גיל רפאל יגרום (גם) לכם להתאהב בהלסינקי

הלסינקי

זמן אישי עם גיל רפאל, מדריך סיורים בהלסינקי. גיל מתגורר בפינלנד מאז 2011, הוא אוהב ארכיטקטורה, היסטוריה, עיצוב ושענות – אחד מתחומי העניין שלו הוא שעונים. לימד עברית באוניברסיטת הלסינקי ואף עבד בשגרירות ישראל בהלסינקי ובשטוקהולם מספר שנים.

שלום גיל רפאל, איך הגעת לפינלנד?

לפינלנד הגעתי לראשונה בשנת 2009 כאשר ביקרתי את חברתי ומי שהיום אשתי. היא בת למשפחה שהקימה את הקהילה היהודית פה. בשנת 2011 עברתי לכאן והתחלתי לעבוד בשגרירות ישראל בהלסינקי. גם התחתנתי פה בבית הכנסת העתיק של הקהילה. 

מהי השאלה שתיירים ישראלים שואלים אותך תכופות ומוכיחה שזהו יעד לא מוכר לנו הישראלים?

מממ… שאלות לדוגמה? האם יש קהילה יהודית או יהודים שחיים בפינלנד. אנשים שואלים גם מה אוכלים בפינלנד ואיזו שפה הם מדברים. חוץ מזה יש גם שאלות עם הקשר היסטורי או ביחס לישראל, כמו מה פינלנד עשתה במלחמת העולם השנייה או מה היחס שלה כיום אלינו. מעבר לכך, שאלות על העם הפיני והאופי שלו, וכמובן איפה הכי שווה לבקר אם יש לך יום או יומיים להעביר בפינלנד.

מתי הכי כדאי לבוא לבקר בפילנד?

אז קודם כל תדעו שהקיץ בפינלנד הוא נפלא, ממש מושלם עם 23-29 מעלות. ירוק ונעים. מחודש יוני עד המחצית הראשונה של ספטמבר זה הזמן הכי טוב להגיע. מסוף אוקטובר ולפחות עד המחצית הראשונה של פברואר. אלה הם החודשים הקרים, החשוכים והאפורים. נקודת אור היא השבוע של חג המולד, איזור חנוכה שלנו ותחילת השנה האזרחית שאז הפינים מאירים את כל העיר ומקשטים אותה. עדיין זוהי תקופה לא פשוטה מבחינת מזג האוויר.

מה מרגש תיירים ישראלים שאוזרים אומץ ומגיעים לפינלנד?

השלג, היערות, האגמים, פירות היער הטעימים, המומינים…

המומינים?

כן, וגם השוקולד הטעים וכמובן בית הכנסת העתיק וההיסטוריה המיוחדת של הקהילה היהודית פה.

וממה הם נוטים להתאכזב?

קורה שאנשים לא מבינים את האופי הפיני שהוא מאוד מופנם ושתקני. הפינים הם אנשים מאוד טובים וישרים, אבל הם לא דברנים גדולים, לכן במהלך השנים לדעתי זה פגע להם בתיירות. הצעירים בכל זאת מראים שינוי בהקשר הזה. כיום הם פתוחים יותר לתיירות וכמעט כולם מדברים פה אנגלית בזכות מערכת חינוך מצויינת.

צאו לסיור בעברית בהלסינקי עם גיל רפאל

גיל רפאל
גיל רפאל. סיורים בעברית בהלסינקי

אתה מציע סיורים בפינלנד לישראלים שרוצים להכיר את העיר או את המקומות המעניינים מחוץ לעיר. לאילו מבין הסיורים שלך אתה מרגיש קרוב?

אני מאוד אוהב את מרכז העיר והחלק הדרומי שלה שקרוב לים. העיר מבחינה היסטורית היא אוצר ארכיטקטוני של אר-נובו ויש מה לראות. כמו שכבר הזכרתי, הקהילה היהודית קרובה לליבי ובית הכנסת העתיק ששופץ בשנים האחרונות. מה עוד? מקומות היסטוריים כגון הקתדרלה הלבנה ורחובות היסטוריים כגון אלכסנדרינקאטו, בניין הפרלמנט, הגלריה הלאומית שנקראת Ateneum ואזור המעצבים שנושא את השם Helsinki Design District. כדאי לציין גם שלפני כעשור, ב-2012, הלסינקי הוכרזה כבירת העיצוב העולמי.

מה מצב הירוק בעיר?

משופר. אני מאוד אוהב לקחת שייט לאי ולמבצר ההיסטורי "סואומלינה". זה אתר שהוכרז על ידי ארגון אונס"קו כאתר מורשת עולמי. אפשר למצוא עליו מידע אם מחפשים Fortress of Suomeliina. אני גם אוהב לטייל בפארק הלאומי נוקסיו. בפינית כותבים את זה Nuuksio.

תוכל לספר לנו משהו על הלסינקי הבירה שאנחנו לא יודעים?

בזמן המלחמה הקרה, הלסינקי שימשה כגשר המרגלים בין המזרח למערב בגלל המיקום הגיאוגרפי של פינלנד שגובלת עם רוסיה ממזרח ושוודיה במערב. חוץ מזה ידעתם שמייצרים בהלסינקי משקה ג'ין מאוד איכותי שקיבל פרסים והכרה בינלאומית?

מה המקום הכי מרגיע עבורך בפינלנד?

עבורי זהו בית הקיץ של חמותי. זוהי ביקתה ביער, שעה נסיעה צפונית להלסינקי. בקיץ אפשר לאסוף שם פירות יער כגון אוכמניות, לקטוף פטריות מאכל, ללכת לאגם לשחות ואפילו ללכת לסאונה. מקום ממש פסטורלי כמו עמק המומינים.

פינלנד. חשוכה בחורף, נפלאה בין יוני לספטמבר
פינלנד. חשוכה בחורף, נפלאה בין יוני לספטמבר

מה אתה פחות אוהב בפינלנד באופן אישי?

את החושך והאפרוריות של החורף. אין לי בעיה להסתדר עם הקור הממוצע בחורף של מינוס 10-15 ואף במספר חורפים קשים של עד מינוס 30- מעלות צלזיוס. אבל החושך הוא יותר קשה להתמודדות, ולכן אנו נוטלים ויטמין די בחורף וגם רכשנו מנורה מיוחדת שמדמה אור שמש.

אם היית מוכרח לעזוב את פינלנד ולהמשיך את הפעילות שלך ואת הסיורים במדינה אחרת, באיזו מדינה היית בוחר ומדוע?

הייתי מעביר את הסיורים בישראל. אני יודע שלישראל יש עוד המון מה להציע מבחינת תיירות, אוכל, אמנות, אתרים היסטוריים והמגוון האנושי שמרכיב אותה. ישראל היא מדינה נהדרת לתיירות עם עוד המון פוטנציאל להגשמה.

מה הטעות הכי בסיסית שישראלים שמגיעים לפינלנד עושים?

לא מתלבשים באופן מספק לתנאי מזג האוויר הקרים ולא מעריכים את המרחק הגיאוגרפי הגדול בין הלסינקי בדרום המדינה ללפלנד בצפון.

מה הטיפ שלך למטיילים שמגיעים לפינלנד?

להתלבש נכון, לתכנן טיול שמתאים באופו אופטימלי לתנאי מזג האוויר ולמיקום הגיאוגרפי. למשל, טיול אורבני-היסטורי או בנושאי עיצוב או קניות מתאים לאזור הלסינקי ודרום המדינה. טיול בעל אופי יותר אקסרימי מתאים לאזור צפון המדינה: לפלנד, הזוהר הצפוני, מזחלות שלג, הכפר של סנטה קלאוס, כלבי האסקי.

ספר לנו על הסיורים והפעילויות שלך בפינלנד. מה אתה מציע בימים אלה? מה צפוי בהמשך?

נכון לעכשיו אני מציע בעיקר סיורים באיזור מחוז הלסינקי – סיור היסטורי-עיצובי שקשור לתקופות שונות בהתפתחות המדינה עם אנקדוטות אישיות והיסטוריות שונות. לדוגמא הקשר המיוחד של הקהילה היהודית לפינלנד וכיצד יהודים הגנו על פינלנד במלחמת העולם השנייה. כמעט כל הקהילה היהודית ניצלה בזמן השואה.

צאו לסיור בעברית בהלסינקי עם גיל רפאל

גשר בהלסינקי
גשר בהלסינקי

נשמע מעניין מאוד. אילו עוד סיורים יש לך?

אני מציע גם סיור שכולו אנקדוטות היסטוריות ואמנותיות על הסופרת טובה ינאסון שחיברה את ספרי המומינים. וכמובן הרבה שוקולד טעים ואיכותי והרבה קפה – לפינלנד תעשיית שוקולד וממתקים מפוארת.

לא ידענו.

לא ידעתם גם שהפינים נחשבים לאחת האומות ששותות הכי הרבה קפה בעולם.

נכון. ומה עוד אתה מתכנן בזירת הסיורים?

אני עובד על סיורי מעצבים בשיתוף המעצב וחברי הטוב, תומר חן, משטוקהולם. זה סיור שייגע במוזיאון העיצוב, בוטיקים נחשבים, ביקור בסדנאות והתמקדות בארכיטקטורה פינית כמו זאת של המעצב הידוע אלבר אאלטו או חברות עיצוב פיניות ידועות, שמות כמו מארימקו – marimekko, איטלה – iittala, ארטק – artek ורובע המעצבים.

עבדת בעבר בשגרירות ישראל בפינלנד. במה זה שונה מהעיסוק שלך עכשיו כמדריך סיורים ויזם תיירות בעיר?

שאלה מצוינת. אני עדיין בקשר טוב עם אנשי השגרירות בהלסינקי ובשטוקהולם, מדובר על אנשים נהדרים שהם גם חברים. השוני הגדול הוא ביכולת לפעול באופן עצמאי ובחופש הפעולה. כשאתה עובד במגזר הציבורי, ובעיקר בשגרירות, אתה מחוייב להתנהג על פי פרוטוקול מסויים ויש הגבלות שונות ומוצדקות, כמו שיקולים שקשורים בביטחון אנשי השגרירות. מצד שני, יש מאחוריך מדינה שלמה שאתה מייצג, וזה מספק גאווה גדולה.

גיל רפאל
גיל רפאל

ובתור מדריך עצמאי?

כשאתה יזם ומדריך הכול עליך. יש לך חופש פעולה והרבה עצמאות, זה כיף גדול. גם כאן יש את הצד השני, שזה אומר המון אחריות וטיפול בכל פרט ופרט 24/7. בסופו של יום הכול תלוי בך.

עבדת גם בשגרירות בשטוקהולם. איך התרשמת מבירת שוודיה? אילו מבין השתיים, הלסינקי או שטוקהולם מעניינת יותר לתיירים מישראל?

שאלה לא פשוטה עבורי. אני אוהב את שתי המדינות. אבל הייתי אומר שהלסינקי בפרט ופינלנד בכלל עדיין לא ידועות ואפילו אפשר לומר בתוליות עבור התייר הישראלי. בשוודיה חייתי מעל שנתיים ומאוד נהניתי לחוות את שטוקהולם, היא עיר נהדרת, מאוד מפותחת מבחינה תיירותית ויש בה סצינה תוססת של עיצוב ואמנות. אמליץ שוב על חברי המעצב תומר חן שחי בשבדיה ועורך סיורי עיצוב ותיירות נהדרים, ומראה את העיר מזוויות שונות.

עוד מקצוע שעסקת בו הוא הוראת עברית באוניברסיטה בפינלנד? מה הכי קשה לפינים בעברית?

לא תאמין, אבל אם בעברית אומרים על שפה קשה או דבר מסובך ללמידה שהוא "כמו סינית בשבילי" אז הפינים אומרים אותו דבר אבל על עברית: "זה כמו עברית בשבילי".

לא נכון! 

זאת האמת. חוץ מזה, זכיתי ללמד קבוצה איכותית של סטודנטים ממספר דיסציפלינות כמו תקשורת, היסטוריה, מזה"ת ותיאולוגיה. הייתה להם מוטיבציה גדולה מאוד ללמוד. הדבר שהיה הכי קשה להם הוא לדבר ולהתבטא. הם הם היו סטודנטים נהדרים, למדו את הדקדוק ואוצר המילים בצורה יסודית. אבל יש מרחק בין זה לבין לדבר בצורה בהירה וברורה.

איך הח׳ וה-ע׳ שלהם?

אלה הברות שהם מתקשים לבטא כי הם שמעולם לא שמעו אותן. זה אותו דבר עבור ישראלים שלומדים פינית. יש הברות פיניות-נורדיות שאנחנו מתקשים בהן. חוץ מזה לשפה הפינית יש כמה דיאלקטים ובנוסף שפה יותר ספרותית ושפה יותר מדוברת עם המון קיצורים וסלנג.

צאו לסיור בעברית בהלסינקי עם גיל רפאל

הקתדרלה של הלסינקי

אתה חובב שענות. שעונים זה לא שוויצריה? יכול להיות שטעית במדינה? ספר לנו על ההובי שלך.

מאז היותי נער אני חובב שעונים. התחביב הזה פתח לי דלתות ושבר את הקרח גם במסגרת עבודתי בשגרירות ובכלל במהלך חיי. אני יכול לדבר על שעון סייקו שעולה חמישים יורו ולהגיע לפאטק פיליפ שעולה 500 אלף יורו. במהלך השנים שאני גר פה בפינלנד ושוודיה פיתחתי קשרים עם מספר בוטיקים שעוסקים פה בשעוני ווינטג', בעיקר רולקס, אומגה, קרטייה ועוד שמות כאלה.  יש פה סצינת שענות נסתרת.

ספר לנו עליה.

ישנו מעצב ובונה שעונים ידוע בשם סטפן סרפנבה, צר למשפחת המעצבים הפינית הידועה סארפנבה והוא פועל ויוצר בהלסינקי. הסדנה שלו נמצאת באזור הנמל במקום שנקרא מפעל הכבלים הישן. עיריית הלסינקי החליטה לקחת מפעל ישן, לשפץ אותו ולתמוך באמנים, מעצבים, בוטיקים שונים, פסלים, ורקדנים. מקום נפלא לבקר בו. יש גם בית ספר לשענות בפינלנד ובנוסף פעם בשנה מתקיימת תערוכת השעונים שמגיעים אליה בוני השעונים העצמאיים מכל סקנדינביה וצפון אירופה.

איך אשתך הפינית מסתדרת עם החיים בישראל כשאתם באים לבקר? מה היא אוהבת? מה היא פחות אוהבת?

אשתי היא יהודייה-פינית שגדלה על ציונות ואהבת ישראל. היא הגיעה לישראל כדי לבצע מחקר על חיילים בודדים שמתגייסים לצה"ל וגם ביקרה בארץ כנערה צעירה עם משפחתה. היא מאוד אוהבת את הארץ, בעיקר את הצפון – חיפה והגליל, אבל גם את ירושלים היא מאוד אוהבת וכמובן את הים. בכלל היא "מתה" על אוכל ים-תיכוני-ישראלי: שקשוקה, פלאפל, טחינה, בורקס טוב, לימונענע ואפילו עמבה.

תפסת ישראלית.

השורשים שלה נטועים עמוק בקהילה היהודית של הלסינקי. סבה-רבא שלה הקים את מכבי הלסינקי ב-1906. למשפחה שלה שני מושבים בבית הכנסת. הילדים שלנו הולכים לבית הספר של הקהילה היהודית.

יש דבר כזה?

כן, זה בית הספר היהודי היחיד בכל המדינה וגם בית הכנסת הוא היחיד הפעיל בפינלנד. 

במרכז העיר ליד האנדרטה של הנשיא מאנרהיים אשר רוכב על סוסו

איך המשפחה שלה מצאה את דרכה לפינלנד?

הם צאצאי הקנטוניסטים – החיילים היהודים ששירתו בצבא הצאר הרוסי והורשו להתיישב בפינלנד לפני מעל 150 שנה כשהייתה אזור ספר. כל הגברים במשפחה של אשתי שירתו בצבא הפיני והם מאוד פטריוטיים. בפינלנד יש עדיין חובת גיוס לגברים או שירות לאומי – למרות שניתן לקבל פטור בקלות יחסית.

בסוף זה גם הצבא שחיבר בינך לבין אשתך. 

כן. אחיה של חמותי נפל במלחמת העולם השנייה כאשר שירת כקשר. הוא נקבר בחלקה הצבאית בהלסינקי לא רחוק מהנשיא מאנרהיים וחלקת גדולי האומה הפינית. מדובר על משהו כמו הר הרצל הפיני שממוקם בהלסינקי הבירה.

מה היא פחות בישראל?

את הצפיפות והרעש. זו סביבה שונה מאוד מפינלנד עם כל המרחבים והשקט שאפשר למצוא כאן. מצד שני, היא חולמת שיהיה לנו יום אחד גם בית בישראל, ואני בטוח שעוד יבוא היום.

צאו לסיור בעברית בהלסינקי עם גיל רפאל

תגובה אחת על הפוסט “גיל רפאל יגרום (גם) לכם להתאהב בהלסינקי

השאירו תגובה