאפל וחריף איכותי ואוכל מבושל כמו שאתם מכירים מהארץ.

מיטה

Mogg, לשעבר מוג ומלצר, דליקטסן במיקום היסטורי. הבניין שמאכלס היום מלבד המעדנייה גם גלריות מאד רציניות לאומנות ומסעדת כוכב מישלן היה בעבר בית הספר לנערות יהודיות ואייקון אדריכלי. בקומת הכניסה מצד ימין מגישים כריכי קורנדביף אימתניים מהסוג שנפוץ בעיקר במעדניות יהודיות במנהטן. המקום גם מציע עוגת גבינה מצטיינת במיוחד וכמו רוב המקומות שברשימה הוא לא כשר.

שילה, על אחד הרחובות הראשיים של מיטה, כמעט מתחבא לו המקום הצנוע הזה שהוא בית קפה חלבי וכשר שמגיש כמובן גם חומוס לצד קפה ומאפים שמיוצרים במקום. לא רחוק מבית הכנסת המרכזי ולכן מתאים בעיקר לתיירים שומרי כשרות שמבקרים באיזור.

קישור למפה


@ צאו לסיור אוכל עם איתי נוביק

"*" אינדוקטור שדות חובה

שם*

השאירו תגובה