הלילה הזה, הלילה הזה כולו אמסטרדם…

פסח באמססרדם

פסח הוא זמן טוב לקפיצה באורך בינוני לאמסטרדם. ימים אביביים, חופשת בית ספר לילדים, והנה אתם כבר ארוזים. השנה חופשת הפסח יוצאת באותם תאריכים של חג הפסחא הנוצרי. את האטרקציות הפועלות לאורך כל השנה, כמו מוזיאון הרייקס, בית אנה פרנק, חווית הייניקן וכו' אתם מכירים, וגם את הצ'יפס ב-מאניקן פיס ואת מסעדת ופיאנו אתם מכירים. אז מה יהיה פתוח בחג, מה האירועים המיוחדים שיתרחשו בזמן זה, האם יתקיימו פסטיבלים ומה בדבר תערוכות ושאר אירועים מיוחדים לעונה? כל התשובות לפניכם

מאת ענבל טור-שלום

גני קוקנהוף

גני הפרחים הכי מפורסמים בעולם, נפתחו בשנת 1950 ומושכים בכל שנה המוני תיירים. הגנים נפתחים כל שנה באביב לתקופה קצרה בלבד ובהם תמצאו 15 ק"מ של שבילי הליכה בינות לפרחי אביב הולנדים, החל מהפרח הלאומי הלוא הוא הצבעוני דרך הנרקיסים ועד החבצלות… הגנים נמצאים במרחק של כ-40 ק"מ מחוץ לאמסטרדם, וניתן להגיע ברכב, בתחבורה ציבורית או עם חברת איזיריידר. אמא שלי באה השנה במיוחד!

מתי: 23 במרץ עד 21 במאי 2017
מיקום: Stationsweg 166A, Lisse
לאתר: https://keukenhof.nl/en/

קונצרט מוסיקה קלאסית מתאוס פסיון

ארבע הבשורות בברית החדשה, מתארות את חייו, צליבתו ומותו של ישו על הצלב. מותו של ישו על הצלב מסיים את ייסוריו ("הפסיון"), ונחשב, יחד עם תחייתו, לשלב הכרחי בדרך לגאולת בני האדם. הבשורות נכתבו על ידי תלמידיו של ישו (מתי, יוחנן, מרקוס ולוקאס), הם כמובן הכירו בישו כמשיח והבשורות מבוססות על הכרותם האישית עם ישו. באך כתב יצירות דתיות שעסקו ב"פסיון", כלומר הוא הלחין מוזיקה לנוסח הכתוב של כל אחת מהבשורות, והמפורסמת מביניהן היא "מתאוס פסיון" (הבשורה על פי מתי). יום שישי הטוב מציין את צליבתו של ישו והפסחא מציין את תחייתו ולפיכך באופן מסורתי מתקיים הקונצרט MATTHEW PASSION כמה פעמים ובגרסאות שונות בתקופה זו של השנה.

הפעם הראשונה שלי עם מתיאוס פסיון היתה לפני 20 שנה בפסטיבל אבו גוש בכנסיית האבן. ובפעם המי יודע כמה, בקונצרטחֶבּאוּ… מוסיקה שמיימית.

מה: קונצרטים קלאסיים מיוחדים לחג הפסחא
מתי: 26 במרץ ועד ה-16 באפריל 2017
מיקום: בניין הקונצרטים קונצרטחֶבּאוּ het Concertgebouww בכתובת: Concertgebouwplein 10, 1071 LN Amsterdam
לאתר: https://www.concertgebouw.nl/en/

שבוע המסעדות הלאומי

פעמיים בשנה, פעם באביב ופעם בסתיו, מסעדות בכל רחבי הולנד מתארגנות לאירוע שנמשך למעשה שבועיים וחצי. בזמן זה, המסעדות המשתתפות, מציעות תפריט בן שלוש מנות לארוחת ערב במחיר התחלתי של 19.50€ והמחיר הממוצע הוא 45€ (מספר המנות והמחיר משתנים כמובן ממסעדה למסעדה).

מבחינתי זהו שבוע של שכרון חושים, גרגרנית שכמותי, מכיוון שיש אפשרות לטעום, אוכל וחוויה, במבחר מסעדות מהטובות בהולנד ובמחיר מניח את הדעת. רשימת המסעדות משתנה משנה לשנה כך שתמיד ניתן לחזור לסיבוב נוסף.

מה: שבוע מסעדות
מתי: 28 במרץ עד 14 באפריל 2017
מיקום: בכל רחבי הולנד
לאתר: http://www.restaurantweek.nl/lang/en

יום קרב הכריות הבינלאומי

נשבעת לכם שלא המצאתי! הסיפור הזה מתרחש בערים נוספות בעולם. באמסטרדם התחילו ב-2009 ומאז זה הפך לסוג של מסורת. האירוע מתרחש ללא אישור הרשויות, ללא ספונסרים וללא תקציב. רק בשביל הכיף.
אם אתם מתכוונים להשתתף, תצטרכו להביא את הכרית מהבית (לא מהמלון) והיא לא חייבת להיות מנוצות. זכרו להשאיר חפצי ערך ומשקפיים במלון, להרכיב משקפי שחיה ונשמית (מסכת אבק) וללבוש בגדים לא צמודים. כלל נוסף הוא שמתחילים רק כשניתן האות, ולא תוקפים אנשים ללא כרית או אנשים עם מצלמות! כלומר, לא תוקפים אותי. 😉

בסוף האירוע, כל המשתתפים מנקים את הרחבה, אז אנא הביאו איתכם שקית גדולה לאשפה וכפפות חד פעמיות.

מה: קרב כריות
מתי: יום שבת 1 באפריל 15:00-18:00
מיקום: ליד האנדרטה הלאומית בכיכר דאם
לאתר: http://pillowfightday.com/amsterdam/

שבוע המוזיאונים הלאומי

כבר 35 שנים שמוזיאונים ברחבי המדינה מציעים כניסה ללא תשלום או תשלום מוזל במהלך השבוע הזה. השנה ישתתפו כ-400 מוזיאונים. בדקתי את האתר ולא מצאתי אינדיקציה למחיר מוזל או כניסה ללא תשלום. אם יש מוזיאון שמעניין אתכם, אתם מוזמנים לשלוח להם מייל ישירות עם שאלה לגבי המחיר בשבוע המוזיאונים. בהצלחה ואנא עדכנו בתגובות למטה מה קרה.

מה: כניסה מוזלת למוזיאונים
מתי: 03-09 באפריל 2017
מיקום: בכל רחבי הולנד
לאתר (בהולנדית בלבד): https://www.nationalemuseumweek.nl/

פסח באמסטרדם
פסטיבל הצבעונים. צילום: ענבל טור-שלום ©

פסטיבל הצבעונים

פרח הצבעוני, ה-טוּלפּ נולד בפרס והגיע לסוחרים ההולנדים מהמאה ה-17 דרך האימפריה העות'מאנית. לפקעות היתה השפעה גדולה על הכלכלה ההולנדית בעת ההיא ולמעשה עד היום. הצבעוני פורח באביב ואז כל המדינה חוגגת את פריחת הפרח הלאומי. באמסטרדם פורחים בכל שנה כ-500,000 פרחי צבעוני, חלקם נדירים, בגינות ציבוריות שהעיריה מתחזקת, גינות של מוזיאונים או בבתים פרטיים. לחובבי הטבע והצבע, כמוני, מזומנת חוויה מענגת.

מה: צבעונים בכל מקום
מתי: 01 באפריל עד 14 במאי 2017
מיקום: רשימה חלקית – EYE Filmmuseum, Hermitage Amsterdam, Hortus Botanicus, Museum Van Loon, Rijksmuseum ועוד.
לאתר: http://www.tulpfestival.com/

סאקורה – ובעברית פריחת הדובדבן

ממש מחוץ לאמסטרדם, מתרחשת חגיגה יפנית מסורתית לכבוד פריחת עצי הדובדבן, הנקראת ביפנית Sakura. במקום תמצאו 400 עצי דובדבן פורחים שניטעו על-ידי נשים יפניות שנמצאות באמסטרדם בעקבות רילוקיישן. הן נטעו את העצים לזכר נספי הצונאמי שתקף את יפן בשנת 2000. באופן מסורתי, היפנים חוגגים את הסאקורה בפיקניק בצל עצי הדובדבן הפורחים. זו הזדמנות לצאת קצת מחוץ למרכז העיר ולפגוש מקומיים.

מה: חגיגות פריחת עצי הדובדבן
מתי: 08 באפריל 2017, 15:00-17:00
מיקום: Japanese Blossom Park in the Amsterdamse Bos בכתובת: Nieuwe Meerlaan , 1182 DB AMSTELVEEN

פסטיבל המוסיקה סוֹטוּ (SOTU (Sounds of the Underground

פעם בשנה מתקיים פסטיבל מוסיקה אלטרנטיבית באזור של ה-פונדלפארק. זהו אירוע תרבותי הנמשך חמישה ימים בהם מתקיימות הופעות מוסיקה, מוקרנים סרטים, ולמעשה נותנים מקום לקהילת המוסיקה והאמנות העצמאית הגלובאלית וחוגגים את התרבות האלטרנטיבית.

גם אם אתם לא בעניין של מוסיקה אלטרנטיבית, (אבא שלי היה אומר שזה עושה לו חור בראש), להסתובב באיזור הפסטיבל מעניין רק בשל העובדה שתוכלו לחוות על תרבות אלטרנטיבית שמתקיימת בעיר, ולחובבי הצילום שבינינו, תמצאו אופציות נפלאות לצילום רחוב.

מה: פסטיבל מוסיקה אלטרנטיבית
מתי: 12-16 באפריל 2017
מיקום: רשימה חלקית- Occii, Vondelbunker ת Butcher’s Tears
כרטיסים לכל ימי הפסטיבל במכירה מוקדמת: 15 €
לאתר: http://www.sotufestival.com/page/news/2017-02-10

צילום: ענבל טור-שלום ©

פסטיבל הסרטים אימג'ן

זו הפעם ה-33 שהפסטיבל יערך בעיר. היוזם של הפסטיבל הוא יאן דונסה, במאי סרטים עצמאי וחובב סרטים גרועים. הפסטיבל נמשך 10 ימים והוא מתמחה בסרטי פנטזיה, אנימה, קאלט, מותחנים, סרטי אימה, סרטי מדע בדיוני וכד'. משנת 2009 הפסטיבל הוא בינלאומי, והוא שייך לפדרציה האירופאית לפסטיבלי סרטים דמיוניים / פַנטַסטִים. בכל שנה הסרטים המוצגים הם סביב נושא מסויים והשנה הנושא הוא אופנה דמיונית Fantastic Fashion.

לא יודעת מה אתכם, אבל אני מאד אוהבת (מלבד אימה!). ובמקרה של יום גשום, או שאתם זקוקים למנוחה מכל ההליכה הזו בעיר, סרט יכול להיות רעיון מצויין. בנוסף, הפסטיבל מתקיים במכון לסרטים ה-EYE, בניין מעניין הממוקם במרחק שייט קצר במעבורת, מעבר לנהר ומול תחנת התחבורה הציבורית סנטראל. בדרך כלל מוצגות בבניין תערוכות ויש גם מסעדה עם נוף מקסים על המים ועל העיר.

מה: פסטיבל סרטי פנטזיה
מתי: 12-22 באפריל 2017
מיקום: EYE Film Institute, IJpromenade 1, 1031 KT Amsterdam
כרטיסים: ניתן לרכוש בקופה של ה-EYEE בכרטיס אשראי או כרטיס דביט הולנדי בלבד. לא במזומן!
לאתר: http://imaginefilmfestival.com/#2

התעוררות פסטיבל טכנו מיוחד לחג הפסחא Awakenings Easter Special

הפסטיבל מתרחש בדרך כלל ביוני, אך לכבוד יומולדתו ה-20 הפסטיבל חוגג עם חמישה אירועים מיוחדים סביב חג הפסחא, עם ספר על הפסטיבל בהוצאה מוגבלת ועם טיימליין אינטראקטיבי באתר האינטרנט. ארבעה ימים של אירועי מוסיקת טכנו מתפוצצת. יש המכנים פסטיבל זה כאירוע החימום לפני יום המלך… הוידאו מהפסטיבל מ-2016 גרם לי לזוז על הכיסא…נראה ונשמע מבטיח!

מה: פסטיבל מוסיקת טכנו
מתי: 13-16 באפריל 2017
מיקום: מיקומים שונים באזור של Westergasfabriek
כרטיסים: ניתן לרכוש דרך האתר חלק מהאירועים כבר Sold Out!
לאתר: www.awakenings.com

יום שישי הטוב Good Friday

הוא יום קדוש לנוצרים המציין את צליבת ישו, והוא מצוין ביום שישי האחרון בשבוע הקדוש שלפני חג הפסחא. השנה היום יצויין ב-14 באפריל. החג נמנה עם מכלול אירועי הפסחא והוא מצוין ביום לאחר יום חמישי הקדוש (שבו נערכה הסעודה האחרונה) ויום לפני יום שבת השקט. חג הפסחא הוא מן הימים הקדושים העיקריים בשנה הליטורגית הנוצרית. בהולנד החג נכלל ברשימת החגים הלאומיים הציבוריים, אבל רק עובדי הסקטור הציבורי, בנקים וסוכנויות ביטוח לא עובדים ביום הזה. כמובן שבעלי עסקים פרטיים יכלים להחליט לקחת חופשה ביום זה.

חג הפסחא Easter

זהו חג נוצרי המציין את תחייתו של ישו, על-פי האמונה הנוצרית, ביום השלישי לאחר שנצלב ונקבר בירושלים. חג הפסחא מצויין בכל הכנסיות הנוצריות, אולם בתאריכים שונים. הוא נחגג תמיד ביום ראשון בשבוע, ותמיד סמוך לתחילת האביב, בהולנד החג יערך השנה ב-16 באפריל.

חג הפסחא כמו חג הפסח הוא גם חג האביב ולחג הנוצרי נתלוו סממנים פגאנים הקשורים בפולחן האלה "אוסטרה" (Eostre) ואולי זהו גם מקור השם. סממנים כמו סיפור הארנבת המטילה ביצים שמקורו באלה המצוירת לפעמים עם ראש ארנבת והביצים הן סמל לפריון. לכן בחנויות הממתקים ובסופרמרקטים תמצאו שוקולדים בצורת ארנבת וביצי שוקולד עטופות בניירות כסף בשלל צבעים.

יום שני של הפסחא Easter Monday

הוא שארית לחג שנחוג במשך שבוע שלם (מאיפה בא להם הרעיון הזה?), והוא מתקיים כמובן אחרי יום ראשון של הפסחא, השנה ב-17 באפריל. אבל במאה ה-19 החליטו לצמצם והנוצרים נשארו עם יום חג אחד. בהולנד, יום זה נכלל ברשימת החגים הלאומיים-ציבוריים והוא יום חופש.

מה שחשוב לכם לדעת זה שהתחבורה הציבורית ממשיכה כרגיל בהתאם ללוח הזמנים הרגיל, ושבעלי עסקים ובעיקר אלו באיזורי התיירות כמו כיכר דאם, רחוב דאמרק, כיכר ליידספליין וכיכר רמברנדטפליין התאימו עצמם למציאות ומקומות רבים פתוחים גם בחג, ובעיקר מסעדות, בתי קפה ופאבים , מינימרקטים, חנויות מזכרות וכד'.

צילום: ענבל טור-שלום ©

World Press Photo

תערוכת צילומי העיתונות העולמית המתקיימת מאז 1955, מציגה את עבודות הזוכים בתחרות השנתית של הארגון הבינלאומי, הממוקם באמסטרדם, באותו שם. התערוכה נודדת בין כמאה ערים שונות בעולם ומציגה צילומים שנבחרו בקפידה על ידי חבר שופטים, על פי קריטריונים של שילוב ערכים עיתונאיים ואיכות אמנותית אסתטית ומציגים מבט גלובלי חוצה תרבויות וגבולות בנושאים מגוונים.

כל שנה אני מתרגשת מחדש. כמובן שלצלמים ומכורי חדשות זו תערוכה חובה. ואם יורד גשם גם למי שלא מכור זו גם אופציה, מה גם שזה שניים במחיר אחד, גם תערוכה וגם הבפנים של הכנסיה החדשה.

מה: תערוכת צילומי עיתונות
מתי: 15 באפריל עד 25 ביוני 2017
מיקום: Nieuwe Kerk בכיכר דאם
כרטיסים: 10 € ניתן לרכוש במקום.
לאתר: www.worldpressphoto.org

אז הכל צבעוני ופורח, מזג האוויר משתפר, המקומיים מסתובבים בחוץ ובתי הקפה מתמלאים. אמסטרדם שלווה ורגועה מצד אחד ותוססת וחסרת מנוחה מצד שני. תמיד זה זמן טוב לבקר באמסטרדם ולאביב יש קסם מיוחד עם שלל אירועים מיוחדים לעונה.

מאחלת לכם חופשה נעימה!

ענבל טור-שלום היא צלמת רב תחומית ומדריכת תיירים בהולנד בכלל ואמסטרדם בפרט. מתמחה בטיולי צילום באמסטרדם

השאירו תגובה