הטירות של עמק הלואר – מסלול טיול ברכב שכור מפריז

הטירות של עמק הלואר - זמן מקומי

נהר הלואר (Loire) – הנהר הארוך ביותר בצרפת. הקטע המרכזי בו זורם דרך עמק הנקרא גם הוא "הלואר"; כאשר המרחק בין פריז לאמצע עמק הלואר הוא כ-250 קילומטרים בלבד. לכן, השכרת רכב בצרפת כבר בשדה התעופה שארל דה גול בפריז, תאפשר לכם יציאה לטיול רכב בן כמה ימים בעמק הלואר – וחופשה ייחודית, יפהפייה ובעלת ניחוח היסטורי ופיוטי, המאפיין כל כך את צרפת.
לפניכם סקירה של אטרקציות מרכזיות בעמק הלואר, טיפים שיסייעו לכם להבין את הקסם ואפילו לערוך תכנית כללית לטיול חלומי:

הגן של צרפת

עמק הלואר ידוע בכינויו "הגן של צרפת" (Le jardin de la France), משום שמדובר באזור בו האדמה פורייה במיוחד – פורייה עד כדי כך שממש באזור זה התפתחה התרבות והשפה הצרפתית. מאות אלפי שנים חלפו מאז ששבטים קדמונים אכלסו את העמק, וכיום ניצבות בעמק הלואר טירות בנות מאות שנים, כאשר סביב רבות מהן פרוש גן מרהיב, כמיטב המסורת הצרפתית. קשה להתחרות בצרפתים בכל הנוגע לעיצוב גנים, וגם הגנים באזור עמק הלואר הם מרהיבים אפילו בהשוואה לסטנדרטים הצרפתיים. כדי להשלים את החוויה ולחזות ביצירות המופת המרשימות ביותר (ככל שהדבר נוגע לגנים לפחות), מומלץ לנצל את הרכב השכור שלכם כדי להספיק ולבקר גם בגני טווילרי בפריז ובגנים סביב ארמון וורסאי (כשעה נסיעה ממרכז פריז).

בירת צרפת שכנה בעבר בעמק הלואר

השליטים הפיאודלים באזור עמק הלואר בנו בו טירות כבר במאה העשירית, אולם תנופת הבנייה האמתית בעמק הגיעה כאשר המלך לואי ה – 11 קבע בשנת 1461 את העיר טור כבירתו [טור (בצרפתית – (Tours, היא העיר המרכזית בעמק הלואר, והיא פרושה משני גדות הנהר במקום האסטרטגי ביותר בו]. כ – 133 שנים מאוחר יותר, בשנת- 1594, השיב המלך אנרי הרביעי את השליטה בממלכה לפריז. יחד עם זאת, בתקופה בה מרכז השלטון בצרפת שכן בעיר טור, הספיקו להיבנות באזור עמק הלואר טירות מפוארות; כאשר מאחר והייתה זו תקופת הרנסנס, מדובר במבנים שהם מונומנטים של תקופת שיא בתחומי האסתטיקה והאומנות.

כיום טירות רבות בעמק הלואר משמשות כבתי מלון, ולינה בטירה כזו היא חוויה בפני עצמה. השכרת רכב בצרפת מקנה את החופש לטייל בין הטירות בעמק הלואר, להיות ספונטניים ולבלות לילה בטירה אמתית, אם מקפידים לתכנן את החופשה לפרטי פרטים ולהזמין חדרים בטירות המבוקשות די זמן מראש.

טירת שאמבור

טירת שאמבור היא הגדולה ביותר בעמק הלואר. היא נבנתה על ידי המלך פרנסואה הראשון (הבניה החלה ב-1519), והיא נחשבת מופת של אדריכלות רנסנסית. למעשה, פרנסואה הראשון גר בטירה רק מספר שבועות, והבניה הושלמה רק בימי המלך לואי ה – 14 אשר נהג לצאת ממנה למסעות ציד ולערוך בה משתים והופעות (הצגות, קונצרטים, להטוטנות ובידור וכדומה).

בטירת שאמבור קיימים לא פחות מ-440 חדרים ו-84 גרמי מדרגות (!) שאחד מהם, גרם המדרגות הכפול, הפך סמל מוכר של יוקרה. הסיפור אינו וודאי, אך יש האומרים שליאונרדו דה וינצ'י עצמו הוא שתכנן את גרם המדרגות הכפול של טירת שאמבור.

הטירה היפה ביותר בעמק הלואר

אם טירת שאמבור נחשבת לגדולה והמרשימה ביותר בעמק הלואר, הרי שהטירה הנחשבת הנאה ביותר היא ללא ספק טירת שנונסו (Chateau de Chenonceau). טירה זו שוכנת על נהר שר, שהוא אחד מיובליו של נהר הלואר. ביקור בטירה זו הוא חגיגה של ממש, מכיוון שהמבנה המדהים ניצב ממש על המים (מגדה אחת של הנהר לשנייה). סביב טירת שנונסו יש גנים מדהימים, פנים הטירה מרוהט בריהוט עתיק ועל הקירות תלויות יצירות אומנות מופלאות. טירה זו תוכננה על ידי נשים מהמעמדות הגבוהים ביותר, שהיו אנינות טעם אמנותי, עליהן נמנו גם קתרין דה מדיצ'י (אשתו של הנרי השני) ודיאן דה-פואטייה – המאהבת של אותו מלך עצמו.

ישנן עוד טירות רבות בהן ניתן לבקר במהלך טיול במסלול זה. בנוסף לטירות מומלץ לבקר בערים העתיקות שבאזור (טור למשל), בכפרים שבהם הזמן כאילו עצר מלכת (מעניינים במיוחד הם כפרים בהם בתים החצובים בסלע) ועוד; כאשר, בנוסף, אזור עמק הלואר ידוע גם בקולינריה הייחודית והמשובחת שלו, ביינות הבוטיק ובמאכלים הצרפתיים האותנטיים, שהם תאווה לחך. לסיכום – אל תפספסו!

השאירו תגובה