הישראלים שמקדישים את זמנם היקר להילחם באנטישמיות

דו"ח האנטישמיות השנתי של משרד התפוצות מעיד על שיא של כל הזמנים באירועי אנטישמיות בעולם, כאשר אלה כוללים הסתה ברשתות החברתיות, אמירות המתייחסות  לגזע באירועים ציבוריים ואירועי אלימות ברחובות. הדו"ח מתייחס לאירועים קשים דוגמת רצח מתפללים בארה"ב ותקיפות אלימות בצרפת, בבריטניה ובמדינות מערביות נאורות אחרות.

בחינה מדוקדקת של הדברים מוכיחה כי לא די בחקיקה וביד קשה של הרשויות המדיניות המקומיות למיגור תופעת האנטישמיות, וכי הכלי החשוב והיעיל ביותר במיגור ובהפחתת היקף האנטישמיות בעולם הוא הסברה ויצירת מודעות לתופעה ולמשמעויותיה.

במטרה להפוך את מדינות העולם למקום בטוח בעבור יהודים ברחבי העולם, לצד העמדת מדינת ישראל כאפשרות וכבית לכל יהודי באשר הוא, ישנם מי שהפכו את המלחמה באנטישמיות לדרך חיים, ויצרו כלים ופרויקטים מעוררי השראה לקידום ועידוד המודעות לאנטישמיות ותוצאותיה, ולאירועי השואה המהווים את החותמת החזקה והמכאיבה ביותר של התופעה.

בפאנל חשוב שקידמה רשת ידיעות אחרונות בחודש ינואר בירושלים, בלטו חלק מן הישראלים המשפיעים במיוחד בנושא:

משה קנטור- נשיא הקונגרס היהודי האירופי ומייסד ונשיא פורום השואה העולמי: משה קנטור הוא נדבן יהודי-רוסי, מדען ואיש חזון המאמין בלמידת העבר והפקת לקחים לצד מעקב קפדני אחר הזירה הפוליטית הבינלאומית במטרה לזהות כל כתובת על הקיר, מבעוד מועד. קנטור תרם רבות לגיבוש הקשרים בין הקהילות החברות בארגון היהודי האירופי ורתימת מנהיגי העולם למלחמה באנטישמיות, מתוך אמונה כי האנטישמיות היא בעיה של העולם כולו ולא של העם היהודי לבדו.

עדי אלטשולר- אשת החינוך עדי אלטשולר, הגתה וייסדה את מיזם "זיכרון בסלון". המיזם בא לחבר באמצעות קשר בלתי אמצעי ויצירת חיבור אישי בין אחרוני הניצולים שחיים במדינת ישראל לציבור הרחב. מיזם ההנצחה נולד מתוך תחושה של ריחוק מיום הזיכרון לשואה ולגבורה, תוך תחושה של העברת מידע באמצעים טכניים, ומתוך רצון ליצור חיבור נוסף וחדש ולייצר זיכרון משמעותי. בזכות המיזם שיצא לדרך לפני קרוב לעשור (בשנת 2011) מארחים אלפי ישראלים מדי שנה, בערב יום השואה, בביתם, ניצולים המספרים סיפורים אישיים. המיזם שהחל בישראל מתקיים כיום בקהילות יהודיות ברחבי העולם ובאמצעותו מאות אלפים נחשפים לסיפורים האישיים הנוגעים ולסיפור הכואב של העם היהודי כולו. 

אלטשולר הובילה את המיזם בשיתוף עם בעלה נדב אמבון, והייתה אחראית גם להיווסדה של תנועת הנוער כנפיים של קרמבו- לחיבור בין בני נוער לילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי.

מתי כוכבי- היזם ואיש העסקים מתי כוכבי זכה למקומו בפאנל בזכות המיזם מעורר ההשראה שיזם והפיק עם בתו מאיה כוכבי, בו הביא את סיפורה האישי של הנערה אווה היימן שנרצחה באושוויץ, לרשת החברתית הצעירה והפופולרית האינסטגרם. כוכבי מאמין כי עלינו למצוא את בני הנוער במקומות הטבעיים בהם הם נמצאים ושם להנגיש להם בשפתם את המסרים החשובים, ולא להילחם בתופעות המדיה והדיגיטל במאה העשרים ואחת.

הסטורי של אווה זכה להפקדה מושקעת ומוקפדת, אשר שימרה את האותנטיות של הסיפור כפי שעלה מיומנה המקורי של אווה שתורגם ונמצא במוזיאון יד ושם, באמצעות שחזור קפדני של התפאורה, כלי הרכב, הרכבות, התלבושות, והועבר באמצעות כשבעים סרטוני סטורי בשפה המוכרת כל כך לבני הנוער, בליווי האשטאגים וריגשונים. 

הסטורי של אווה זכה לחשיפה חסרת תקדים בעלת למעלה ממאה מיליון צפיות בתוך ארבע עשרה שעות בלבד, תוך הבעת תמיכה ציבורית והמלצות של הבית הלבן, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומובילי דעה וידוענים רבים.

בפאנל התייחסו המשפיעים לכלים ולמשמעויות של הפרויקטים, כמו גם התייחסות עתידית לכלים ופרויקטים נוספים צפויים. 

השאירו תגובה